Společnost
14/06/2022 Petr Sobol

Žil Verne v Ostravě? Odpovědi nabídnou komentované prohlídky městem

Žil Verne v Ostravě? je kampaní, která má za cíl nalákat do města turisty. Komentované procházky odstartují už v sobotu.

Komentované procházky v režii průvodců Ostravainfo pod hlavičkou společnosti Černá louka s.r.o. se vždy těšily velké oblibě, ať už šlo o vycházky po městských obvodech (Vítkovice, Svinov, Michálkovice a další) nebo různé tematické procházky, například Po stopách vůně kávy nebo Ostrava prvorepubliková. Po delší pauze se nyní zájemci dočkali nové série vycházek s průvodci – tentokrát budou s nadsázkou odpovídat na otázku Žil Verne v Ostravě? O čem komentované procházky budou, to prozradila Sylva Burgertová, koordinátorka průvodcovských služeb.

Jaké konkrétní procházky máte v plánu?

Pro letošní sezonu jsme připravili čtyři tematické prohlídky, jedná se o Tajuplný ostrov Ostrava a Zlatá sopka Ema, které odkazují právě na díla Julese Verna. Ve spolupráci s projektem Otevřené chrámy jsme připravili i prohlídky Moravskoostravské chrámy a Tajemství slezských kostelů, během kterých navštívíme celkem pět sakrálních památek.

Můžete přiblížit, proč zrovna Jules Verne? Má skutečně s Ostravou nějakou spojitost?

Jules Verne prokazatelně nikdy v Ostravě nebyl i když dost cestoval, a to i po střední Evropě. Svá díla psal v dobách největšího rozvoje Ostravy, a to jak industriálního, tak stavebního. Ostravané se v této době rozletěli do celého světa a své povídání o Ostravě si často přikrášlovali. Kdo ví, zda se tedy tyto zvěsti nedostaly až k samotnému velikánovi vědeckofantastické literatury. Samozřejmě nemůžeme s jistotou říct, že by Ostravu někdy navštívil a čerpal zde inspiraci, určitě by se mu zde ale líbilo. Tajuplný ostrov Ostrava je vlastně prohlídkou historického jádra města, během které návštěvníci uslyší epický příběh, jak se z nepodstatného malého města zrodilo průmyslové velkoměsto. Na Verneově ostrově užívali trosečníci vědeckých a technických znalostí v návaznosti na přírodní podmínky ostrova – v Ostravě působili světoví odborníci ze všech dílů světa. Tady se ta podobnost hledá sama. Děj Zlaté sopky je umístěn na Aljašce a příběh se točí kolem hledání zlata. Ostrava byla tzv. moravský Klondike, černé zlato zde chrlilo ze "sopky" Emy a rýžovalo se v místních náhonech. Na prohlídce zazní nejen vliv uhlí na rozvoj Ostravy, ale také zajímavé dějiny Slezské Ostravy.

Prohlídky se budou tedy týkat převážně průmyslové revoluce a vlivu na rozvoj Ostravy?

Z velké části, jelikož právě tato doba je pro naše město nejdůležitější a také nejzajímavější. Během prohlídek ale také návštěvníci zjistí, že tohle všechno je již minulost a současnost i budoucnost Ostravy už dávno není šedá a neatraktivní! Dnešní Ostrava má mnohé co nabídnout a vyvinula se ve velmi atraktivní místo pro turismus i k životu. Část turistů přijíždí do Ostravy s předsudky. Není pak nic lepšího, než když odjíždějí s pocitem, že Ostrava je zcela jiné město, než byla před téměř 30 lety, kdy zde bylo vytěženo poslední uhlí.

Ostrava ale není jen industriální architektura, je zde také spousta sakrálních památek, kterým věnujete další dvě prohlídky...

Ano, sakrální památky přibližuje projekt Otevřené chrámy, který letos běží již pošesté. Rozhodli jsme se proto spolupracovat a místní kostely přiblížit návštěvníkům. V centru města navštívíme „červený" Evangelický Kristův kostel, Katedrálu Božského Spasitele a kostel sv. Václava. Během prohlídky Slezské Ostravy se pak podíváme do kostela sv. Josefa a navštívíme také Husův sbor. Během prohlídky se návštěvníci dozví mnohé o kaplích a sakrálních památkách, které již zanikly.

Máte nějaké perličky, které mohou nalákat na prohlídky kostelů?

Prohlídka po kostelích je určitě vhodná pro širokou veřejnost, jejich historie je velmi zajímavá. Mohu zmínit, že například v kostele sv. Václava je u jedné malby zachován podpis cechmistra Hunky, který v minulosti stál u největší katastrofy v dějinách města. V Husově sboru budou návštěvníci zase moci obdivovat sochu T. G. Masaryka, která zde byla umístěna po celou dobu nacistické okupace i socialistického režimu. Vysvětlení, jak je to možné, si už ale necháme na prohlídky.

Kdy, kde a jak budou prohlídky probíhat?

První prohlídka bude již v sobotu 18. června 2021. Prohlídky se budou konat až do září.

Sdílejte článek