Nejnovější zprávy: Třinec smutní, titul mu sebrala Kometa Další smrtelná nehoda. Motocyklista nepřežil střet s autem

Politika

V kauze Dědic dnes budou vypovídat sociální demokraté Novák a Palyza

Krajský soud v Ostravě bude dnes pokračovat v projednávání případu lobbisty Martina Dědice.

Je obžalovaný z toho, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky ovlivňoval, kdo je získá. V případu je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Jako svědci mají dnes a ve středu vypovídat někteří ostravští politici.

Podle obžaloby získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun. Dědic už to před soudem odmítl. Snažil se zpochybnit práci policie i státního zastupitelství, kauza je podle něj pouhou představou státního zástupce. Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným až osm let.

Podle obžaloby měl Dědic velmi úzkou vazbu na ředitele městských společností (dopravního podniku a nemocnice) i na regionální politiky, mezi nimiž jsou bývalý hejtman Miroslav Novák nebo bývalí náměstci ostravského primátora Simona Piperková a Lumír Palyza (všichni ČSSD).

Ti všichni by dnes měli před soudem vypovídat. Kromě nich by měli svědčit také Novákova manželka, kterou Dědic zaměstnával, a další sociální demokrat, poslanec a radní Ostravy-Jihu Adam Rykala. Ve středu pak přijde na řadu mimo jiné bývalý ostravský primátor Petr Kajnar.

Dědic měl podle obžaloby díky stykům s politiky informace o veřejných zakázkách dopravního podniku a nemocnice a jejich zadávací kritéria ovlivňoval tak, aby vyhovovala jím vybrané firmě. Za takové zprostředkování zakázky pak inkasoval provizi. Dědic to popřel.

Podle žaloby například ve spolupráci s vedením dopravního podniku a jeho zaměstnancem nastavil Dědic kritéria zakázek tak, že se o ně mohla ucházet jen jediná firma – Pragoimex. Šlo mimo jiné o dodávku 15 zrekonstruovaných tramvají T3, celkem zakázky dosáhly hodnoty 500 milionů korun.

Podle obžaloby za to firma vyplatila 23 milionů korun jako úplatky, administrativně se to ale vyúčtovalo jako poradenské služby. Zda dostal úplatek i někdo z úředníků či zaměstnanců městských společností, obžaloba neuvádí.

Foto dne