Společnost
08/12/2020 Petr Broulík

Vánoční recepty našich prababiček. Udělejte si letos bryju, pršlok či opekance!

Chybí vám letos při plánování vánočního cukroví a dalších pokrmů inspirace? Co kdybyste letos připravili na vánočnín stůl pokrmy našich prababiček?

Než vypukne vánoční hodování…, tak nazval před časem svou výstavu o tradičním vánočním kulinaření a gastronomii našich prababiček ve Frýdku-Místku, okolí a v Beskydech badatelský a sběratelský pár Jiřina Polášková a Jaromír Polášek z Muzea Beskyd.

Manželé Poláškovi nejenže vlastní obrovskou sbírku vánočních pohlednic, ale sbírají také recepty na vánoční cukroví a jídla. Některé jsou od jejich babiček a maminek, od známých nebo od známých jejich rodinných příslušníků.

Některé recepty jsou přímo od manželů Poláškových. A tak se jimi čtenáři Magazínu PATRIOT, kteří ještě nemají na nejkrásnější svátky v roce napečeno, mohou inspirovat. A některým jídlem, které se připravovalo na svátky kdysi, si zpestřit letošní vánoční stůl.

Prasátka pro štěstí, pršloková marmeláda či jitrnice na stromek

Mandlové hříbečky. Připravíme si 10 dkg mandlí, 20 dkg práškového cukru, 1-2 bílky, lžičku kakaa. Spařené a oloupané mandle jemně umeleme a na vále smícháme opatrně s cukrem a bílky, aby vznikla tvárná hmota, ale ne lepivá. Polovinu hmoty oddělíme a smícháme s kakaem. Rukou tvarujeme kloboučky, do nich koncem vařečky naděláme důlky, z bílé hmoty vytvarujeme nožičky, konec namočíme do bílku a vzájemně slepíme. Sušíme na vzduchu při pokojové teplotě. Recept pochází z kuchařky paní Zdenky Poláškové.

Kokosový nugát. Nejprve si připravíme základní těsto. Dohromady zpracujeme do podoby tužšího těsta 30 dkg pomletých máslových keksů, 10 dkg práškového cukru, přidáme krapet rumu, 3-4 dkg kakaa a trošku mléka. Pak utřeme do pěny 7 dkg másla a 7 dkg práškového cukru, přidáme 6 dkg mletého kokosu. Tmavé těsto rozválíme na dva větší obdélníky, ty pomažeme světlejší náplní a srolujeme. Vzniklou roládu obalíme v kokosu a dáme vychladit. Ztuhlý nugát opatrně krájíme na plátky. Recept od paní Kolářové ze Staříče.

Vánoční koule. Těsto si připravíme z 25 dkg ceresu, 2 vajec, 15 dkg mletých piškotů, 5 dkg kakaa, 25 dkg moučkového cukru, podle chuti přidáme rum a vanilku a pokrájené rozinky. Vypracujeme rukou a na válu vyválíme malé kuličky, které obalíme v kakau a strouhaném kokosu, pak je uložíme do chladna. Recept můžeme obměnit. Nachystáme si 15 dkg moučkového cukru, 20 dkg mletých ořechů, 15 dkg strouhané čokolády, 5 dkg mletých piškotů, 32,5 dkg mletých mandlí, 2 vejce, nakrájené rozinky, trošku rumu a vanilku. Je-li těsto příliš husté, přidáme více rumu a rozinek. Recept autora výstavy pana Pavla Slavíka, člena Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka severní Morava a Slezsko.

Prasátka pro štěstí z mandlového těsta. Smícháme 150 g moučkového cukru, 90 g mandlí, které dvakrát za sebou umeleme, 1 lžíci medu, trošku rumu, vanilkový cukr, polovinu vejce a trošku kakaa. Těsto dobře propracujeme a modelujeme z něj figurky prasátek pro štěstí. Ouška prasátek zhotovíme z tenkých lístků mandlí, nožičky z kousku špejlí. Pokud nám nevadí troška kýče, do tlamičky dáme prasátku čtyřlístek vystřižený ze zeleného papíru. Recept máme od naší prababičky Terezie Kolaczek.

