Byznys
21/08/2019 Jaroslav Baďura

Wrap Up! Funkční textilní pytlík z Frýdku-Místku uchová pečivo déle čerstvé

​I obyčejný pytlík na chleba může být funkční, stejně jako prádlo, tričko nebo ponožky a umět tak i něco navíc, než být jen běžným bavlněným pytlíkem.

V dnešní době je každý textilní obal užitečný, pokud nahrazuje plastové sáčky, kterým snad co možná nejdříve odzvoní jak v obchodech, tak i v domácnostech. Funkční pytlík Wrap Up je textilní obal pro opakované použití, jednoduše uzavíratelný na šňůrky, který se dobře čistí a v případě potřeby se i vypere, a ještě má něco navíc.

Jeho výhodou je funkčnost daná speciální vnitřní textilií, která se chová jako membrána zpomalující únik vlhkosti, takže chleba vydrží déle čerstvý. Současně propouští vzduch a pečivo „dýchá“, proto neplesniví jako v igelitu.

"Pytlík je tak kompromisem mezi utěrkou a igelitovým sáčkem, navíc má hezký design v mnoha zajímavých vzorech látek od českých výrobců (režný, puntíkovaný, s chrpou, s levandulemi, starorůžový, venkovský modrý a mnoho dalších)," říkají majitelky "pytlíkárny" Wrap Up sestry Darja Blahutová a Lea Pajurková Duží.

Jak pytlík vzniknul?
Původně jsme chtěly najít textilní alternativu k plastovým krabičkám na svačiny pro děti a šít ve volném čase zajímavé a užitečné obaly. Při hledání vhodné textilie jsme našly českého výrobce speciálních látek s nánosováním a získaly vzorky textilie s polyuretanovým zátěrem, jež má vhodné vlastnosti i pro uchovávání potravin, a navíc je s protiplísňovou odolností. Na chleba tato textilie fungovala výborně a čím je chleba kvalitnější (kváskový z přírodně vyváděného kvasu, žitný, bez staré strouhanky apod.), tím vydrží déle bez okorání. Na pečivo z rozmrazeného polotovaru funguje jen krátkodobě. Když jsme na textilii získaly atest pro styk s potravinami, trvalo nám několik měsíců, než jsme vymyslely vhodný postup šití, aby byl pytlík dvouvrstvý, správně uzavíratelný, současně pratelný a dal se využít i pro nakupování.

Jak se začal prodávat?
Před Vánocemi 2018 jsme daly pár pytlíků na vyzkoušení do redakce portálu o zdravém způsobu života. V lednu pak najednou vyšel článek o pytlících z Beskyd s velmi příznivými výsledky testů v porovnání s utěrkou a igelitovým sáčkem. Zájem zákazníků, který článek vyvolal, nám ten den zbořil webové stránky a shodil servery. Musely jsme se rozhodnout, že do toho půjdeme naplno a hledat prostory pro expedici i pro prodejnu. Vhodný prostor jsme nakonec našly ve Frýdku, pod zámkem v bývalé galerii obrazů. Spolupracujeme se šikovnými švadlenkami z celého okolí a šijí pro nás i chráněné dílny, takže naše činnost má i sociální rozměr. Naše pytlíky se zkouší ve Francii, v Polsku, v Řecku nebo na i Havaji, protože všude pečou jiný chleba nebo bagety. Minulý měsíc byl náš pytlík zapsán jako chráněný vzor Úřadem průmyslového vlastnictví ČR, což nás snad trochu ochrání před kopírováním a dovozem podobných ale méně funkčních výrobků.

Co máte v plánu dál?
Dnešní doba přeje ekologickým záměrům a bezodpadovým technologiím, populární se stává nakupování bez obalů. Naše pytlíky dodáváme do obchůdků se zdravou výživou a prodejen s bezobalovým nakupováním. Máme záměr pro ně rozšířit náš sortiment ještě o bavlněné pytlíky pro bezobalové nakupování. Pro šití malých pytlíčků navíc využijeme všechny zbytky látek a nic nebudeme vyhazovat. Naše pytlíky na chleba umíme ušít i jako dárek s kresbou, individuálním motivem nebo je opatřit logem jako firemní dárek nebo reklamní produkt, což zase rozšíří možnosti jejich využití. A chystáme se šít kolekce ošatek na pečivo pro stolování i venkovní grilování, které budou neokoukaným vánočním dárkem.

Takže práce máte víc než dost.
Máme především radost, že jsme daly vzniknout novému produktu s využitím moderní technologie, jenž pomůže v boji proti plastům a proti plýtvání s potravinami a ještě udělá lidem radost a v kuchyni parádu.

Sdílejte článek