Společnost
18/05/2022 ČTK

Alarmující zpráva! Sto tisíc lidí v kraji nemá zubaře

V Moravskoslezském kraji chybějí zubní lékaři až pro 100 tisíc obyvatel, někteří lidé nebyli na zubní prohlídce i více než deset let.

Nejhorší situace je na Bruntálsku a Karvinsku. Novinářům v Ostravě to řekli iniciátoři výzvy k zajištění stomatologické péče, kterou by v nejbližších dnech měl obdržet i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Výzvu, kterou podpořil i Moravskoslezský kraj, podepsali zástupci více než stovky měst a obcí z regionu. Iniciátory výzvy jsou ředitel krajské nemocnice v Krnově na Bruntálsku Ladislav Václavec a Lubomír Beran, majitel soukromé zubní kliniky, která v Ostravě provozuje zubní pohotovost.

"Cílem výzvy je zajistit dostatečný počet zubních lékařů v Moravskoslezském kraji. Největším steskem obyvatel je chybějící zubař. Aby se situaci podařilo razantně řešit, potřebujeme iniciovat i změny na centrální úrovni," uvedl Václavec. Součástí výzvy je pětice bodů poukazujících na problémy, které přispívají k nedostupnosti stomatologické péče.

"Zubařů je sice více než před rokem 1989, ale kompletně se změnil systém a způsob práce. Péče vyžaduje více času, pryč jsou doby, kdy zubař ráno ošetřil akutní pacienty, třídu dětí a následně se věnoval pozvaným pacientům, proto považujeme za nutné, aby se otevřel obor na lékařské fakultě v Ostravě a měli jsme více absolventů," uvedl Beran.

Poukázal na to, že z pacientů, kteří jsou ošetřováni v rámci pohotovosti, jich zubaře nemá asi 65 procent, a to včetně dětí. Ostravská univerzita nyní usiluje o vznik oboru Zubní lékařství na ostravské lékařské fakultě. Podle děkana Rastislava Maďara fakulta více než tisícistránkový akreditační spis připravovala přes rok a nyní je na ministerstvu zdravotnictví. Pokud by se podařilo akreditaci získat, chtěla by fakulta obor otevřít co nejdříve. "Jsme přesvědčeni o tom, že o obor bude zájem a naši absolventi mohou pomoci se situací, k níž dochází v Moravskoslezském kraji," podotkl Maďar.

Iniciátoři výzvy poukazují i na problémy ve vzdělávání stomatologů a vysoký podíl slovenských studentů, kteří po skončení bezplatného studia odchází zpět na Slovensko. Navrhují, aby zahraniční studenti, kteří zdarma vystudují v Česku, museli v zemi pracovat pět let, tedy stejnou dobu, jakou studují. V případě odchodu mimo ČR by studium měli zpětně zaplatit. "Máme také za to, že není šťastné, když chtějí čerství absolventi pracovat za přímou úhradu pacientem a vybírají si velká města, kde mají zaručen dostatek bohatší klientely, proto by absolventi měli tři roky po škole pracovat na smlouvu se zdravotní pojišťovnou, která by jim měla nabízet volné obvody," míní Beran. Podle iniciátorů by mohly pomoci i bonusy pro zubaře, kteří by se zavázali, že budou pracovat pouze za úhrady zdravotních pojišťoven.

Výzva se týká také problematiky zahraničních stomatologů, kteří musí skládat aprobační zkoušky. Autoři výzvy požadují, aby kromě zkušební komise v Praze vznikla komise například v Brně nebo Olomouci. Domnívají se, že důraz by při aprobačních zkouškách u těchto stomatologických lékařů měl být kladen především na jejich praktické dovednosti a zkušenosti. Zároveň poukázali i na rozdílnost cen za úkony u jednotlivých zubních lékařů a požadují jasné stanovení nejvyšší sazby. Iniciátoři ministra Válka žádají o osobní schůzku či návštěvu regionu, kde by s ním o nedostatku zubařů chtěli hovořit.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama