Společnost
17/04/2018 Jaroslav Baďura

Unikátní, skoro 200 let stará alej bude zachována

​Unikátní lipová alej spojující obec Radkov na Opavsku s místní částí Dubovou dostala šanci na obnovu a další rozvoj.

Vedení Moravskoslezského kraje se po dlouhých letech debat a sporů podařilo najít společnou řeč a dohodnout se představiteli obce, spolkem Arnikou a silničáři na budoucnosti stromořadí, které téměř dvě stě let lemuje někdejší kočárovou cestu od radkovského kostela k zámku v Dubové.

Alej, která byla v roce 2003 registrována jako významný krajinný prvek, je unikátní nejen svým věkem, ale i vzhledem - mladé lípy byly předpěstovány pravděpodobně v místním zámeckém statku a vysázeny neobvyklým způsobem - dva i tři kmínky těsně vedle sebe, aby se srostly v jeden.

Je velmi úzká. I když stromy mají za sebou odborné ozdravné zásahy, trpí silniční dopravou. Projíždí se tudy velmi špatně, řidiči mají výhrady k bezpečnosti provozu.

„Po dlouhých letech jednání jak alej zachránit, a přitom zajistit bezpečnou dopravu, jsme došli ke shodě. Jsem ráda, že představitelé Radkova, Arniky i Správy silnic Moravskoslezského kraje přistoupili na Návrh plánu údržby a obnovy aleje v Radkově, kterou nechal vloni zpracovat Moravskoslezský kraj,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jarmila Uvírová.

Upřesnila, že sporným bodem byla výsadba nových dřevin a způsob vedení dopravy. „Projednávaly se nejrůznější alternativy, včetně požadavku vysadit nové stromy na stejném místě a postavit drahý silniční obchvat obce. Nakonec jsme došli k závěru, že je obtížné obnovit alej v původní linii, a to zejména z hlediska limitů vyplývajících z dopravních předpisů. A nesmírně nákladné vybudovat novou komunikaci. Staré stromy, u kterých to ještě půjde, ošetříme, necháme je ‚dožít‘. Nové dřeviny se budou vysazovat paralelně se stávající alejí, ale v dostatečné vzdálenosti od silnice,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Pro spolek Arnika je důležité zachovat alej v původní linii, ale také zahájit co nejdříve výsadbu mladých stromků a zajistit jim dobré podmínky pro přežití do vysokého věku.

„Stromy rostoucí na krajnici jsou mezi Radkovem a Dubovou vystaveny poškozování větví projíždějícími auty a kořenového systému při údržbě komunikace, proto považujeme za rozumné zvážit možnost obnovení aleje ve větší vzdálenosti od krajnice,“ potvrdila Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky.

Unikátní lipová alej, která je registrována jako významný krajinný prvek, byla údajně vysázena v roce 1826 jako doprovodná zeleň ke kočárové cestě, která vedla od kostela v Radkově až k zámku v Dubové.

Dvě řady stromů po stranách cesty, jež byly nasměrovány přesně na osu hlavního vstupu do zámecké budovy, jsou příkladem tradice zakládání výsadeb kolem cest mající svůj původ u Karla IV. Stromy jsou unikátní nejen svým věkem, některé jsou staré bezmála 200 let, ale především svým jedinečným historickým způsobem výsadby a péče.

Sdílejte článek