Nejnovější zprávy: ​Letošní Oktobeerfest je velké lákadlo. První vlna lístků je pryč! Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek

Proměny kraje

V Moravskoslezském kraji loni nocovalo o 10,6 procenta turistů více

Do Moravskoslezského kraje loni přijelo o 10,6 procenta hostů více než v roce 2017.

Jedním z největších lákadel pro turisty v Moravskoslezském kraji je areál Dolní oblasti Vítkovice. Foto: DOV

V hromadných ubytovacích zařízeních jich nocovalo 991.435, což bylo o 94.693 více než před rokem. Přibylo hostů z Česka i klientů z ciziny, nárůst byl přitom vyšší u zahraničních turistů.

Lidé také v hotelích či penzionech strávili o 8,1 procenta více nocí, dohromady 2,757.727. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Velmi úspěšné bylo téma agentury CzechTourism 100 let příběhu Československa, do kterého se Moravskoslezský kraj zapojil prostřednictvím své destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism a spolu s dalšími partnery vytvořil produkt 10x10 příběhů první republiky na severu Moravy a ve Slezsku. Opomenout nesmím ani tradiční projekty, jako Jesenická a Beskydská magistrála či Technotrasa – stezka technických atraktivit,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Návštěvníků ze zahraničí, kteří v hotelech či penzionech v kraji nocovali alespoň jednou, loni do kraje přijelo 214.906. Jejich počet byl o 23.359 (12,2 procenta) vyšší než před rokem. V kraji strávili celkem 522.934 nocí, o 11,2 procenta více než v roce 2017.

Tuzemských hostů do kraje přijelo 776.529. Bylo to o 71.334, tedy 10,1 procenta, více než v roce 2017. Hotely a penziony u nich evidují 2,234.793 noclehů, tedy o 7,4 procenta více než před rokem.

Nárůst počtu návštěvníků v Moravskoslezském kraji byl mezi všemi regiony republiky čtvrtý nejvyšší. Celkem v zemi počet hostů v hotelích vzrostl o 6,4 procenta na téměř 21,3 milionu.

Nejvíce přibylo turistů v Plzeňském kraji, a to 11,5 procenta. V jediném kraji návštěvníků meziročně ubylo: v Pardubickém kraji o jedno procento.

V nárůstu počtu přenocování byl Moravskoslezský kraj na pátém místě. V celém Česku počet přenocování vzrostl o 4,3 procenta na více než 55,5 milionu.

Nejvýraznější nárůst zaznamenal Středočeský kraj, o 10,3 procenta, pokles evidoval rovněž jen Pardubický kraj (o 0,6 procenta).

Aby si region vysokou návštěvnost udržel, plánuje vedení kraje do roku 2019 další aktivity. Například zvelebení Moravskoslezské Technotrasy, pokračovat budou investice do Beskydské a Jesenické magistrály, do letních (cyklistika, pěší turistika) i zimních aktivit (běžky, lyže).

Pozornost bude věnována také gastronomické sféře, návštěvníci se mohou těšit na gastrofestivaly Jak šmakuje Moravskoslezsko či Karneval chutí. S podporou může počítat i mikroregion Slezská Harta, kde úspěšně fungují výletní plavby lodí.

Velkou novinkou v oblasti investic je rozvoj caravaningu. V mnoha kempech v regionu dojde k celkové revitalizaci a na mnoha místech budou vybudována tzv. stellplatz, tedy parkovací místa pro obytné automobily a karavany s kompletní servisní technologií.

Foto dne