Společnost
15/04/2021 Petr Broulík

Alespoň jeden přínos pandemie v Ostravě - mnohem méně trestných činů, vyšší objasněnost

​Koronavirová krize, kdy vládní opatření omezila pohyb obyvatel, zřejmě pomohla výrazně snížit statistiky kriminality v Ostravě za loňský rok, a to prakticky ve všech druzích trestné činnosti.

Ostravské zastupitele o tom včera informovali členové vedení republikové a také městské policie.

Ze statistik policie České republiky v Ostravě vyplývá, že za rok 2020 bylo na na území města spácháno 7 629 trestných činů, z toho policistům se jich 3 676 podařilo objasnit. Počet spáchaných trestných činů je o 2 338 nižší než jaký byl za rok 2019.

„Je to vlastně v novodobé historii Ostravy úplně nejvyšší číslo objasněnosti,“ řekl zástupce ředitele Městského policejního ředitelství v Ostravě Antonín Řezníček a dodal, že Ostrava je v posledních letech čím dál bezpečnější.

„Dokonce se nám podařilo loni vracet také k nevyjasněným spisům z let minulých, takže v součtu jsme se dostali na objasněnost ve výši nějakých šedesáti procent.“

Kriminalistům „pomohly“ snížit kriminalitu i omezení a zákazy vlády

Ostrava v oblasti výše kriminality poklesla i v rámci celé České republiky a dostala se podle Antonína Řezníčka v pořadí až za Olomoucký kraj nebo Jihočeský kraj.

Připustil, že na celkem velkém poklesu kriminality se podepisuje také současná epidemiologická krize a omezující opatření vydaná vládou.

„Uzavřela se velká obchodní centra, neuskutečnily se velké festivaly, například Colours of Ostrava a další akce, takže nám v této oblasti ubylo trochu práce,“ řekl zástupce ostravského policejního ředitele.

Dodal, že si přesto asi padesátiprocentní podíl na kriminalitě udrželi i loni recidivisté, například v počtu vloupání do aut. Tyto nepolepšitelné a často dobře známé „firmy“ se však policistům daří často brzy nalézt a dopadnout. „A znovu je poslat zpátky do výkonu trestu,“ řekl Antonín Ŕezníček.

Daří se rychle chytat pachatele nebo potírat toxi kriminalitu

Upozornil také, že se velmi zvýšila rychlost zásahů policie. „Naše hlídky jsou schopny na místo činu většinou dojet i do dvou, maximálně až čtyř minut, a lidé s námi hodně dobře spolupracují. Hlásí nám už na telefon často poměrně přesné popisy pachatelů, takže se nám daří dopadnout pachatele už při odchodu z místa činu nebo je krátce na to dopadnout v okolí,“ popsal zástupce ředitele.

Co ostravské policisty trápí, je plynulost a bezpečnost dopravy a starost o ni, v této oblasti by si přáli posílit stavy o pár lidí.

„Daří se nám potírat toxi kriminalitu, děláme často větší akce na odhalování varen pervitinu, případně pěstíren. Jako jediní v republice máme v Ostravě oddělení, které se samostatně touto problematikou zabývá a jeho výsledky jdou hodně vidět,“ upozornil Antonín Řezníček.

Ostravští kriminalisté jsou jedničky v zemi v trasování ohrožených nákazou

Dodal, že poslední rok byl pro policisty náročný hlavně v tom, aby se uchránili větší nákaze koronavirem. „Rozdělili jsme se do dvou týmů, sloužili jsme tak, aby se tyto týmy nepotkaly. Ale je to poznat zase na tom, že policisté tlačí před sebou loňskou nevybranou dovolenou.“

Zástupce ostravského policejního ředitele dodal, že policisté v současnosti momentálně ve spolupráci s hygieniky kontrolují dodržování karantén u lidí, kterým je kvůli nákaze nařízena.

„Rozvážíme testy a trasujeme podezřelé z nákazy. Ostatně naši traséři na kriminální policii jsou při pátrání po podezřelých z nákazy jedni z nejlepších v celé republice,“ řekl Antonín Řezníček.

Dodal, že lidé také zažili do nedávných dní uzavírání okresů a před časem i hranic, což představovalo pro policisty asi nejnáročnější činnost.

„Museli jsme kvůli tomu stahovat lidi z dovolených. Naštěstí nás posílili vojáci, kteří byli opravdu dobře vycvičení profesionálové a sloužili tak, že jsme je museli opravdu nutit, aby si šli po službě odpočinout,“ řekl zástupce ředitele ostravské policie.

Staly se čtyři, vlastně pět vražd. Vrahové sáhli většinou po noži a holi

Z podrobné zprávy o činnosti policie České republiky se dá vyčíst, že na území Ostravy se loni staly pouze čtyři vraždy, zatímco v roce 2019 jich bylo osm. Všechny loňské byly také objasněny.

Správně by mělo být uvedeno pět případů vražd, neboť poslední, z prosince 2020, byla následně až letos překvalifikována ze zločinu těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti na vraždu. Ve čtyřech případech byly motivem vraždy nezvládnuté osobní vztahy, v jednom vyřizování osobních účtů.

Ve všech případech byl pachatelem dospělý muž, ve třech případech byla obětí žena, ve dvou muž. Ve třech případech bylo k usmrcení použito nože, v jednom případě dřevěná tyč, u překvalifikovaného trestného činu se jednalo o údery pěstí do obličeje a následné našlápnutí do oblasti trupu. Ve všech případech se však jednalo o sociálně slabé občany.

V Ostravě se stalo také v roce 2020 také 97 loupeží, o 19 méně než předloni. Prakticky všechny druhy násilné trestné činnosti poklesly, přibylo pouze skutků registrovaných pod kolonkou násilí proti úřední osobě – policistovi, a skutků týrání osoby žijící ve společném obydlí. Zřejmě na tom má také podíl koronavirus a nervozita lidí z opatření proti jeho šíření.

Policisté zažili i novinku – teroristické vyhrožování výbuchem obchodního domu

Policisté také ve zprávě za rok 2020 zmínili, že tento rok s sebou přinesl i novou negativní zkušenost. Před rokem, dne 19. dubna 2020 v půl třetí ráno, oznámil neznámý pachatel na linku tísňového volání uložení nástražného výbušného systému do prodejny OD Kaufland, aniž upřesnil konkrétní provozovnu.

Pachatel měl použít tři kilogramy trhaviny semtex a k výbuchu mělo dojít v sedm hodin ráno. Policisté vyrazili ke všem čtyřem provozovnám tohoto řetězce na teritoriu Ostravy.

Kolem každého supermarketu vytvořili bezpečnostní perimetr v okruhu minimálně 200 metrů a tento prostor uzavřeli a střežili. Provozovny prohlédli pyrotechnici a psovodi se psy. Ani v jednom případě výbušninu nenašli.

Situace se opakovala ještě tentýž den v odpoledních hodinách, kdy v 17.37 hodin pachatel opět pohrozil výbuchem v prodejnách OD Kaufland. Ani v tomto případě nebyla výbušnina nalezena. Na opatřeních se podílely desítky policistů, evakuovány byly stovky osob.

Nakonec kriminalisté pachatele dopadli. Jeho jednání policie kvalifikovala jako trestný čin vyhrožování teroristickým trestným činem a celou věc převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV.

Sdílejte článek