Společnost
27/07/2017 Tomáš Svoboda

Ve Sviadnově postavili dům, který má všechno. I fotbalové hřiště

Na stránkách Magazínu PATRIOT budeme postupně představovat úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál pokračuje ve Sviadnově, kde stojí z architektonického i provozního hlediska unikátní sídlo firmy Lumius.

Nejprve jim sice chvíli trvalo, než se navzájem pochopili, ale pak se jim společně s náročným a pro věc zapáleným investorem povedlo postavit dům, kterému téměř není co vytknout.

Tak nějak se s odstupem času ohlíží architekt Ondřej Klimek za vznikem i realizací projektu dvoupodlažního firemního sídla, které zaujme řadou neotřelých řešení, jako je například velkolepé foyer se stěnou porostlou zelení či harmonické splynutí objektu s okolním terénem.

Začátky přitom byly docela komplikované. Tým architektů z ostravského Projektstudia totiž skončil v uzavřené soutěži o návrh na druhém místě. Shodou okolností však nakonec byl osloven a stal se zhotovitelem projektové dokumentace.

„Udělali jsme dva návrhy, jeden pilotní a druhý do rezervy. Oba však byly naprosto rovnocenné. Strávili jsme na nich spoustu času a nakonec vyhrál ten takzvaně rezervní. Investor, pan Miklas, vnímal pilotní návrh jako složitější,“ popisuje architekt úvodní fázi spolupráce, která stála na vcelku jednoduchém zadání.

Tedy postavit na míru to nejlepší, co bylo v danou dobu možné. Kapacitně pak měla být stavba dimenzovaná na přibližně 50 zaměstnanců, kteří se v ní běžně vyskytují, avšak v celé firmě jich pracuje zhruba 200, což je počet, který bylo také nutné zohlednit.

„Náš projekt nejspíše zaujal tím, že byl variabilnější pro budoucí úpravy. Součástí zadání totiž byla také možná změna provozu třeba na mateřskou školku. V rámci návrhu jsme roztrhli jednu hmotu na tři bloky, které jsme různě vysouvali. Prostor mezi roztržením je nakonec společný prostor pro zaměstnance,“ pokračuje Ondřej Klimek.

Než se ovšem dali do samotné realizace, která probíhala v letech 2014 až 2016, bylo třeba vyřešit spoustu podstatných záležitostí.

Koupil si bagr a dva roky kopal

Majitel firmy Lumius si kvůli celému projektu vzal „byznys prázdniny“ a stal se stavbyvedoucím. Koupil si bagr a dva roky kopal na pozemku určeném k výstavbě. Trochu svérázný přístup, ale znáte snad lepší způsob, jak se s projektem opravdu sžít?

„Lidsky jsme si naprosto sedli, byť chvilku trvalo, než jsme se pochopili. Při realizaci stačilo pár kontrolních dnů,“ říká s úsměvem architekt, který býval na stavbě třikrát až čtyřikrát týdně. Což také není úplně běžné. Nadstandardní dům ovšem vyžadoval nadstandardní nasazení.

„V projektu nikdy není domyšleno vše. Objevilo se pár změn, museli jsme například přidat dva sloupy, nebo řešit detaily, které byly dány postupem jednotlivých řemeslníků. Všechno jsme ale vyřešili,“ doplňuje náš průvodce unikátní stavbou, která vznikla důmyslným „roztržením hmot“.

Největší z nich představuje technické zázemí spojené s garáží, které je stranou objektu. Další dvě hmoty v sobě skrývají kanceláře a prostor mezi nimi tvoří dominantní foyer či atrium s prosklenou shedovou střechou.

„Celkově se stavba, která má 850 metrů čtverečních, jeví vevnitř menší, než jak zvenku vypadá, což je pro zaměstnance příjemné. Je to obrovská budova, která působí domáckým dojmem,“ podotýká Ondřej Klimek. Jaká konkrétní řešení architekti pro komfort zaměstnanců vymysleli?

