04/03/2018 Tomáš Svoboda

Výročí: před 95 lety se hrál první zápas SK Slezská Ostrava

archiv a fcb.cz

4. března 1923 odehráli fotbalisté SK Slezská Ostrava historicky první utkání. S béčkem tehdy silného Slovanu Ostrava prohráli 1:2. Premiérový zápas musel být navíc předčasně ukončen kvůli tmě.

V pruhovaných bílo-červených dresech nastoupila na hřišti rezervy Slovanu sestava ve složení Haberkiewicz – P. Křižák, F. Križák – Mojžíšek, Klein, Horák – Lach, Trojek, Dvořák, Pstružina, Mruzek.

Dějiny slavného ostravského klubu, který v roce 1952 dostal budovatelský, avšak dnes už kultovní, název Baník, začaly sice smolnou porážkou, ale odhodlání bylo už v počátcích ohromné.

Dokumentují to slova tehdejšího kapitána, trenéra, kronikáře a autora prvního gólu v jedné osobě. Byl jím Jóža Dvořák, který na konto prvního zápasu poznamenal:

„Slovan vyrovnal po kiksu Petra Křižáka v 19. minutě a ve 40. minutě dal jeho vítěznou branku Sitek. Druhá půle ve znamení úplné převahy Slezské Ostravy se hrála jen 30 minut, oněch nedohraných 15 minut by bylo soupeře jistě pohřbilo.“

Takový byl tedy 95 lety sportovní zrod jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů, který byl oficiálně založen o rok dříve, 8. září 1922 v hostinci U dubu. Kapitán Jóža Dvořák vedl tréninky mužstva na sokolském hřišti. Vlastní hrací plocha totiž scházela a stálo mnoho úsilí, než se borci ze Slezské v roce 1925 dočkali hřiště na Kamenci.

Tak vypadají dresy, se kterými se chystá Baník nastoupit proti Plzni (Foto: fcb.cz)

Průkopnické časy ostravského fotbalu si Baník připomíná speciální edicí pruhovaných bílo-červených dresů, které byly připraveny k nakonec odloženému duelu 19. kola HET ligy proti Plzni. Na zápas s originálním nádechem nostalgie si tak budou muset fanoušci ještě pár týdnů počkat.