Společnost
14/01/2016 Jaroslav Baďura

Unikátní historický archiv provozoven hotelu Palace. Poznáte podniky na snímcích?

Ostravský hotel Palace a jeho podniky restaurace Staročech, Zimní zahrada, Sakura, Boccaccio bar – to jsou názvy, které v srdcích pamětníků vyvolávají nostalgické vzpomínání. Ti mladší se zase asi budou divit, jaké skvosty skrýval legendární hotel. Podívejte se na unikátní fotografie z archivu bývalého ředitele hotelu Viléma Šeligy.

Zatímco některé z významných historických budov přímo v centru Ostravy chátrají, do jiných se snaží jejich majitelé opět navrátit život. Příkladem, jak oživit centrum Ostravy, je například aktivita současných majitelů bývalého komplexu hotelu Palace v přeměnu na univerzitní studentské koleje – Magazín PATRIOT informoval zde.

V souvislosti s probíhajícími stavebnímu pracemi se ale také objevují vzpomínky na již legendární podniky, které se v těchto prostorách nacházely. Na facebookové skupině Zapomenutá Ostrava se objevily unikátní záběry původních prostor hotelu Palace tak, jak si jej ještě mnozí pamatují.

Soubor pohlednic pochází z majetku bývalého generálního ředitele Viléma Šeligy a dokumentuje vnitřní vybavení jednotlivých provozoven, které se v objektu nacházely, i čilý ruch z dob, kdy sloužily svému původnímu účelu.

„Naše stránka vznikla asi před čtyřmi lety a v současné době má již více než 16 tisíc příznivců,“ uvedl zakladatel skupiny Zapomenutá Ostrava a ostravský patriot Marek Pietoň.

„Za tu dobu se zde prezentovalo obrovské množství historických fotografií, jež jsou shromážděny ve sbírkách nejrůznějších institucí, u sběratelů i v rodinných archivech,“ říká Pietoň.

„Sám mám vždycky největší radost právě z těch, které spatřily světlo světa zase po několika letech nebo i desetiletích a dokumentují nejen stavební část Ostravy, ale i její obyvatele a život v našem městě. Právě soubor historických fotografií mezi ně patří a jejich majiteli panu Šeligovi patří velký dík za poskytnutí.“

Díky zmíněné facebookové skupině se objevila celá řada nových faktů, které by jinak zapadly a třeba se už nikdy neobjevily. V uvedeném souboru fotografií se například jedná o zachycení dvou keramických dělících stěn manželů Vaculkových, jejichž názorná realizace a umístění v prostoru zatím chyběla v nedávno vydané elektronické databázi ostravských soch autora Jakuba Ivánka.

„Pokud se chcete v časech navrátit do dob nedávných i zapomenutých, dozvědět se něco nového o minulosti města anebo jen zavzpomínat na staré časy a třeba i potkat někoho známého z mládí, je možno se zúčastnit diskuzí v této skupině a přidat nějaký vlastní příspěvek,“ říká Marek Pietoň.

„Vždy se totiž může stát, že to, co považujete za bezvýznamnou informaci, pomůže doplnit další bílé místo ostravské historie.“ A nejen ostravské, protože Marek Pietoň se věnuje dalším aktivitám v rámci celého regionu.

Sdílejte článek