Slepované linecké pečivo. Těsto zpracujeme z 50 dkg hladké mouky, 25 dkg tuku a 16 dkg práškového cukru, přidáme 2 žloutky a citronovou kůru. Rozválíme na desce válkem a pomocí formiček vykrajujeme. Dáme péci do mírně vyhřáté trouby a sledujeme, aby se nám linecké nepřipálilo. Abychom mohli udělat slepované linecké pečivo, připravíme si pojivo ze sladkého krému nebo dobrou marmeládu. Recept pochází od naší babičky Elisabeth Poláškové, roz. Kolaczek.

Pršloková marmeláda. Ale, vy nevíte, co to je pršloková marmeláda? „Pršločka“ je po frýdecky planá švestka, modrá nebo žlutá. A z planých žlutých švestek se vaří ta pravá pršloková marmeláda. Vezmeme 5-6 litrů planých žlutých švestek, dobře uzrálých – mohou být lehce zahnědlé, dobře je omyjeme a dáme je vařit do hrnce se silným dnem. Přidáme cca 1 dcl vody. Při vaření švestky postupně rozmačkáváme. Lehce rozvařenou směs pasírujeme vařechou nejlépe přes sítko na výrobu halušek (záleží na velikosti peciček, zpravidla jsou hodně drobné). Přepasírovanou směs vrátíme do hrnce, přidáme 1,5 kg krystalového cukru a na mírném ohni zavaříme. Naléváme do třetinkových skleniček a ještě horké zavíčkujeme. Tato marmeláda má jasně žlutou barvu a unikátní meruňkově nakyslou chuť, jemnou vůni a zůstává mírně tekutá. Hodí se proto nejlépe ke spojování vánočního cukroví. Recept autora výstavy Jaromíra Poláška.

Švestková povidla. Do štědrovečerní bryje musí být domácí povidla. Ta si připravíte snadno (pokud máte vlastní švestky). Vypeckujeme 5 kg dobře uzrálých modrých švestek, lehce rozmačkáme a zalijeme octem z 1 skleničky od hořčice. Necháme odležet 24 hodin. Pak přidáme 1 kg cukru a 4 hodiny smažíme na mírném plameni. Recept od naší babičky Jenovéfy Liberdové, rozené Dziedza.

Sultánský ovocný chlebíček. 2 celá vejce se ušlehají s 18 dkg cukru, pak se přidá 18 dkg mouky polohrubé, 7 dkg hrozinek, 7 dkg nasekaných vlašských ořechů a 1 kandované ovoce. Můžeme také přidat nasekané fíky. Z těsta vyválíme dlouhé tyčky a dáme je péci do trouby. Po vychladnutí nakrájíme na plátky. Konce dáme sníst nedočkavým dětem. Recept od naší babičky Elisabeth Poláškové, roz. Kolaczek.

Marokánky. Umeleme 12 dkg ořechů a z 2 bílků ušleháme tuhý sníh, do kterého přidáme 12 dkg cukru. Část bílého sněhu odložíme. Zbytek smícháme s ořechy, troškou kakaa nebo nastrouháme 2 řady kostiček hořké čokolády na vaření. Lékárnické nebo vánoční oplatky nůžkami nastříháme na malé čtverečky a na ně lžičkou děláme malé úhledné hromádky tmavého těsta. Konec vařečky namočíme do rumu a děláme s ním mělké důlky, do kterých nastříkáme stříkačkou trošku bílého sladkého sněhu. Po upečení přebytečný oplatek odlámeme. Recept od naší babičky Elisabeth Poláškové, roz. Kolaczek.

