Kultura
25/05/2022 Petr Sobol

Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem

Na Slezskoostravský hrad v Ostravě se v sobotu vrátil Freedom Fest. Lidé, kteří si na něj našli cestu, odcházeli plní dojmů a mnohdy i netradičních zážitků.

Freedom Fest se konal potřetí. Až letos to ale pořadatelé rozbalili v plné parádě. „První ročník, to byla nějaká představa, kde jsme hledali cestu. No a loni to byl kvůli covidu jen takový mini festival, kdy jsme až do poslední chvíle nevěděli, jestli nám ho povolí, nebo ne. Letos jsme to dramaturgicky pojali úplně jinak,“ uvedl Petr Pánek, ředitel ostravského centra Pant, které akci pořádalo.

Organizátoři se snažili na jednom místě zhmotnit vše, čemu se celoročně ve svém centru věnují. Takže když vymýšleli dětskou zónu, tak do ní nezasadili kolotoče nebo skákací hrady, ale aktivity, u kterých musí děti, ideálně i se svými rodiči, něco tvořit a přemýšlet. Děti si tak mohly vyzkoušet různé deskové hry, malovaly na kamínky, tvořily placky nebo podél hradních valů hledaly pohádkovou tajenku. Taky se tancovalo, hrálo divadlo, šermovalo nebo sprejovalo na zeď.

V gastrozóně jste zase nenarazili na grilované prase, smažené hranolky ani langoše, ale na chutě Indie, Thajska nebo třeba Ghany. A tak trochu alternativní byla i hudební scéna, k jejímž největším hvězdám patřila Aneta Langerová a kapela Zrní.

Specificky bylo pojato taky vstupné, které bylo dobrovolné. A tak se klidně mohlo stát, že někdo v rámci celého festivalu neutratil ani jednu korunu. „Nedali jsme volný vstup. Vstupné je dané, ale lidé ho platí dobrovolně. Nemáme tady ploty ani zábrany, ovšem chceme dát lidem najevo, že všechno něco stojí, i svoboda. Buď se k tomu lidé přihlásí, nebo to obejdou,“ řekl Pánek.

Organizátoři věděli, že se najdou lidé, kteří vstupné nezaplatí. Věřili ale tomu, že bude více těch, kteří přispějí. „Pokud někdo nechtěl platit, tak neplatil. Ale lidé většinou vstupné uhradili. Hodně z nich navíc přidalo i stovku navíc pro ukrajinské děti,“ prozradil Petr Pánek.

Výtěžek z dobrovolného vstupného putuje pro veřejně prospěšnou činnost vybraných neziskových organizací. A letos právě taky na pomoc ukrajinským dětem, které utekly před válkou a žijí v Ostravě a okolí.

„Chtěli jsme, aby se ukrajinské děti mohly odreagovat a aby nemyslely jen na válku a na to, kde mají tátu. Nevíme, jak dlouho tady budou, ale jejich život, to přece není jen válka. Všechno je však třeba platit a oni ty peníze nemají,“ vysvětlil ředitel Pantu. „Teď jim třeba pomáháme s kroužky a příměstskými tábory. Chceme, aby na nich ukrajinské děti mohly být. Není to tak, že české děti platí víc. To ne, platí stejně, jen s tím, že my to zaplatíme za děti z Ukrajiny,“ dodal.

Atmosféru Freedom Festu zpříjemnilo opékání buřtů a oblíbená byla i parkourová zóna. Zájemci si mohli vyzkoušet taky pexeso pro nevidomé nebo gerontooblek. Své zóny měly na festivalu také Ostravská univerzita s VŠB a zájemce lákaly rovněž besedy o Evropě a vztahu ke svému zdraví. „První ročník festivalu byl zaměřen spíše na zábavu, teď jsme to pojali více do hloubky. A myslím, že se nám to taky povedlo,“ usmál se Petr Pánek.

Sdílejte článek