Nejnovější zprávy: Americký fotbal ukázal Ostravě tvrdé souboje a radost pražských Black Panthers Na silnici smrti se střetla dvě auta, nehodu jako zázrakem všichni přežili

Politika

Zaorálek: V ostravské ČSSD se děly velké neplechy

Přeregistrace členů v rozhádané ostravské ČSSD byla nutná, protože se uvnitř organizace nepřípustným způsobem manipulovalo s členskou základnou, řekl včera novinářům ministr zahraničí a volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek.

 Sám včera odpoledne rovněž přišel k přeregistraci. Podle něj musí mít ČSSD před volbami takzvaně čistý stůl. Přeregistrace skončila včera večer a podle informací ČTK se k ní dostavilo necelých 650 členů, ve čtvrtek se počty ještě budou kontrolovat. Dalších 35 lidí má schválen odklad termínu pro přeregistraci.

Původně měla ostravská ČSSD přes 800 členů a pozici nejsilnější regionální organizace v Moravskoslezském kraji. Vedení strany ale schválilo přeregistraci na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise a rovněž z podnětu tamního krajského výboru, v jehož čele stojí bývalý hejtman Miroslav Novák. Ostravskou organizací už několik měsíců otřásají ostré spory mezi dvěma křídly.

„Mně je jedno, kolik je tady křídel. To bylo nutné, protože se tady čarovalo s členy naprosto nepřípustným způsobem. Jdeme do voleb a potřebujeme čistý stůl a potřebujeme mít uklizeno,“ uvedl Zaorálek, který je jedničkou na kandidátce v Moravskoslezském kraji.

Podle něj je situace v ČSSD v Moravskoslezském kraji dobrá, ale problém je právě Ostrava. „Musíme to tady srovnat, přeregistrace je první krok. Ono je docela evidentní, že se tady děly poměrně velké neplechy, že tady někteří pěšáci chodili z jedné organizace do druhé podle toho, jak bylo třeba někde zrovna nahonit hlasy. Nebo člověk zjišťuje, a jsou tady od toho doklady, že se jeden člověk podepisoval velmi rozmanitým způsobem a přitom to měla být jedna osoba,“ podotkl Zaorálek. Dodal, že chápe, že mezi organizacemi existuje soutěž, ale ta musí fungovat podle pravidel.

Boj o ovládnutí ostravské organizace graduje od loňského listopadu, kdy sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu.

Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla Novákově stížnosti, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán. Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a novou předsedkyní se stala Jana Vajdíková.

Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové a poslance Adama Rykaly z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Přeregistrace ostravské organizace je podle Zaorálka počátkem restartu a nového postavení ostravské organizace. Po ní se podle něj znovu uskuteční okresní konference, která bude rozhodovat o novém vedení.

„Okamžikem přeregistrace není v Ostravě v čele nikdo, protože se budou muset na základě nové členské základny teprve provést nové nominace, takže teď nevládne nikdo. Tady dnes nemůže nikdo říkat, že ovládá Ostravu,“ doplnil Zaorálek.

Foto dne