Nejnovější zprávy: Třinec smutní, titul mu sebrala Kometa Další smrtelná nehoda. Motocyklista nepřežil střet s autem

Společnost

Výročí: Před 120 lety byla v Ostravě posvěcena katedrála Božského Spasitele

Dnes je tomu přesně 120 let od okamžiku, kdy olomoucký arcibiskup Theodor Kohn posvětil ostravský chrám Božského Spasitele, který je druhým největším kostelem na Moravě, a to hned po velehradské bazilice.

U příležitosti 120. výročí posvěcení katedrály Božského Spasitele v Moravské Ostravě proběhly v hlavním chrámě Ostravsko-opavské diecéze oslavy, jejichž vyvrcholením byla pontifikální mše svatá, při níž se v neděli u oltáře setkali ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Mons. Martin David.

Samotný chrám stojící uprostřed náměstí Msgre. Šrámka byl vystavěn v letech 1883 až 1889 na základě návrhů olomouckého diecézního architekta Gustava Meretty, který se nechal inspirovat římskou bazilikou Santa Maria Maggiore.

Stavbu řídil ostravský architekt Klement Hladiš a vnitřní výzdobu navrhoval Max von Ferstel. Slavnostní vysvěcení provedl olomoucký arcibiskup Theodor Kohn 16. července 1897. Katedrálním kostelem je od zřízení ostravsko-opavské diecéze, ke kterému došlo po rozhodnutí papeže Jana Pavla II. 30. května 1996.

Katedrála je 67 metrů dlouhá, 29,8 metrů široká a věže dosahují výšky 64 metrů. Vnitřní prostor může pojmout až 4000 lidí.

Návštěvníka kostela zaujme kazetový strop, sochařská díla v průčelí a oltář z roku 1954. Impozantní je zejména průčelí chrámu a za povšimnutí stojí také ztvárnění křížové cesty po obvodu kostela, který v letech 2014–2015 prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Veřejnosti je od té doby zpřístupněn celoročně vždy od úterý do soboty a turistům je navíc k dispozici služba v nově vybudované recepci.

Fotogalerie

Foto dne