Proměny kraje
29/03/2019 Jan Smekal

Unikátní projekt: ​Studenti v Ostravě začnou opravovat historické motorky

Od příštího akademického roku se budou studenti Fakulty strojní na Vysoké škole báňské v Ostravě učit opravovat historické motocykly.

Poslouží jim k tomu nová restaurátorská dílna a motorky ze sbírky akademického sochaře Miroslava Rybičky.

Fakulta strojní Vysoké školy báňské v Ostravě se může pyšnit novou restaurátorskou dílnou, ve které se budou od příštího akademického roku studenti učit opravovat či upravovat historické motocykly. Ty univerzitě poskytl akademický malíř a sběratel starých motorek Miroslav Rybička.

„Rozjeli jsme unikátní projekt, se kterým nám výrazně pomohl Moravskoslezský kraj a Miroslav Rybička. Hlavně díky němu začne na této fakultě od příštího akademického roku fungovat nová studijní specializace, a sice renovační dílna,“ uvedl děkan Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava Ivo Hlavatý.

Univerzita má v současnosti k dispozici nové, moderní technologie, které ji hodně pomáhají i u reverzních inženýrů, tedy u specializace, která opravuje a upravuje staré motocykly.

„Existuje také dokument, Turínská charta, která nám říká, kolik a jak se mají staré motocykly opravovat a jaké procento se může vyrábět z nových dílů. Budeme tak studenty učit staré motorky opravovat pomocí nových technologií, jakými jsou 3D tisky, 3D skenování, spolupráce se starými dokumenty a dalšími záležitostmi,“ přiblížil Hlavatý s tím, že studium bude koncipované tak, aby absolvent, který ukončí v prvém kole bakalářské studium, znal a uměl se orientovat a pohybovat jak ve strojařině, tak částečně v umění.

Hlavatý: Jsme první, kdo tento obor spouští. Věříme, že o něj bude zájem

Je všeobecně známo, že v současnosti je všude nedostatek strojařů. Zhruba 40 procent HDP České republiky produkují strojírenské firmy. Proto nikdo nemůže pochybovat o tom, že nový obor bude velice perspektivní.

„Ve střední Evropě je obor restaurátorství z hlediska strojařiny velice zajímavý a je jediný. Jsme první, kdo tento obor spouští. Věříme, že o něj bude zájem. V prvních rocích počítáme s patnácti až dvaceti studenty, kteří by studovali tento obor a jako absolventi by se pak uplatnili právě v restaurátorství a v těchto záležitostech,“ nastínil Hlavatý.

Historické automobily a motocykly jsou po celém světě. Sbírky, které jsou v České republice a nejsou renovované, jsou k dispozici, používají se, takže je potřeba je renovovat. Absolventi tohoto oboru si tak podle děkana Fakulty strojní určitě najdou uplatnění.

V této oblasti je univerzitě velkou podporou Miroslav Rybička, protože disponuje náhradními díly na motocykly.

„Nyní počítáme s tím, že budeme dělat zhruba dva motocykly ročně za pomocí studentů a odborníků, protože to není tak jednoduché. Pak uvidíme, jak to bude vypadat v budoucnu. Momentálně máme k dispozici čtyřicet až padesát rozebraných nebo poškozených motocyklů, na kterých budou studenti postupně pracovat,“ předeslal Hlavatý.

Jde o stroje z celého světa. Základ tvoří značky ČZ a Jawa. „Jsou to závodní motocykly, které jsou dostupnější v České republice, ale máme tady i velice zajímavé stroje z Německa, Rakouska a jiných zemí,“ dodal Hlavatý.

Vondrák: Jde hlavně o to využít ohromného potenciálu, který tento kraj má

Moravskoslezský kraj tento vzdělávací projekt podpořil částkou půl milionu korun.

„Peníze jsou v tomto případě zanedbatelné. Jde hlavně o to využít ohromného potenciálu, který tento kraj má. Mám tady známého, který je předsedou představenstva jedné globální firmy. Je to Američan a tvrdí, že nikde nepotkal tolik talentovaných inženýrů jako v tomto kraji,“ podotkl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Když objíždím střední školy a ptám se, kdo chce studovat technické obory, tak je to vždycky jeden nebo dva lidé. Právě propagace technických oborů tímto způsobem, kdy začne fungovat něco výjimečného, unikátního, je cesta, jak mladé lidi k těmto oborům dostat. Získat lidi, kteří si této práce budou vážit a budou na ni hrdí,“ pokračoval.

Pro sběratele historických motocyklů Miroslava Rybičku je pak velkým zadostiučiněním, že Ostrava je první místo na světě, která má školu, jenž začíná tento obor vyučovat. „Vždycky tady bylo mnoho šikovných lidí a měli bychom to být my tady, kdo bude určovat ráz vzdělání v tomto odvětví,“ poznamenal Rybička.

Sdílejte článek