Čokoládové figurky. Smícháme 10 dkg kakaa, 20 dkg sušeného mléka, 30 dkg ztuženého tuku, 40 dkg práškového cukru a případně můžeme přidat 1 puding na vaření. Směs opatrně rozpouštíme na mírném plameni a malou nerezovou naběračkou naléváme do formiček. Dobře vychlazená čokoláda se dá opatrným úderem na formičku vyklopit. Recept naší maminky Zdenky Poláškové, roz. Liberdové.

Fíkový salám. Umeleme 25 dkg fíků, nožem posekáme 14 dkg ořechů, přidáme 8 dkg moučkového cukru, utřeme 1 žloutek. Směs vypracujeme, vyválíme tenké šišky a po ztuhnutí nakrájíme nožem na plátky. Recept od kamarádky naší maminky paní Eriky Žvatorové.

Rumové půlměsíčky. Potřebujeme 18 dkg moučkového cukru, 18 dkg másla, 5 vajec, 5 dkg hořké čokolády na vaření, 8 dkg mletých ořechů, 18 dkg hrubé mouky a odlivku rumu. Cukr, máslo a žloutky umícháme do pěny. Přidáme strouhanou čokoládu, mleté ořechy a mouku. Přidáme sníh z bílků a opatrně zamícháme. Umíchané těsto rovnoměrně rozprostřeme na plech s vyšším okrajem (těsto rádo uteče) a pečeme v mírně vyhřáté troubě. Po vychladnutí opatrně polijeme polevou z bílků, moučkového cukru, trošky citronové šťávy a rumu (může být i jenom rumová nebo citronová), po zaschnutí formičkou vykrajujeme půlměsíčky. Recept kamarádky naší maminky paní Vilmy Pavlíkové.

Čokoládo mandlový salám. Do nádoby se dá 14 dkg moučkového cukru, 14 dkg neloupaných strouhaných mandlí, 2 dkg loupaných mandlí, pokrájených na nudličky, 10 dkg strouhané hořké čokolády, troška mletého hřebíčku a skořice, strouhaná citronová kůra, 2 dkg citronátu. Dáme rozpouštět na sporák a ustavičně mícháme, aby se těsto nepřipálilo. Teplota musí být taková, aby se na něm dala udržet ruka. Pak odstavíme, přidáme 1 vejce a opatrně mícháme, aby se vše nesrazilo. Na pocukrovaném vále rukou vyformujeme salámovou tyčku a hned zabalíme do mastného (sádlového) pocukrovaného papíru a uložíme do chladna. Podle potřeby nakrájíme plátky. Recept naší tety paní Boženy Černé.

Marcipánkové řetězy. Smícháme 300 g hladké mouky. 100 g másla, 180 g moučkového cukru, 1-2 žloutky, 3 lžíce medu, tlučený hřebíček, skořici, badyán, citrónovou kůru a trochu mléka. Utřeme máslo, přidáme cukr, žloutky, med mouku a ostatní přísady. Těsto propracujeme, vyválíme placku a tvořítkem vykrajujeme srdíčka, čtyřlístky nebo figurky. Pečeme v horké troubě. Vychladlé marcipánky pomažeme polevou z utřeného 1 bílku, lžičky octa, 125 g moučkového cukru, které dohromady třeme přibližně 10 minut. Ozdobíme polovinou loupané mandle, lískovým či vlašským oříškem nebo papírovou hlavičkou andělíčka, růžičkou nebo čtyřlístkem. Propíchneme jehlou, do větší jehly navlékneme ozdobnou stříbrnou nit a z jednotlivých marcipánků navlékáme řetězy. Ty pak zavěsíme na stromeček.

Lupínky paní Jiřinky. Vezmeme 4 bílky, přidáme 100 g moučkového cukru a utřeme do pěny. Pak vmícháme 100 g hladké mouky a přidáme 120 g celých lískových oříšků. Těsto nalijeme do vymazané formy – srnčího hřbetu a upečeme. Upečené vyklopíme na utěrku, zabalíme a necháme 24 hodin odpočinout. Poté je nakrájíme na tenké plátky, nejlépe širokým a ostrým nožem nebo kráječem. Lupínky nasypeme na plech a v troubě je usušíme do růžova. Z jedné dávky jsou dva plechy lupínků, které můžeme použít i k výzdobě vánočního stromečku. Recept Jiřiny Poláškové.

