Proměny kraje
19/08/2019 Jan Smekal

Ve Frenštátě se skákalo na počest Jiřího Rašky. Memoriál má zvuk nejen u místních

Skokanský areál ve Frenštátu pod Radhoštěm hostil o víkendu Memoriál Jiřího Rašky. Diváci postupně viděli závody Kontinentálního poháru mužů a Světového poháru žen.

Jiří Raška byl prvním československým sportovcem, který získal zlato na zimních olympijských hrách, a to ve francouzském Grenoblu v roce 1968. Může se pyšnit také titulem lyžař století. Na jeho počest se každý rok skáče Memoriál Jiřího Rašky na skokanských můstcích ve Frenštátu pod Radhoštěm, které nesou jeho jméno.

„Mám z toho obrovskou radost, protože když jsme Memoriál Jiřího Rašky zakládali, chtěli jsme, aby z něj vznikla tradice, a to se povedlo, protože letos pořádáme už osmý ročník. Věřím tomu, že se tady sejdeme i u třicátého ročníku a bude to pokračovat stále dál do budoucna. Věřím tomu, že se zdejší můstky podaří zachránit, opravit a náš skokanský sport půjde opět nahoru,“ uvedl Jakub Janda, předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky.

Bývalý český reprezentant a vítěz Světového poháru z roku 2006 také poznamenal, že frenštátský můstek s konstrukčním bodem K-95 prošel před dvaceti lety rekonstrukcí, ale dnešní technologie už je někde jinde. Můstek tedy potřebuje opravu.

„Vždycky jsem ho miloval. Pocházím z Frenštátu, jsem frenštátský patriot, ve Frenštátě jsem vždycky velice rád trénoval. Byl bych rád, kdyby se povedlo můstek opravit a pokud se to podaří, tak se možná nechám vyhecovat a na novém můstku si skočím,“ vzkázal Janda s tím, že Memoriál Jiřího Rašky se mu nikdy nepoštěstilo vyhrát. „Jednou jsem byl druhý, vítězství mi těsně uniklo. S předsedou jsem uzavřel sázku, že budu skákat, dokud memoriál nevyhraju. Okolnosti tomu ale chtěly jinak. Slib jsem tedy nedodržel, prohrál jsem sázku a dodnes mu dlužím bednu šampaňského,“ usmál se.

Můstek má ostřejší rádius na nájezdu

Frenštátský můstek je podle Jakuba Jandy specifický v tom, že je tady trochu ostřejší rádius na nájezdu, takže spousta skokanů s tím má docela problémy, pokud jde o techniku. „Oblouk vás hrozně moc stlačí a pak z toho nevychází odraz. Nevím ale, jak to lépe vysvětlit laikovi. Pokud se ale můstek opraví, všechno se udělá jinak,“ ujistil Janda s tím, že ve Frenštátu pod Radhoštěm je dobrá dětská základna.

„Dělají se nábory. Děti tady projdou základní průpravou, naučí se dobře lyžovat, tak už z toho důvodu mají rodiče zájem, aby děti skákaly.“

Pátečního slavnostního zahájení se zúčastnil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sport Stanislav Folwarczny, podle kterého je v kraji několik významných sportovních pojmů. Jiří Raška a po něm pojmenovaný areál mezi ně rozhodně patří. „Bylo by velikou škodou, kdybychom se nesnažili zdejší areál posunout do 21. století, protože bez Jiřího Rašky by to tady nebylo a byla by velká škoda to všechno hodit za hlavu. Vznikla tady spousta olympijských i jiných medailí,“ zdůraznil Folwarczny.

„Pokud všichni přiložíme ruku k dílu a budeme pracovat a přesvědčovat ostatní, tak se to podaří. V tomto roce by Tělovýchovná jednota měla obdržet od města a od kraje dotaci na zpracování dokumentace pro územní řízení. Zpracovaná je už studie, která ukazuje, jak by areál měl vypadat. Toto je první krok. Nyní se už bude skutečně projektovat. Pokud se podaří dotáhnout do konce dokumentaci pro územní řízení a bude vydáno územní rozhodnutí, tak pak už nic nebrání tomu, aby se dotáhla další projekční příprava, a sice stavební povolení. Pak už bude třeba jen získat peníze a začít stavět,“ popsal náměstek.

„Je třeba to společně připravit, dostat do mašliček a pak žádat o peníze. Když nebudete mít nic připravené, nikdo vám nepomůže. Pokud to bude připravené, je tady vláda, ministerstvo, sportovní agentura, kraje, obec. Já tomu věřím. Bez toho, aniž bychom tomu všichni věřili, se to nedotáhne do konce.“

Součástí zrekonstruovaného areálu by bylo i muzeum Jiřího Rašky

Na Memoriálu Jiřího Rašky nechyběl ani starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin.

„Pro město je to veliká pocta hostit akci na počest našeho nejvýznamnějšího sportovce. Je to veliké lákadlo pro naše skokany, aby se tomuto sportu věnovali stále více. Tato akce také pomáhá řešit situaci, ve které se nyní areál nachází. I jejím prostřednictvím chceme upozorňovat na to, že areál skutečně potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Děláme všechny věcné postupy pro to, aby to mohlo být vyhodnoceno a podle toho, jak se k tomu potom postaví ostatní, tak to buď vyjde nebo ne. Děláme ale všechno proto, aby se tak povedlo,“ řekl Halatin.

„Každý rok tady jezdí spousta lidí jak z Frenštátu, tak z okolí, protože renomé Jiřího Rašky je obrovské. Jezdí tady lidé nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. Součástí areálu by pak mělo být i muzeum Jiřího Rašky,“ dodal frenštátský starosta.

Jedním ze stálých příznivců Memoriálu Jiřího Rašky je také šestinásobný vítěz Rally Dakar v kategorii kamionů Karel Loprais. „Pamatuju dobře i doby, kdy se můstek stavěl, protože jsem nedaleko bydlel. Jirku jsem znal velice dobře, tak mám radost z toho, že vznikl memoriál na jeho počest a že se koná pravidelně každý rok. Areál si modernizaci rozhodně zaslouží, protože vznikl díky tomu, že Jirka vyhrál olympiádu. A pokud se mají skokům věnovat i další generace, potřebují k nim patřičné podmínky,“ řekl Karel Loprais, který do areálu přivezl Tatru, s níž třikrát vyhrál Rally Dakar a jednou s ní dojel druhý.

„Není lepší auto na světě než tato tatrovka,“ podotkl.

Sdílejte článek