Nejnovější zprávy: Vykolejená tramvaj zablokovala dopravu v centru Ostravy Výročí: 25. května 1932 se rozhodlo o uzavření dolu Ema

Společnost

Unikátní fotografie: Zákoutí Ostravy před sto lety a nyní. Městská spořitelna

Magazín PATRIOT připravil ve spolupráci s Ostravským muzeem unikátní seriál, v němž budete moci nahlédnout do ostravských ulic, jak vypadaly před sto a více lety - a jak tato místa vypadají v současnosti.

Na unikátním archívním snímku je budova Městské spořitelny, stojící v křížení Mostní a Johannyho ulice. Autorem fotografie byl ateliér Wenzel Wenzel, snímek vznikl před rokem 1918.

„Dům městské spořitelny byl postaven po roce 1898. Před ním tam v letech 1851–1898 stávala městská nemocnice. V letech 1929–1930 byl podle návrhu brněnského architekta Bohumíra Čermáka postaven obchodní dům ASO, který v roce 1938 vyhořel,“ uvedla historička Ostravského muzea Kateřina Barcuchová.

Foto: Viera Gřondělová

Foto: Viera Gřondělová

Na snímku je pohled na stejné místo, jen ulice se nyní jmenují jinak, jde o křížení ulice Sokolské a 28. října.

Seriál vychází z výstavy Ostravské proměny ve fotografiích v Ostravském muzeu, kterou připravila fotografka Ostravského muzea Viera Gřondělová (fotografovala současné srovnávací snímky), historička muzea Kateřina Barcuchová (ta je autorkou popisků pod fotografiemi), historik Roman Bertha a pedagog Jiří Hrdina.

„Cílem výstavy bylo ukázat lidem unikátní fotografie, které nebyly publikovány ani nikde vystaveny, a porovnat je se současností. Jde například o fotografie ulic, domů, dvorů a různých zákoutí v Ostravě,“ říká Viera Gřondělová.

Srovnávací fotografie tak podle autorů poukazují na to, jak se Ostrava proměňuje, bohužel ne vždy k lepšímu. Pozor, výstava potrvá už jen do 20. listopadu 2016.

Foto dne