Jitrnice na vánoční stromek. Ale ano, stromek se zdobil a i dnes se dá ozdobit malými jaterničkami nebo jelítky, které se na něm pěkně vyjímají. Postačí nám k tomu 1 větší bílek, 100 g nastrouhané hořké čokolády, 100 g nastrouhaných mandlí, 100 g moučkového cukru, 3 rozdrcené hřebíčky s kouskem skořice, jedna lžička marmelády. Těsto dobře prohněteme, přidáme šípkovou marmeládu nebo marmeládu ze žlutých švestek (může být i jiná). Z těsta vyválíme jaterničky, které potřeme bílkem, po stranách propíchneme slabou špejlí nebo kouskem mandle. Sušíme v mírně vyhřáté troubě. Zavěšujeme na červené mašličky. Chceme-li vyrobit jelítka, přidáme ještě 50 g hořké čokolády a vyválíme silnější váleček. Jinak je celý postup stejný.

Perníková zvířátka. Smícháme 420 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 50 g másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mletého koření (hřebíček, anýz, nové koření). Cukr a mouku prosejeme na vál, přidáme koření, máslo, med, jedlou sodu a celá vejce. Vypracujeme hladké těsto, které necháme do příštího dne uležet. Vykrajujeme formičkami nebo radýlkem tvary různých zvířátek. Klademe je na vymazaný plech. Pečeme ve vyhřáté troubě, horké potíráme rozšlehaným vejcem. Zdobíme bílkovou polevou, kterou opatrně malujeme pomocí mikroténového pytlíku s ustřiženým rožkem nebo můžeme použít profesionální cukrářskou stříkačku. Upravený recept Jiřiny Poláškové.

Těšínský kapr, salát podle Poláškových, Äpfelplapp či Klunkersuppe

Vánoční rybí omáčka. V naší rodině vaříme na Štědrý den postní jídlo zvané „rybi močka“ podle receptu naší prababičky Terezie Kolaczek z 19. století. Tento pokrm se jí v poledne a dojídá se k snídani na Boží narození. Základem pro „močku“ je rybí vývar se zeleninou a kořením (mrkev, petržel, kousek celeru, cibule, 5 kuliček nového koření, pár kuliček pepře) ve kterém se vařily rybí hlavy, ocasy a část vnitřností. Polévka se přecedí, znovu se dá vařit a postupně se do ní přidávají vypeckované a nadrobno pokrájené sušené švestky, hrozinky, datle a fíky, spaří se, oloupou a nadrobno pokrájejí lískové oříšky a mandle a přidají do vývaru, dále se přidá kelímek švestkových povidel, několik lžic medu, přisype se nastrouhaný cukrářský perník, přidá se trošku drcené skořice, hřebíčku a anýzu, krapet citronové šťávy, doplní se zásmažkou z hladké bílé mouky. Musí se dobře míchat, jinak se omáčka snadno připálí. Omáčka se jí lžící a přikusuje se k ní veka nebo rohlík.

Jednodušší rybí omáčka. Rybí hlavy a ocasy dáme vařit do vody, přidáme ostrouhanou petržel, mrkev, kousek celeru, 1 celou oloupanou cibuli, 2 kuličky nového koření, bobkový list a pepř. Polévku scedíme, přicukrujeme, přisolíme, přidáme trošku medu a nastrouhaného cukrářského perníku, celé hrozinky, nasekané mandle a ořechy. Z hladké mouky uděláme máslovou jíšku a přidáme trošku octa. Podle receptu naší babičky Elisabeth Poláškové, rozené Kolaczek.

