Nejnovější zprávy: Senátor Nytra: Ostrava spí, podívejte se, kde je Brno nebo Katowice Policie pátrá po uprchlém vězni z Ostravy

Byznys

Vítkovice Heavy Machinery zvyšují lidem mzdy, ale budou také propouštět

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která je členem strojírenské skupiny Vítkovice, oznámila, že svým zaměstnancům přidá dalších 500 korun měsíčně v motivační složce mzdy. Vzhledem k probíhající restrukturalizaci však také více než 40 lidí propustí.

Navýšení mezd je nad rámec toho, co bylo již dříve sjednáno v celé skupině. Mateřská společnost Vítkovice, a. s. počátkem července informovala, že letos půjde do odměn o 300 korun navíc. Zvýšení tarifní složky mzdy zůstává shodně na částce 400 korun.

„Naši zaměstnanci mají nárok na růst mzdy o 400 korun měsíčně v tarifní části plus 800 korun v motivační složce mzdy. Odměny budeme vyplácet při plnění produktivity, kvality, termínů a snižování nákladovosti výroby,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Vítkovice Heavy Machinery Martin Bednarz.

Nové mzdové ujednání je platné s účinností od července. Firma si však na ně musí vydělat. Letos chce mít tržby necelé 3 miliardy korun. Z toho 2,3 miliardy korun měla zajištěny již v červnu, a to v inkasovaných, běžících a pevně kontrahovaných zakázkách. Produkce je ze dvou třetin určena na export.

Souběžně se mzdovými opatřeními společnost také pokračuje v nezbytné restrukturalizaci. Jaké konkrétní kroky již učinila?

„Zrevidovali jsme smlouvy na nejrůznější servisní a obslužné činnosti, včetně smluv s dodavateli ze skupiny, omezili jsme zásadně agenturní zaměstnance a zajišťujeme si činnosti sami. Máme tým, který má na starosti zlepšování kvality a nezastírám, že jsme se rozhodli i pro snížení počtu zaměstnanců o 44 lidí,“ doplnil generální ředitel.

V případě propouštění zaměstnanců se jedná o tzv. THP profese, z nichž budou zaměstnanci odcházet postupně podle jejich smluv a dohod během prázdnin.

Ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery v současné době pracuje 1 136 lidí. Celá strojírenská skupina Vítkovice zaměstnává po prodeji Hutních montáží necelých 4 000 zaměstnanců. V roce 2016 byl průměrný výdělek ve skupině 26 941 korun.

Foto dne