Nejnovější zprávy: Město Ostrava může postavit novou tramvajovou trať i bez souhlasu obvodů Ostrava v běhu času: Stará škola na Zádvoří kdysi a dnes

Společnost

V Ostravě budou větší vánoční trhy, novinky mají i další města

Tradiční vánoční trhy v centru Ostravy budou letos bohatší než v minulosti. Nabídnou více stánků i rozmanitější výzdobu či doprovodný program.

Novinky na dobu adventu ale chystají i některá další města v regionu. Během vánočních trhů města kvůli bezpečnosti počítají především s větším dohledem strážníků i případným využitím betonových zátarasů, zjistila v anketě ČTK.

Letošní náklady na vánoční trhy v krajské metropoli by měly být okolo deseti milionů korun a zahrnují například i nákup nového osvětlení či stánků. Město na ně centrálnímu obvodu přispělo sedmi miliony korun, což je dosud nejvíc.

Stánky by letos měly být nejen na Masarykově a na Jiráskově náměstí, ale i v Solné ulici, která oba prostory spojuje. Trhy doplní tradiční kluziště, betlém se zvířaty, historický kolotoč či vánoční vláček, ale nově například i taverna s rozhlednou.

Trhy začnou už příští sobotu a během jejich trvání v doprovodném programu vystoupí například Ewa Farná, Marek Ztracený, Nebe, Sebastian, Tomáš Savka nebo Buty.

V Opavě trhy začnou 26. listopadu a jejich otevření bude spojeno s rozsvěcením vánočního stromu. „Co se týká programu, tak opět jsme jej trochu posílili a rozšířili, například o dopolední programy o víkendech, nově bude na náměstí po celou dobu konání trhů umístěna Ježíškova pošta, kde si budou moci děti napsat originální dopis Ježíškovi. Také rozšiřujeme o nové figurky zvířátek dřevěný betlém,“ uvedla Magdaléna Hájková z opavského magistrátu.

Během trhů mohou lidé opět vystoupat do ochozu radniční věže Hláska. Město takto trhy poprvé obohatilo loni a zájem byl značný. Součástí trhů bude řada koncertů, představí se třeba Jana Kirschner nebo Petr Bende.

Bohumínské náměstí T. G. Masaryka se od příští soboty promění v lidovou vesničku s chaloupkami a zvířaty, o den později se rozzáří i dva vánoční stromy. Tečku za rozsvěcováním udělá kolem 18:00 ohňostroj.

Také v Bohumíně vánoční jarmark doplní hudební vystoupení. Advent zakončí tradiční setkání lidí na náměstí nazvané Na Štědrý večer všichni spolu, které začne ve 21:30, zakončí ho ohňostroj.

Také Karvinou oživí v předvánočním čase jarmark. Každodenní program na náměstí nabídne lití olova a mincí, řemeslné dílny, pohádky či soutěže pro děti. Pohádkovou atmosféru bude mít druhý prosincový víkend zámek Fryštát.

Kromě vánočních pohádek se tam návštěvníci seznámí s Vánocemi šlechty a měšťanstva. Přímo na Štědrý den se od 21:00 na náměstí budou zpívat koledy.

Dřevěné městečko bude na náměstí v Novém Jičíně. Město klobouků chystá i několik novinek. Například na vánočním stromu se letos poprvé objeví právě ozdoby ve tvaru klobouku a u morového sloupu bude postaven dřevěný betlém. Tradiční vánoční trhy začnou 1. prosince.

Foto dne