Nejnovější zprávy: Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu Při nehodě dvou aut museli hasiči vyprostit jednoho zraněného

Společnost

Unikátní zásah záchranářů: Lékaře spouštěli na 50 metrů dlouhém lanu z vrtulníku

Letečtí záchranáři z Ostravy mají za sebou obtížný, čtyři a půl hodiny trvající zásah v horách.

V neděli 26. března po patnácté hodině byli informováni o vážném úrazu turistky v Jeseníkách. K události došlo na obtížně přístupném místě v údolí Bílé Opavy, kde navíc stále panují zimní podmínky.

„Vrtulník dorazil na pomoc před půl čtvrtou, to už ale u zraněné osmadvacetileté ženy byli horští záchranáři a poskytovali předlékařskou pomoc. Pacientka, která se pohybovala terénem na zcela zledovatělém povrchu, spadla z výšky asi 15-20 metrů ze srázu,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Záchranáři k místu události vysadili lékaře, kterého museli do hlubokého údolí spustit z vrtulníku na padesátimetrovém laně. Postižená byla při vědomí, pádem si však přivodila poranění páteře a horní končetiny.

Po prvotním lékařském ošetření a uložení do vakuové matrace ji vrtulník v podvěsu přepravil ke stanici horské služby na Ovčárně, kde záchranáři provedli další léčebné úkony a ženu převzali na palubu stroje.

„V devatenáct hodin byla pacientka předána do péče týmu urgentního příjmu olomoucké Fakultní nemocnice. Na domovskou základnu v Ostravě se posádka vrátila ve tři čtvrtě na osm,“ dodal Humpl.

Foto dne