Nejnovější zprávy: Na titulní straně: Pořád jsme na začátku, říká ředitel DOV Petr Koudela Podívejte se, jak budou vypadat nové škodovácké tramvaje pro Ostravu

Společnost

Zaparkuj na okraji a jeď do centra MHD. Radní chtějí prostor pro místní

​Ostrava hodlá zpoplatnit parkování na dosud bezplatných plochách.

Ilustrační foto: Archiv

Město chce, aby lidé více parkovali na takzvaných Park and Ride parkovištích, odstavili tam své vozidlo a do centra pak zamířili městskou hromadnou dopravou.

Parkování na odstavných parkovištích jim nabídne zdarma, některá parkoviště budou hlídána, řekl radní Lukáš Semerák (Ostravak). Město krok obhajuje tím, že chce v centru města usnadnit parkování rezidentům, kteří tam žijí.

V centru by stak postupně mělo proměnit parkování. Úpravy začaly v září zpoplatněním parkování pod mostem v Porážkově ulici.

"Je v zájmu města, aby v centru žili lidé. Běžným životním stylem je v současné době vlastnictví nejméně jednoho auta a spíše dvou. Když chceme, aby v centru žily mladé aktivní rodiny s širším vozovým parkem, je nutné, abychom jim zajistili volná parkovací stání blízko jejich bytů, a to při zachování současných cen za parkovací karty," řekl Semerák.

Hlavní změny město plánuje na první čtvrtletí příštího roku. Na bezplatných plochách už bude možné zaparkovat pouze za podmínky, že je řidič držitelem karty pro abonenty či rezidenty. Půjde o stovky parkovacích míst, které budou do nového systému zařazeny.

Záchytné parkoviště mají řidiči aktuálně k dispozici u dolu Hlubina, další se připravují u dolu Jeremenko a v Hlučínské ulici.

"Naším hlavním cílem je to, aby si řidiči aut zvykli, že v centru města mohou parkovat za peníze nebo mohou nechat auto na záchytném parkovišti a dojet do centra MHD nebo do něj dojít pěšky," dodal Semerák.

Podle něj chce město urychlit přípravu záchytných parkovišť, která vzniknou v blízkosti MHD. Jejich součástí by měly být i toalety nebo třeba půjčovna kol.

Město takéé plánuje výstavbu parkovacích domů, například před Městskou nemocnicí Ostrava.

Foto dne