Sladká bryja. Suroviny na 2 litry omáčky: 250 g strouhaného perníku, 250 g slazených povidel, 100 g vlašských ořechů, 100 g rozinek, 100 g sušených švestek, 100 g mandlí, vanilkový cukr, trocha rumu na dochucení, máslo, hladká mouka na jíšku. Sušené švestky bez pecek a rozinky namočíme a necháme odležet přes noc. Potom přidáme strouhaný perník, povidla, vlašské ořechy, mandle, vanilkový cukr. Vaříme asi 30 minut. Zahustíme jíškou z másla a hladké mouky. Dochutíme rumem a ještě 20 minut povaříme. Omáčku podáváme teplou nebo studenou. Podle receptu naší prababičky Barbory Dziedza.

Ještě jedna vánoční černá omáčka. Připraví se 500 g švestkových povidel, 2 perníky na strouhání, 100 g rozinek, 100 g kokosu, 50 g kandovaného ovoce, 1 lžička mleté skořice, 50 g čokolády na vaření, 100 g vlašských nasekaných ořechů, 100 g oloupaných a nasekaných mandlí, 50g rozpuštěného másla, 2 lžíce rumu, 25 hřebíčků, 2 sáčky vanilkového cukru, sůl, cukr a rum na dochucení, voda na namočení perníku. Přes noc namočíme perník na strouhání do vody. Druhý den přidáme švestková povidla a na mírném ohni pomalu vaříme. Za stálého míchání přidáme rozinky, kokos, mletou skořici, nakrájené kandované ovoce, čokoládu, vanilkový cukr, rum, špetku soli. Zvlášť vaříme oříšky a mandle nasekané nadrobno, ty pak přidáme do omáčky. Omastíme rozpuštěným máslem. Hřebíček uvaříme ve vodě a rovněž přidáme do omáčky vodu. Doladíme podle vlastní chuti. Podle receptu paní Simony Linartové.

Těšínský štědrovečerní kapr. Nachystáme si 1 ks kapra, 2 velké cibule, 1 mrkev, 1 petržel, 50 g rozinek, 50 g mandlí, cukr, pepř, sůl, moučkový cukr. Kapra vykucháme a očistíme. Porce kapra krájíme na podkovy. Maso osolíme, opepříme a lehce poprášíme moučkovým cukrem. Kořenovou zeleninu nakrájíme na tenká kolečka, zalijeme trochou vody, přidáme mandle a hrozinky, necháme zavařit. Přidáme porce kapra a pozvolna vaříme, až je ryba měkká. Porce kapra podáváme přelité vzniklou šťávou. Recept od pana Karla Drápala, místopředsedy Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka severní Morava a Slezsko.

Vánoční bramborový salát podle manželů Poláškových. Brambory uvaříme ve slupce. Ještě teplé brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky pomocí drátěné mřížky a promícháme s tučným jogurtem (komu nevadí, může namísto jogurtu dát jednu tatarku a jednu majonézu). Společně uvaříme mrkev, petržel a celer, drobně nakrájíme, přidáme k bramborům. Dále přidáme velmi jemně pokrájenou cibuli, kterou jsme na sítku spařili horkou vodou. Lehce přisolíme, přidáme několik lžic hořčice, dobře promícháme a dbáme na to, aby salát byl přiměřeně hustý. Je-li třeba, tak ještě dochutíme a dáme na chladné místo dobře odležet.

Äpfelplapp a Klunkersuppe. Na přípravu „Äpfelplappu“ vezmeme větší hrnec, do kterého dáme vařit cca 0,5 l vody. Přidáme na drobno rozkrájená jablka „padančata“, dvě hrsti sušených švestek, jablek a hrušek. Podle možností můžeme mírně přisladit a přidat trošku v moždíři rozdrcené skořice a hřebíčku.

