Byznys
30/11/2015 Jaroslav Baďura

Unikátní model kontilití v ArcelorMittal míří do Národního technického muzea

Dva metry dlouhý a šedesát kilogramů těžký model zařízení plynulého odlévání oceli (kontilití) z ostravské huti ArcelorMittal bude v roce 2016 vystaven v Národním technickém muzeu v Praze. Model unikátního technického zařízení včetně těch nejmenších detailů vyrobil přední český odborník na tvorbu modelů, Stanislav Fiala z Brna.

ArcelorMittal uvedl zařízení na plynulé odlévání oceli do provozu v prosinci 2013, miliardová investice přinesla firmě možnost výrazně zvýšit kvalitu i objem vyráběné oceli. Huť je partnerem Národního technického muzea a model mu poskytne darem.

„Pan Fiala uspěl ve výběrovém řízení, které jsme vypsali. Přesvědčila nás zejména jeho specializace na strojírenství a ukázky předchozích modelů, kdy dělal podobně velká výrobní zařízení,“ uvedla mluvčí huti Barbora Černá-Dvořáková.

Stanislav Fiala na modelu pracoval sedm a půl měsíce, včetně svátků, sobot a nedělí. „Model je vyroben z celé řady materiálů, devadesát procent ale tvoří plasty. Dále jsou uplatněny kovy – hlavně ocel a mosaz a v nejmenší míře dřevo, případně dřevotříska,“ uvedl autor.

„Práce na ocelárně ArcelorMittal byla zajímavá mimořádně a specifická takřka ve všem. Za prvé se jednalo o jeden z nejsložitějších modelů, co jsem kdy dělal. Jen vyznat se v dokumentaci a na místě pořídit fotografie byl málem heroický výkon. Legrace zcela skončila v okamžiku, kdy bylo nutno udržet celou ocelárnu i s jejími detaily také v hlavě a to co je na papíře, začít vytvářet ve 3D,“ uvedl Stanislav Fiala.

Množství detailů a různých gordických uzlů však bylo při práci na zmíněném modelu velmi mnoho. „Mě, jako strojaře, sice velmi zaujala návštěva na místě činu, ale zároveň jsem si uvědomil, že v hutní prvovýrobě jsem v podstatě laik a bez vysvětlení jednak lidí z provozu a také technické pomoci Národního technického muzea by ten model dost těžko vznikal. Je to opravdu velice složitá záležitost.“

Hlavní náplní práce Stanislava Fialy jsou modely obráběcích strojů. „To ale neznamená, že se nezabývám i jinými věcmi, dělám ledacos od domků, přes celé továrny, čistírny odpadních vod, i některé dopravní prostředky, až po moje milovaná rádiem řízená letadla.“

 

 

 

 

 

Sdílejte článek