Testujeme kavárny: Laura coffee, ostrůvek skvělé kávy uprostřed sídliště

13.8.2017 10:24 Byznys 0

Unikátní projekt Magazínu PATRIOT, seriál reportážních testů kaváren, pokračuje návštěvou kavárny Laura coffee v Ostravě-Hrabůvce.

Testujeme kavárny: Laura coffee, ostrůvek skvělé kávy uprostřed sídliště

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Na Lauru se nás ptalo už hodně lidí. Že prý tam rádi chodí a že bychom k nim měli zajít na hodnocení. A tak se tedy stalo.

Kavárna Laura coffee se nachází uprostřed sídliště v „domě občanské vybavenosti“, jaké se kdysi stavěly… Na místě, kde byste kavárnu možná vůbec nečekali. Ale ona tam je!

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Její prostor je spojen s velkým dětským koutkem, takže lidé si k nim přece jen cestu najdou. Dítě dáte na hraní a sami si můžete nerušeně užít šálek černé kávy a třeba i něco popracovat nebo pokecat s kamarádkou. Kdo má děti, jistě rozumí.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

V kavárně posedávají maminky a všechny stoly jsou téměř obsazené. Na nás naštěstí zůstal jeden stoleček, takže kávě na stojáka jsme se vyhnuli.

„Strašně ráda bych přípravu kávy v Lauře ohodnotila, ale bohužel zde mají kávovar otočený tak, že nejsem schopna vidět řádně na práci baristy. Vše mohu pouze dedukovat ze zvuků a pohybů. A i z těch jsem spokojena,“ říká Lucie Buchwaldková, baristka, která nás provází hodnocením všech více než padesáti kaváren.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Ono když pracují na tak skvělém kávovaru, tak vám ta příprava pak jde sama. „Co však už můžu hodnotit (alespoň slovně) jsou oba naše oblíbené nápoje.“

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Espresso má pěkný objem okolo 30ml a crema se na povrchu pěkně drží. Co do chuti jde o příjemnou kombinaci jemné acidity a zároveň výrazné hořnosti.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Cappuccino je pak jedním slovem skvělé! Latte art je tu samozřejmostí. Pěna krásně vyšlehaná do krémové struktury, i když s trochu vyšší teplotou.

Závěr – Pracovní schůzku nebo sešlost s kamarády bych volila v jiném podniku. Dnes tedy bez bodů. Prozradím však, že v Lauře bychom si kávu určitě rádi dali znova.

Doporučení Magazínu PATRIOT – S milou obsluhou bylo vše v pořádku a o jejích znalostech kávy není pochyb. Laura coffee je díky zázemí pro nejmenší podnikem zejména pro maminky s dětmi či na posezení kamarádek.

 

Kde všude už jsme testovali

Úplně první hodnocenou kavárnou byla kavárna Atlantik. Druhou hodnocenou kavárnou byla ostravská Pražírna Trieste.

Zavítali jsme také do Poruby, kde jsme navštívili kavárnu Café la fée. Hodnocení se dočkalo také Industrial Cafe. Otestovali jsme i Minikino kavárnu a zašli jsme i na reportáž do kavárny Na kávičku v Ostravě-Porubě.

První kavárnou, která získala pět bodů z pěti, byla Ostravanka U Černého stromu, která však vystoupila z rodiny Ostravanek a působí už samostatně jako kavárna U Černého stromu.

Magazín PATRIOT vyrazil konečně za kávou také mimo Ostravu – otestovali jsme hned několik opavských kaváren a tak jste si mohli přečíst hodnocení opavského Café Restaurantu Mincovna. Z Opavy jsme se vrátili do Ostravy, kde jsme testovali novější a zajímavou kavárnu Pikolo kafé.

Poté jsme čtenářům přinesli reportáž z další opavské kavárny Kramertestovali jsme Pražírnu a kavárnu ve Velké Polomi a také Cafe 43 v Ostravě-Porubě a opavskou kavárnu Dolce Vita.

Přinesli jsme reportáž z ostravského espresso baru CØKAFEnemohli jsme vynechat  Café 10 na Jiráskově náměstí v Ostravě, testovali jsme Kavárnu Provence a navštívili jsme kočičí kavárnu Čauky mňauky.

Navštívili jsme Polo Caffé na Masarykově náměstí v Ostravě a byli jsme i ve druhé ostravské kočičí kavárně Mňau Caffehodnotili jsme třebovickou kavárnu Oki cofee a také  jste si mohli přečíst hodnocení českotěšínské kavárny San Pietro.

Hodnotili jsme opavskou kočičí kavárnu 9 životůzavítali jsme do Kavárny Caffelo v Českém Těšíně a poté jste si mohli přečíst reportáž z kavárny Blanch Cafe v Ostravě-Porubě.

Testovali jsme také známou kavárnu Avion na česko-polské hranici v Českém Těšíně a poté jsme se vrátili zase domů do Ostravy, kde jsme zašli na kávu do kavárny Maryčka. Poprvé jsme se v rámci reportážních testů vydali i za hranice, v polském Cieszyně jsme zašli na kávu do Cafe Muzeum.

Ale zpátky do Ostravy – plných pět bodů obdržela kavárna AlterNativa v Ostravě-Porubě. Testovali jsme také kavárnu v multifunkční budově Gong v Dolní oblasti Vítkovic a byli jsme na kávu i v Cukrárně u Babičky na Masarykově náměstí v Ostravě.

Zašli jsme také do nejvýše položené kavárny v Ostravě – do Bolt Café v Dolní oblasti Vítkovic a otestovali jsme také kávový krámek Čerstvý Boby na Nádražní ulici v Ostravě.

Zavítali jsme také do Frýdku-Místku, kde jsme otestovali Kavárnu Dvorek a testovali jsme i kavárnu Office Café v Ostravě, Caffé Retro ve Frýdku-Místku a Café Mozart v Ostravě.

Vyrazili jsme i do Nového Jičína – otestovali jsme hned tři kavárny, tou první z nich byla Colores. Úplně poprvé jsme otestovali i pojízdnou prodejnu kávy – Big Blond Coffee, která stává vedle obchodního domu Laso v Ostravě. Na reportáž jsme zašli i do novojičínské kavárny Caffé Caffé a hodnotili jsme také ostravskou kavárnu Bongusto Caffé a novojičínský podnik Coffee bar Cappello.

Další zastávkou na trase po kavárnách nejrůznějších velikostí, typů a druhů byla reportáž v proslulé ostravské kavárně Danielpodívali jsme se rovněž do ostravské kavárny Mapami a testovali jsme také Ostravanku v Milíčově ulici, kavárnu Dejavu na Nádražní ulici, kavárnu Qalt poblíž Kuřího rynku v Ostravě a kavárnu A Café v Mariánských Horách.

Navštívili jsme po čase i mimoostravskou kavárnu – na cestách krajem jsme se zastavili v Příboře v podniku nazvaném Kafíčko v Podloubí a testovali jsme i ostravský podnik Broadway Coffee a také známou ostravskou kavárnu Amadeus Cafe i novější kavárnu JAM coffee.

Dále jsme testovali kavárnu Amaliopavskou kavárnu P.S: Café a kavárnu U mě v přízemí Nové Karoliny.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Byznys", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.