Nejnovější zprávy: ​Letošní Oktobeerfest je velké lákadlo. První vlna lístků je pryč! Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek

Společnost

V Moravskoslezském kraji zemřeli dva lidé na chřipku

Hygienici v Moravskoslezském kraji zaznamenali v uplynulém týdnu dvě úmrtí na chřipku.

Ilustrační foto: Archiv

Nemocnost ale mírně klesla. Na 100.000 obyvatel nyní připadá 1851 nemocných. Proti minulému týdnu je to méně o zhruba 2,5 procenta. Podle hygieniků je pokles ovlivněn skutečností, že ostravští školáci mají jarní prázdniny, sdělila krajská hygienička Helena Šebáková.

"V tomto týdnu došlo k nárůstu závažných případů chřipky vyžadujících léčbu na jednotkách intenzivní péče či ARO," uvedla Šebáková. V uplynulém týdnu tak hygienici v regionu evidují deset závažných případů chřipky, z toho dvě úmrtí. "Jednalo se o osoby ve věku 47 až 74 let s řadou chronických onemocnění," řekla Šebáková o všech deseti závažných případech.

Hygienici rovněž zaznamenali nárůst počtů onemocnění ve věkové skupině 25 až 59 let, kde nemocnost stoupla o 22,6 procenta a činila 1298 onemocnění na 100.000 obyvatel. Podobný nárůst evidují i u lidí starších 60 let.

Naopak ve věkových skupinách do 24 let hygienici zaznamenali pokles od 12,6 do 20,6 procent. Nejvíce lidé stále stonají na Opavsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 3807 nemocných na 100.000 obyvatel. Počty nemocných ale rostou třeba i na Novojičínsku, naopak pokles je právě na Ostravsku, kde jsou jarní prázdniny.

Podíl osob, které se kvůli akutní respirační infekci nechaly ošetřit na lékařských službách první pomoci, opět rostl a pohyboval se v rozmezí od 30 do 50 procent.

Epidemie chřipky je na území celé republiky. Republikový průměr je aktuálně 1715 nemocných na 100.000 obyvatel, což při porovnání s předchozím týdnem znamená růst o 18,5 procenta. Nejvyšší nemocnost je v Plzeňském, Libereckém, Jihomoravském a právě Moravskoslezském kraji.

Foto dne