Byznys
11/10/2015 Jaroslav Baďura

Zařízení z Huismanu bude udržovat podmořské vrty

Závod českého Huismanu ve Sviadnově dokončil části zařízení Well Intervention System (WIS), které bude sloužit k intervencím na podmořských vrtech. Jeho využitím se prodlouží ekonomická využitelnost a zlepší okamžitá produkční schopnost vrtu. Celá technologie se umístí na speciální loď o délce 159 metrů.

Čeští konstruktéři a technici spolupracovali na vývoji a výrobě zařízení s holandskou centrálou. Ve Sviadnově na projektu pracovaly čtyři konstrukční týmy po šesti lidech a další desítky zaměstnanců se podílely na samotné výrobě komponent. „Jednotlivé díly měly takové rozměry, že jsme využívali maximální možnosti našich výrobních hal, zařízení, manipulačních prostředků i přepravy,“ říká vedoucí konstruktér českého Huismanu Radek Kocián. Sestavení části zařízení, jejich testování a umístění na plavidlo proběhne v nizozemském Schiedamu.

Plavidlo se zařízením WIS je pro provozovatele, v porovnání s klasickou vrtnou lodí, levnějším řešením pro provádění zásahů na podmořských vrtech. Má rozměry 159 x 31 metrů, posádku bude tvořit 150 lidí. Dominantou lodi a chloubou techniků z Huismanu je multifunkční věž (tzv. Multi Purpose Tower) vysoká 59 metrů a vážící 650 tun. Hlavním úkolem věže budou zdvihací operace přímo v ose vrtu. Technické řešení multifunkční věže umožňuje přesné vedení zdvihaného nákladu a zdvihací systém dokáže kompenzovat relativní pohyb nákladu vůči mořskému dnu, který vzniká působením mořských vln na loď.

Inovativním prvkem je také skořepinová struktura věže, jež poskytuje volný přístup k ose vrtu ze tří stran a dovoluje výrazně větší výšku spouštěných nebo zvedaných zařízení. Kromě věže disponuje loď dalšími komponentami vyrobenými na míru, jako je například palubní paletový manipulační systém. K fungování WIS jsou potřeba také palubní jeřáby, nádrže na kapaliny, cívky, navijáky nebo podmořští roboti.

Při vývoji a výrobě WIS byl kladen velký důraz na bezpečnost zařízení a její soulad s dalšími parametry. K tomu výrazně přispěly moderní systémy a technologie. „Podařilo se nám dosáhnout takového stavu, kdy jsou bezpečnost, funkčnost, cenová efektivita, snadná obsluha a ohleduplnost k životnímu prostředí v rovnováze,“ uvádí Radek Kocián. Řada operací tak je pro posádku plavidla snazší, čímž se výrazně snižují různá rizika spojená s provozem.

Sdílejte článek