ŽIVOT NA FARMĚ
08/05/2018 Miroslav Hodeček

Život na farmě: Jak se žije včelaři se stovkou včelstev

Unikátní seriál Magazínu PATRIOT přibližuje životy lidí a zvířat z farem Moravskoslezského kraje a okolí.

„Ale neživím se jen medem,“ ujišťuje mě hned při příchodu majitel farmy Pavel Košec a jeho slova dokazuje prostředí, kterým procházíme, totiž jeho zahrada, kde se hemží plno zvířat od kačen, krůt, slepic, přes psy, kočky až ke kozám a prasatům.

„Snažím se být soběstačný a farmařit tak nějak komplexně,“ vysvětluje a dodává, že se stále ještě, asi z jedné třetiny, živí i svým původním řemeslem – obkladačstvím.

„Když je hezky, dělám včely a farmu. Když je škaredě, jdu do práce do firmy.“ Pokračujeme dále záhony s okrasnými květinami a polem čerstvé zeleniny až dozadu do sadu, kde jsou první včelí stanoviště.

„Dneska je špatné počasí – nízký tlak, zataženo, moc do nich raději nebudeme rýt. Ale aspoň něco vám ukážu.“ Pan Košec si dává včelařský oblek a bere do ruky doutnák. Včely si tak myslí, že hoří, zalezou dovnitř a nejsou tak aktivní. Je potom snazší se k nim přiblížit, otevřít ůl a vytáhnout i jednotlivé plástve.

Včelařství Košec se nachází v malé vesničce Neplachovice Zadky, na úpatí Nízkého Jeseníku, několik málo kilometrů od Opavy směrem na Bruntál. Profesionální farma se z koníčku stala v roce 2006.

V současné době má farma asi 100 kmenových včelstev na šesti stanovištích, která jsou umístěna na různých místech Opavska. „Včelstev jsme mívali i dvakrát více, před dvěma lety jsem měl ale zdravotní komplikace a nedalo se to udržet. Navíc to byl významný impuls do mého života. Tenkrát jsem si řekl, že už to chci dělat jinak.“

Šlápl totiž na hřebík a dostal otravu krve. Hrozila mu i amputace nohy. „Od té doby se snažím mít klid. Držet kvalitu medu a svou klientelu, ale neúčastnit se žádného blázince navíc,“ odkazuje na velké množství cen, které v první části své včelařské kariéry sice dostal, nyní už mu o to ale nejde. Člověk si ušetří spoustu shonu. Navíc prý zjistil, že se ani neshoduje s hodnotami, které většina lidí „zvenku“ vyznává.

Včelařů v posledních letech přibývá. Pan Košec ale potvrzuje, že se mu i navzdory velké konkurenci, co se týče ceny medu, daří. Cenově prý konkurovat nemůže. Med od většiny domácích malých i velkých prodejců, ale i z dovozu, je hodně levný.

Daní za to je nízká kvalita, která je dána chovem včel orientovaným na kvantitu. „Když včelaři používají sirupy k dokrmení včel nebo antibiotika pro ochranu před nákazami, jde to na kvalitě medu poznat. Některé medy jsou svým složením i nebezpečné. Já nechávám vše plynout přirozeně." Potvrzují to i rozbory vzorků, které si nechává každoročně dělat.

Práce je kolem včel dost. Nejvíce prý od května do července když se vytáčí med a dělají se takzvané oddělky. To je způsob množení včel tím, že se do nového úlu vloží několik plástů s již existujícího včelstva.

Už v srpnu je pak třeba připravit včely na zimu. Med jde nejvíce na odbyt na podzim, když jdou na lidi nemoci a jsou nachlazení. Ani v zimě si pak včelař neodpočine. Včely je třeba přeléčit, musí se odebrat vzorky a připravit vše na novou sezónu. Pomáhají mu jeho dvě děti i manželka.

„Snažím se je vést k nějaké smysluplné práci, stejně tak jako to dělal můj děda. Byl taky včelař a po tom, co se naši rozvedli, si nás kluky vzal do parády. Vstávali jsme ve čtyři a pracovali celý den. Na zábavu mohl jen ten, kdo měl oddělané,“ vzpomíná s úsměvem pan Košec, jehož děda byl také velkým včelařem a po kterém tuto zálibu zdědil.

Při odchodu se ještě ptám na plány do budoucna. „Momentálně stavím medárnu tady ve stodole. Chtěl bych tam mít pořádné zázemí. No a pak bych rád zařídil malý penzion ve vrchním patře. Vidím to na čtyři byty pro lidi, které by zajímalo, jak se žije na farmě.“

Včelí farma v Neplachovicích nabízí několik druhů medu podle toho jaký je rok. Nejvíce měli v jedné sezoně zatím 12 druhů. Kormě toho nabízejí ale také včelí vosk, svíce z vosku, propolis a mateří kašičku.

Farma se nachází na adrese Neplachovice - Zadky 4, 747 74 a pro kontakt můžete využít telefon 553 663 511, mobil 604 565 097 nebo email p.kosec@seznam.cz. Více informací o farmě i o medu obecně pak naleznete na webu www.vcelarstvi-kosec.cz.

Sdílejte článek