Společnost
06/09/2016 Jaroslav Baďura

Unikátní lesní park v Klimkovicích láká děti, dospělé i hendikepované

Unikátní lesní park poblíž Sanatorií Klimkovice nabízí spojení přírody s mnoha zajímavými prvky, které umožňují nejen lázeňským hostům, ale komukoli relax, cvičení v přírodě, rozptýlení či hru.

„Na podzim roku 2011 se dokončily práce na výrobě dřevěných hracích prvků a nosičů informačních tabulí. Tyto byly umístěny podél nově zrekonstruované lesní cesty délky 350m současně s dřevěnými uměleckými díly, vzniklými na sochařském sympoziu 2011. Byl vybudován základ lesního parku Klimkovice a začal plnit své hlavní poslání – přispívat k lepšímu soužití člověka s přírodou,“ vzpomíná na počátky vzniku lesního parku autor nápadu, místostarosta Klimkovic, Jakub Unucka.

Již během prvního roku park navštívilo několik tisíc dětí a dospělých. Mimo lázeňské hosty a obyvatele okolních obcí je park již dnes cílem školních výletů z blízkého regionu.

Na dětském dnu při otevření první části bylo přes 2 000 dětí a podobná účast je i na tradičních podzimních klimkovických Vzduchobraních, což jsou rodinné happeningy na podporu čistějšího ovzduší.

V létě je Lesní park ideálním místem pro zastávky cyklistů a turistů, stále častěji i cílem krátkých cílených výletů občanů Ostravy. Zároveň se park stal vítaným místem pro hendikepované.

„Během první fáze projektu nás postupně začali oslovovat tělesně hendikepovaní spoluobčané, kteří na jedné straně vítají možnost další vyjížďky mimo obestavěný prostor lázní, na straně druhé je pro ně přístup k jednotlivým uměleckým dílům i hracím prvkům složitý. Proto ve spolupráci s několika organizacemi tělesně handicapovaných, Klubem českých turistů a Sanatorii Klimkovice vznikla myšlenka opravdu bezbariérového parku – Lesního parku bez bariér,“ dodává Jakub Unucka.

Proto byla v roce 2012 vybudována další, více než kilometr dlouhá bezbariérová stezka, která zpřístupnila všem další část lesa a vytvořila tak okruh lázeňským lesem vhodným pro všechny návštěvníky lesa.

„V této části Lesního parku budujeme naučné stezky s různými tématy, které by neotřelým způsobem přiblížily návštěvníkům blízké i vzdálené prostředí, ve kterém žijeme. Prvním a jedinečným prvkem v této části již je Pohybové cvičící centrum pro společné aktivity zdravých i hendikepovaných. Několik desítek interaktivních prvků naučných stezek bylo slavnostně otevřeno na konci září 2015 díky dotaci z ROP Moravskoslezsko,“ říká Unucka.

Poslední fází rozvoje bude stezka, která spojí Lesní park s údolím Polančice. Toto bude poslední etapa rozvoje Lesního parku. Díky podpoře mnoha dárců tak bude možno vystavět opravdu ojedinělý Lesní park bez bariér.

„Vymýšlet program jednotlivých zastavení naučné stezky bylo velmi radostnou činností. Prostředí lesního areálu je inspirativní – pro poznávání, dovádění i klidnější relaxaci. Chtěly jsme návštěvníkům poskytnout nejen aktivitu, pohyb a zábavu s poučením, ale také je vybídnout k uvolnění, zamyšlení, soustředěné kreativitě,“ říká autorka projektu Iva Škrovová.

Výsledkem je hravá mozaika prvků různého zaměření, navlečených jako korálky na šňůrce páteřní štěrkové cesty. „V přírodním prostředí dominují přírodní materiály, hlavně dřevo – v užitkové i výslovně výtvarné podobě – stavbičky vedou s okolním lesem svůj vlastní dialog,“ dodává Iva Škrovová.

Podle autorky projektu Ivy Škrovové je minimálně na Moravě klimkovický lesní park unikátem. „A nevím o tom, že by někde jinde v Česku něco takového a v takovém rozsahu a provedení bylo.“

A co říkají návštěvníci parku? „Chodili jsme tam dvakrát denně s dětmi,“ říká Dana Kretschmannová z Bíliny v severních Čechách, která byla letos v Sanatoriích Klimkovice na lázeňském pobytu se svými dvěma dětmi.

„V parku je to nádherné, hlavně děti si to tam užily a pokaždé pospíchaly, abychom už tam byly,“ říká Dana Kretschmannová.

Vedení Sanatorií Klimkovice považuje lesní park za unikátní prostor, kam mohou chodit odpočívat naši klienti po procedurách a navíc se tam dostanou i ti pohybově omezení.

„Navíc je park vybaven mnohými aktivitačními cvičebními prvky u jejichž návrhů byli i naši fyzioterapeuti. Cvičební prvky mají dvě „úrovně“ – jednu pro zdravé návštěvníky a druhou pro ty handicapované,“ říká vedoucí rehabilitace Romana Holaňová.

Cvičení prvky i park samotný dokonce někteří fyzioterapeuti začleňují do terapie – vyráží do parku s pacientem pro nácvik chůze, nebo právě pro cvičení na oněch zmíněných prvcích. Obzvláště pro dětské pacienty je procházka v lese velkou motivací v terapii.

„Jinak do parku samozřejmě jezdí výletníci z celého širokého okolí. Nejen, že je to krásná procházka, ale je tam spousta hracích a zábavných prvků, na kterých se mohou děti i jejich rodiče pobavit. Jde například o poznávaní stromů, zvířat, ale také třeba přiřazování slavných filmových hlášek k filmům,“ uzavírá koordinátorka volnočasového vyžití v lázních Pavlína Boháčová.

Sdílejte článek