Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Výročí: Baník má 95 let! Dočká se vítězných oslav?

Dnes je tomu přesně 95 let od chvíle, kdy byl založen fotbalový klub SK Slezská Ostrava. U vzniku předchůdce současného Baníku byla parta nadšenců, kteří se sešli 8. září 1922 v hostinci U dubu.

„Vše začalo U Dubu“, připomínají si často a rádi baníkovští fanoušci, kteří se svým milovaným klubem za 95 let prožili mnoho velkých vzestupů a úspěchů, ale i pádů.

Zatímco dvacet zakladatelů, mezi kterými bylo šestnáct horníků, stavělo původní „SK Slezská“ doslova od nuly, tedy bez vlastního hřiště, s vizí amatérského klubu, pozdější vývoj šel docela přirozeně směrem k vrcholovému fotbalu a hraní za peníze.

Aby těch výročí nebylo málo, je tomu letos právě 80 let, co borci ze Slezské začali hrát první československou ligu. V sezóně 1937/1938 se jako nováček umístili na 10. místě, jen dva body od pásma sestupu. V pozdějších letech, kdy už za klub válel legendární Jiří Křižák bylo nejlepším výsledkem 4. místo v poválečné sezóně 1945/1946.

Baník je tady 65 let

Z dnešního pohledu byl dalším zásadním historickým zlomem rok 1952, kdy se klub pod tlakem budování socialismu přejmenoval na Baník Ostrava. Údernický název, který slaví svoje 65. výročí, paradoxně vydržel dodnes, přestože horníci po hřišti už dávno neběhají.

Ostrava si zkrátka svůj Baník oblíbila, na rozdíl třeba od Prahy, kde se příznivci Sparty a Slavie s násilně prosazenými názvy Spartak Sokolovo a Dynamo při nejbližší příležitosti velmi rádi rozloučili.

V 50. letech se ovšem nezrodilo jen nové jméno klubu, ale také se na scéně objevila největší střelecká osobnost Baníku. Byl to útočník Miroslav Wiecek, který za klub odehrál 325 utkání a vstřelil 174 gólů! Od roku 1959 je soupeřům sázel na stadionu Bazaly, který nahradil původní Starou střelnici.

V nejslavnější éře na přelomu 70. a 80. let se zaplněné tribuny na kopci nad Ostravou celkem třikrát otřásaly pod tíhou oslav mistrovského titulu. Hráči pozdější zlaté generace Baníku, jako byli Rostislav Vojáček, Pavol Michálik, Zdeněk Rygel, Libor Radimec, Lubomír Knapp, Verner Lička či Václav Daněk, tvořili nejúspěšnější mužstvo v klubových dějinách.

Trénoval je nejprve Tomáš Pospíchal a první titul s nimi získal v sezóně 1975/1976 Jiří Rubáš, se kterým mimo jiné porazili slavný Bayern, ale nejvíce úspěchů dosáhli za Evžena Hadamczika, se kterým v sezónách 1979/1980 a 1980/1981 vyhráli ligu a v ročníku 1978/1979 se probojovali až do semifinále Poháru vítězů pohárů.

Bude to vítězné výročí?

V celkové bilanci šlo o nejbohatší období, na které se částečně povedlo navázat až v sezónách 2003/2004 a 2004/2005, kdy Baník nejprve vyhrál ligu a o rok později domácí pohár.

V novodobé éře se z Ostravy do světa spičkového fotbalu vydali mimořádní odchovanci jako Radek Slončík, Tomáš Galásek, Milan Baroš, Marek Jankulovski či Václav Svěrkoš. O tom, jak těžké bylo a je pro další generace na jejich úroveň navázat svědčí nejlépe to, že Milan Baroš je i v pětatřiceti letech jako hrající legenda stále klíčovým mužem sestavy.

Po těžkém období let 2011 až 2016, kdy se klub potácel na dně ligové tabulky a nakonec spadl do druhé ligy, populární „Bary“ opět vede „Baníček“ k prvoligovým bitvám. Ta nejbližší přijde už v sobotu, kdy baníkovci od 17:00 na ostravském Městském stadionu vyzvou Jablonec.

Podaří se jim oslavit 95. narozeniny klubu prvním domácím vítězstvím v tomto ročníku? Uvidíme. Pro fanoušky, kteří svoje oslavy spustí dnes v 19:22 na Kamenci pod Bazaly, by to určitě byl ten nejlepší dárek.

Fotogalerie

Foto dne