Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Zase ta Olomouc! Zvládne Baník klíčový zápas proti tradičnímu soupeři?

Stala se z toho v posledních letech tradice. Mezi ostravským Baníkem a olomouckou Sigmou se odehrávají vypjaté zápasy, které mají velkou důležitost. Nejinak tomu bude i v pátek večer, kdy se v čase 20:15 oba rivalové střetnou na Městském stadionu ve Vítkovicích.

Když se letošní prvoligoví nováčkové utkali v nejvyšší soutěži naposled na ostravské půdě, bylo to počátkem října roku 2015 docela kuriózní představení.

Špatnými výsledky deptaný Baník potřeboval taktéž tápající Hanáky za každou cenu porazit, k čemuž měla pomoci i mimořádná akce v podobě vstupného za symbolickou jednu korunu, kterou vyhlásil „oblíbený“ majitel Petr Šafarčík.

Jelikož kotel domácí zápasy zatvrzele bojkotoval, měl atmosféru na tribunách hecovat najatý spíkr, který pobíhal kolem hřiště. Těžko říct, zda více než 7 tisíc lidí bouřilo z nadšení nad levným vstupem, bojovným výkonem či je ke křiku popuzoval na ostravské poměry odvážný moderátor, ale výsledek se dostavil.

Baník zastrašenou Sigmu díky gólu Jaroslava Machovce porazil 1:0, což bylo jeho první, ale bohužel na dlouhou dobu poslední vítězství v sezóně, která nakonec skončila zaslouženým sestupem obou celků.

Nic na tom nemohl změnit ani Tomáš Mičola, který se tenkrát po pěti letech do Ostravy vrátil a je z dnešního kádru společně s Brazilcem Dyjanem Carlosem De Azevedem jediným pamětníkem tohoto duelu.

To soupeř může v pátek večer spoléhat hned na osm tehdejších aktérů i trenéra Jiřího Plíška, což docela vysvětluje jeho aktuální pozitivní výkonnostní úroveň a stabilitu. Baník, který naopak během dvou let několikrát obměnil tým,  vedl nejprve Radomír Korytář, pak Vlastimil Petržela a nyní Radim Kučera.

Navzdory řadě rozdílů se oba kluby začaly společně zvedat v minulém ročníku druhé ligy. Zatímco Olomouc přes její nástrahy prošla docela hladce, Petrželovi baníkovci museli až do posledního kola odhánět dotírající Opavu. Kromě vytouženého postupu pro ně bylo podstatné především to, že se navzdory herní krizi naučili aspoň těsně vítězit.

Právě tak loni v listopadu ve Vítkovicích zdolali i Sigmu. Opět bylo třeba zažehnat průšvih, konkrétně předchozí debakl 1:4 v Třinci, a opět to skončilo 1:0. Opěvovaným hrdinou se stal šikula De Azevedo, který, aby toho ve vzájemných bitvách nebylo málo, poslal Olomouc svým báječným gólem do druhé ligy už v sezóně 2013/2014.

Před nadcházejícím zápasem 11. kola je sice důležitost opět vysoká, ale výchozí pozice jsou zcela odlišné. Asi každý si všiml, že v tabulce prozatím třetí Olomouc baví pohledným ofenzivním fotbalem, při kterém každý z členů mužstva, vesměs odchovanců, ví, co má dělat.

Baník naopak na čtrnáctém místě působí jako tělo bez duše a je s podivem, že nejvíce zájmu o napravení kritického stavu projevuje nejstarší a zároveň pořád nejlepší hráč Milan Baroš. Na ligovou výhru se v Ostravě napjatě čeká od konce července.

„Totální nasazení a důraz,“ takový je podle baníkovského tábora návod na zastavení vysmátých olomouckých „baletek“. Dokáží Baroš a spol. opět zatřást s jejich sebevědomím, nebo se naplní černé prognózy?

Fotogalerie

Foto dne