Nejnovější zprávy: Noční kontrola na zastávce Stodolní: deset procent cestujících bez jízdenky Bazaly mají 60 let. Podívejte se, jaké byly kdysi a jak vypadají teď

Politika

V Ostravě se bude o senátorský post ucházet 10 kandidátů, Maštalíř neobhajuje

O senátorské křeslo v Ostravě se na podzim utká deset kandidátů. Dosluhující senátor Antonín Maštalíř (ČSSD) kandidovat nebude.

Devět z registrovaných zájemců o senátorské křeslo do boje vstupuje s podporou některé strany, hnutí či koalice. Desátý se zaregistroval jako nezávislý kandidát.

Nezávislou kandidátku podal ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra, který byl původně společným kandidátem koalice složené z ODS a TOP 09. Důvodem změny byl služební zákon. Právě podle něj Nytra jako ředitel krajských hasičů nemohl za nějaký politický subjekt kandidovat. Proto se rozhodl kandidovat jako nezávislý.

„Pan ředitel se nakonec rozhodl, že bude kandidovat jako nezávislý. Rozhodnutí akceptujeme a budeme jej podporovat. Věříme, že to je dobrý kandidát,“ řekl předseda moravskoslezské organizace ODS Zbyněk Stanjura. Nevýhody oproti konkurenci se Nytra nebojí. Společně s ním budou kampaň financovat i ODS, TOP 09 a Strana soukromníků.

Za Úsvit – národní koalici bude v Ostravě kandidovat předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Dalšími kandidáty jsou například bývalý zástupce ředitele ostravské policie a majitel bezpečnostní agentury Josef Pravda (ČSSD), náměstek hejtmana Ivan Strachoň (KSČM), někdejší ředitel České televize v Ostravě Ilja Racek (KDU-ČSL), starostka a bývalá senátorka Liana Janáčková (Nezávislí), knihkupec a někdejší ostravský zastupitel Jan Becher (Česká pirátská strana) nebo náměstek ostravského primátora Radim Babinec (ANO).

Za hutí Ostravak se bude o senátorské křeslo ucházet lékař Tomáš Málek. Dělnická strana sociální spravedlnosti nominovala organizátora několika demonstrací Petr Borna.

Seznam senátorských handidátů

Název navrhujícího uskupení 2016 Jméno a profese kandidáta 2016 Název kandidujícího seskupení 2010 Jméno a profese kandidáta
ANO Radim Babinec – náměstek ostravského primátora
Česká pirátská strana Jan Becher – knihkupec
ČSSD Josef Pravda – majitel bezpečnostní agentury ČSSD Antonín Maštalíř – starosta Slezské Ostravy
Dělnická strana sociální spravedlnosti Petr Borna
KSČM náměstek hejtmana Ivan Strachoň KSČM Justina Kamená – ekonomka
TOP 09 Tomáš Čermák – vysokoškolský pedagog
Věci veřejné Aleš Dobrozemský – vysokoškolský pedagog
KDU-ČSL Ilja Racek – někdejší ředitel České televize v Ostravě KDU-ČSL Zbyněk Pražák – projektový specialista pro pomoc seniorům
Nezávislí Liana Janáčková starostka Mariánských Hor a Hulváků Nezávislí Liana Janáčková – senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulváků
Nezávislý kandidát Zdeněk Nytra – ředitel moravskoslezských hasičů
ODS a TOP 09 ODS Lukáš Ženatý – náměstek ostravské primátora
Ostravak Tomáš Máleklékař
Úsvit – národní koalice Alena Vitáskovápředsedkyně ERÚ
Senátor za Ostravu Radoslav Štědroň – podnikový ekolog

 

Foto dne