Podobně „lahodný“ pokrm představuje „Klunkersuppe“. Nadrobno nakrájíme 3-4 středně velké mrkve, 1 cibuli, přidáme 1 petržel, rozkrájíme kousek hlávky bílého zelí, přisolíme, přidáme trošku kmínu a list sušeného libečku. Malý hrneček polohrubé mouky smícháme s vodou a z řídkého těsta lžičkou vykrajujeme malé pucíky, které vhazujeme do vařící polévky. Krátce dovaříme. Podle receptu naší sousedky paní Hildegarde Olbrich.

Weihnachts Klunkersuppe. Mezi německými recepty naší frýdecké prababičky jsme našli recept na vánoční Klunkersuppe. Zároveň ho známe od našeho kamaráda Toniho Tilla z Waldbbröllu. Přivedeme k varu mléko, přidáme lžičku citronové šťávy a strouhanou citronovou kůru, pak mléko na chvíli odstavíme. Hladkou mouku, 2 celá vejce, cukr a sůl rozšleháme v malém hrníčku s troškou vody a pomalu vlijeme do mléka, které znovu přivedeme k varu. Jakmile hrudky vyplavou na povrch mléka, polévka je připravena. Dochutíme mletou skořicí. Můžeme přidat kousky nakrájených sušených švestek, rozinek, fíků a datlí.

Baršč vilijovy. Nachystáme 300 g kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), 500 g červené řepy, 1 lžičku másla, ocet, 1 lžička medu, česnek, sůl, pepř, 2 bobkové listy, několik kuliček nového koření. Z kořenové zeleniny a koření připravíme zeleninový vývar. Červenou řepu očistíme, na hrubém struhadle postrouháme a uvaříme do měkka. Přidáme ocet a zeleninový vývar. Dochutíme solí, pepřem a medem. Nakonec přidáme lžičku másla. Polévka baršč má mít sladkokyselou chuť. Můžeme do ní přidat malé plněné taštičky, tzv. uszka. Recept od našeho kamaráda Dr. Janusze Spyry.

Chrousty, Marroni Arrostiti, opekance, slezská vařonka

Vánočka. Připravíme si 1 kg výběrové polohrubé mouky, 3/8 l mléka, 3 žloutky, 3 dkg kvasnic, malou lžičku soli, 15 dkg moučkového cukru, 14 dkg másla, strouhanou citronovou kůru z 1 citrónu. Vánočku pleteme z dílů – váha jednotlivých dílů: 4 díly dospodu po 25 dkg, 3 díly doprostřed po 20 dkg a ze zbytku 2 díly nahoru. Pečeme ve vyhřáté troubě. Recept od kamarádky naší maminky paní Jarky Talčíkové.

Sváteční rýžová bábovka. K přípravě potřebujeme 30 dkg rýže, 13 dkg mouky, 15 dkg cukru, 3 celá vejce, hrneček mléka, 1 polévkovou lžíci kakaa, 1 kypřící prášek do pečiva, špetka soli, cca 1 dcl oleje. Smícháme vejce, mléko a cukr, přidáme mouku, olej a uvařenou rýži, kterou jsme uvařili v mléku. Těsto rozdělíme na dvě části a do jedné přidáme strouhanou citronovou kůru a do druhé kakao. Můžeme přidat drobně nasekané vlašské ořechy a rozinky. Bábovkovou formu vymažeme a vysypeme moukou a střídavě nalijeme obě těsta. Pečeme přibližně 50-55 min. ve vyhřáté troubě. Recept naší babičky Antonie Křupalové, roz. Pončíkové.

Chrousty. 2 bílky utřeme s 12 dkg práškového cukru, přidáme 12 dkg mletých lískových oříšků, trošku kakaa nebo nastrouhané čokolády na vaření a šťávu z půlky citrónu. Promícháme a děláme malé hromádky na dobře namaštěný plech. Postačí dát méně bílků, jinak se nám těsto bude hodně roztékat – na 1,5 dávky postačí 2 bílky. Zásadně se musí dělat z lískových oříšků a s citronovou šťávou, jinak chrousty budou rozteklé a nehezké. Pomalu pečeme v mírně vyhřáté troubě. Recept od naší tety Adelaide Kolaczek.

Vánoční horká čokoláda. Návod pochází od naší prababičky Terezie Kolaczek z Pivovarské ulice ve Frýdku. Rozpustíme 200-250 g hořké čokolády na vaření v 1 l horké vody, ti mlsnější mohou přidat i plnotučné mléko a smetanu. Přidáme krapet dobrého vína (nesmí být krabicové) nebo likéru (nesmí být z tržnice). Vše se za horka ušlehá s vaječným žloutkem a přizdobí se smetanovou pěnou.

Marroni Arrostiti. Italský recept na pečené kaštany. Každý kaštan nařízneme na vypouklé (špičatější) straně do tvaru písmene X. Zářez by měl být zhruba 2 cm dlouhý a 4 mm hluboký. Kaštany rozprostřete v jedné vrstvě na plech a dejte péci do trouby. Teplotu nastavte v rozmezí 200-220 °C po dobu 15-25 minut v závislosti na velikosti. Občas kaštany protřepejte. Kaštany jsou připraveny, když se slupka zdá být lehce spálená. Recept našeho kolegy veteránisty, Antonia Zammunaria z Torina. Pečené a loupané mohou být zmraženy a skladovány po dobu 6 měsíců. Po pomalém rozmrazení se můžete trochu zahřát v troubě nebo dokonce při pokojové teplotě.

Opekance. Připravíme si 500 g polohrubé mouky, 30 g droždí, 2,5 dcl mléka, sůl, 50 g moučkového cukru, 50 g másla, 1 žloutek. Na sypání 80 g máku, 60 g moučkového cukru, 40 g másla, 2 lžíce medu, 1 l mléka. Z droždí, trošky mouky, cukru a vlažného mléka připravíme kvásek, který necháme vykynout. Potom k němu přidáme mouku, cukr, rozpuštěné máslo, žloutek, sůl a vypracujeme těsto, které necháme vykynout. Z vykynutého těsta zformujeme dlouhé šišky, silné asi jako prst, vložíme je na vymaštěný plech a upečeme. Upečené a vychladlé pokrájíme na malé kousky, dáme na talíř, posypeme mletým mákem a cukrem, pokapeme rozpuštěným máslem a medem a přelijeme horkým mlékem. Recept naší kamarádky Mgr. Evy Hovorkové.

Vánoční štola. Budeme potřebovat 50 dkg hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 20 dkg krupicového cukru, 2 vejce, 18 dkg másla, 25 dkg tvarohu, 3 lžíce rumu, 10 dkg rozinek, 10 dkg sekaných ořechů, 10 dkg kandovaného ovoce, 5 dkg másla na potření, 10 dkg moučkového cukru a 1 vanilkový cukr na obalení štoly. Ze surovin na vále vypracujeme tužší těsto, ze kterého vyválíme dva silnější válečky, vložíme je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C asi 40 minut. Ihned po upečení potřeme štolu rozpuštěným máslem a obalíme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem. Vychladlé štoly zabalíme natěsno do alobalu a necháme 2−4 týdny uležet. Recept naší sestřenice Bc. Pavly Heinzové, roz. Urbánkové

Bílkový chlebíček. Nejprve ušleháme sníh ze 7 bílků, přidáme 18 dkg moučkového cukru, rozšleháme. Vmícháme 16 dkg hladké mouky, 7 dkg vlahého rozpuštěného másla, 1 lžíci kakaa (máslo přidáváme až na konec). Nakonec přidáme, co najdeme doma ve spíži: sekané ořechy a mandle, rozinky, kandované ovoce. Po upečení krájíme na plátky. Recept kamarádky naší maminky paní Lidky Cielecké.

Pařížské tyčinky. Nejprve si připravíme těsto. Smícháme 25 ml mléka, 25 větších pomletých lískových oříšků, 1 lžíci ovocné zavařeniny, 3 bílky a strouhanou kůru z 1/4 citrónu. Polevu připravíme z 1 bílku, 14 dkg moučkového cukru. Nakonec přidáme kávovou lžičku citronové šťávy. Třeme, až zhoustne. Z těsta vyválíme válečky, válkem na nudle je lehce rozválíme, potřeme polevou a necháme zaschnout. Poté je nakrájíme na tenké proužky. Upečeme v lehce vyhřáté troubě. Recept naší sousedky paní Marie Jungové.

Griotka. Nachystáme si 1 l dezertního třešňového vína, 0,5 l rumu, 2 dl lihu, 30-40 dkg moučkového cukru, který rozpustíme ve víně. Přidáme 2 vanilkové cukry a 2 cukrářské griotkové tresti (např. Aromka, Kunc). Vše dobře promícháme. Recept od našeho dědečka Josefa Liberdy. Tresť můžeme nahradit troškou griotkového sirupu (např. Monin Morello Cherry sirup).

Slezská vařonka. Předpis na 1 litr: 200 g krupicového cukru, 3 dl vody, 150 g medu, 3 plátky citronu, 6 dl vodky, kousek skořice, 6 hřebíčků, 3 kuličky nového koření. Z krupicového cukru připravíme za stálého míchání světlý karamel, do kterého přidáme med, zalijeme vodou, přidáme koření a všechno společně povaříme. Přecedíme přes plátno, přidáme vodku a znovu prohřejeme. Horký nápoj naléváme do sklenic. Do každého pohárku můžeme přidat malou lžičku másla. Receptů na vařonku je mnoho a tak můžete hodně experimentovat.

Vaječný koňak. Umícháme 6 žloutků, 25 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, přidáme 0,5 l lihu, 0,5 plnotučného mléka, 1 slazené kondenzované mléko, 1 odlivku rumu. Naléváme do lahví, které uložíme do chladna. Pokud chceme méně silný koňak, postačí přidat 2 dl lihu a 4 dl rumu. Recept naší maminky Zdenky Poláškové.

Zázvorky. Budeme potřebovat 50 dkg hladké mouky, 4 vejce, 50 dkg moučkového cukru, 1 prášek do pečiva nebo 2 čajové lžičky amonia, 4 lžičky mletého zázvoru. Hladkou mouku prosejeme. Cukr s vejci třeme nejméně půl hodiny. Přidáme mouku, amonium (1 prášek do pečiva) a zázvor. Zpracujeme tužší, ale vláčné těsto. Vyválíme plát 2 mm silný. Formičkou na zázvorky (dvojité kohoutí hřebeny) vykrajujeme jednotlivé kousky. Klademe je na vymazaný a moukou vysypaný plech. Necháme přes noc odpočinout. Druhý den pečeme v troubě přibližně 10 minut při teplotě 170 °C, až zázvorky získají zlatavou barvu. Následně je necháme 14 dnů do Vánoc rozležet. Recept naší babičky Elisabeth Poláškové, roz. Kolaczek.

Jednoduchý recept na zázvorky. Nachystáme si 28 dkg moučkového cukru, 2 celá vejce a 2 žloutky a vše vyšleháme do pěny. Pak přidáme 28 dkg polohrubé nebo hrubé mouky, 1 lžíci mletého zázvoru a spěšnou sůl (amonium, uhličitan amonný). Vykrájíme tvary, které ihned převrátíme naruby a necháme přes noc odpočinout. Na druhý den upečeme v troubě. Recept naší kamarádky a sousedky MUDr. Dorothey Kadlecové, který pochází od její maminky paní Marie Kadlecové.

Závěrem panádlová polévka. Nakrájíme starší žemli na plátky, prolijeme šálkem vařící vody nebo silným vývarem, přidáme kousek Vitella (ztuženého tuku) a špetku soli, trošku zamícháme a chuť zlepšíme několika kapkami polévkového koření. Recept z roku 1935 od naší prababičky Anastázie Liberdové.

Sdílejte článek