Zeleň dominuje venku i vevnitř

Z hlediska konstrukce a použitých materiálů je nové sídlo firmy Lumius kombinací železobetonu a oceli. Koncepčně je postaveno tak, aby exteriérové prvky přecházely do interiéru a naopak.

„Jednotlivé hmoty jsou pokryté sklocementovým obkladem, který přechází i do interiéru. Jsou to takové uzavřené krabice, které se chovají konzistentně zvenku i vevnitř,“ vysvětluje zástupce ostravského studia.

Ve vstupním prostoru v podobě centrálního foyer se hlásí o pozornost zelení porostlá stěna, která má osm metrů na výšku a s plochou 80 metrů čtverečních je podle architekta asi největší svého druhu v republice. Až zcela zaroste, měla by tvořit zelenou bariéru, která oddělí technickou část objektu.

Podobné ozeleněné stěny se sice už používají třeba v nákupních centrech, ale tam se většinou jedná o pár metrů čtverečních. Tady šlo vzhledem k rozsahu o odvážný experiment.

„Tři měsíce jsme všechno ladili, jak optimální skladbu rostlin, tak regulaci vody, aby nám nestříkala na všechno kolem. Padá totiž z výšky osmi metrů, takže jsme museli dodatečně instalovat přidat střešní svody po bocích,“ upřesňuje Ondřej Klimek.

Zeleň ovšem dům obklopuje ze všech stran. V přízemí je v úrovni terénu mírně zapuštěný obchodní sál, ze kterého zaměstnanci vidí do zahrady. Z druhého podlaží zase mohou vyjít ven na terasy, které jsou zkonstruovány jako šikmé zelené střechy.

Unikátní je i parkoviště a fotbalové hřiště

Do přírodního a ekologického charakteru jsou laděny také další části. Čekáte obyčejné parkoviště jako někde před supermarketem? Kdepak, tady to je prostě „land art“, v němž se pro nově přijíždějící možná až příliš překvapivě střídají žulové kostky s dalšími materiály, jako je dřevo a plech, stromy nevyjímaje.

Co se týče energetického pojetí, na všech plochých střechách jsou použity fotovoltaické panely, které vyrábějí elektřinu ze slunce a pokryjí prakticky celý objekt. Jelikož je dům kvalitně zateplen a prosklené plochy jsou orientovány převážně na sever, východ či západ, kancelářské prostory se nepřehřívají. Komfort ještě zvyšuje řízená výměna vzduchu a klimatizace.

„Ve společných prostorách ale není. Tam dělá mikroklima zelená stěna, která zajišťuje velmi příjemnou vlhkost,“ upozorňuje architekt na efekt zeleně umístěné v interiéru. V něm si každý z návštěvníků dozajista všimne také skleněného schodiště, jehož stupně jsou vyrobeny ze čtyřvrstvého kaleného skla. Něco podobného mají údajně snad jen v evropské centrále Applu.

Aby těch unikátů nebylo málo, nechali jsme si na závěr ještě fotbalové hřiště o rozměrech 40 x 20 metrů, které je součástí rozsáhlé zahrady. Trávník je na špičkové úrovni, což prý láká k „fotbálkům“ i ženy, které hrají jen tak na boso. „Uvnitř mají také relax koutek pro firemní akce a jídelnu, kde se všichni stravují. Je to v podstatě rodinný provoz včetně trávení společného volného času,“ dodává Ondřej Klimek.

Přestože bylo sídlo firmy Lumius v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje oceněno hlavní cenou v kategorii „Průmyslové stavby“, svým charakterem se všem pravidlům a poučkám vymyká. Je to zkrátka originál postavený na míru.

„Majitel nám po roce a půl provozu řekl, že by tam nic neměnil a že dům splňuje všechny představy, jak by firma měla fungovat. To je pro nás nejlepší vizitka,“ loučí se s námi architekt ostravského Projektstudia.

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek