Společnost
23/07/2016 Tomáš Svoboda

Tak to cítí Ostravané: Rozvíjet by se mělo hlavně centrum a Černá louka

Data z tzv. pocitové mapy města Ostravy, kterou od konce června vyplnilo téměř sedm stovek lidí, podle očekávání ukazují, že se jim v líbí hlavně tam, kde je zeleň, čisté prostředí či klid pro procházky a rodinné vyžití. Průběžné výsledky také sdělují, že dál rozvíjet by se mělo hlavně ostravské centrum, tedy Masarykovo náměstí a Černá louka.

Lide v minulých týdnech do mapy barevnými body zaznačili, kde se v Ostravě cítí fajnově, kde by naopak rádi viděli  zlepšení a kam by vzali návštěvníky odjinud. Mapa bude přístupná online až do konce srpna.

„Přes 8200 barevných bodů v pocitové mapě výstižně ukazuje, jak se kde lidé v Ostravě cítí. Nejlépe hodnotí parky a klidové zóny, sportoviště nebo kulturní centra. Stejně vypovídající je hodnocení míst, která by se měla rozvíjet, nebo se tam lidé dobře necítí, jako například v Přívoze, Muglinově nebo Hrušově,“ uvedla tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Jako příklad konkrétních pocitů můžeme uvést, že nejvíce modrých, tedy fajnových, bodů lidé zaznačili v centru města, na porubské Hlavní třídě a také tam, kde je hodně zeleně, jako například podél nábřeží Ostravice, v Komenského sadech, v zoo nebo v Bělském lese.

Oranžové body pro místa, kde by se město mělo rozvíjet, se pak hromadně vyskytují například na Masarykově náměstí nebo Černé louce v centru města. To je ostatně ve shodě s názory odborníků, kteří se veřejným prostorem a děním v srdci Ostravy zabývají. Magazín PATRIOT na toto téma přinesl v minulých dnech rozhovor s architektem Ondřejem Vysloužilem.

Červené body naopak určují místa, kde se lidé necítí dobře nebo bezpečně. „Koncentrují se například v Ostravě-Přívoze, na Stodolní ulici v centru města, podél silnice Místecká nebo také u dopravních terminálů, například u vítkovického a hlavního nádraží,“ doplnila mluvčí.

Žluté body označující místa k doporučení návštěvníkům odjinud jsou logicky nejvíce v centru města a tam, kde jsou největší atraktivity, což je v Dolních Vítkovicích, ostravské zoo, Landek Parku, Dolu Michal, na Slezskoostravském hradu, koupalištích, hřištích a podobně.

Na pocitovou mapu brzy naváže další možnost, jak se zapojit do tvorby nového plánu Ostravy. Město totiž chystá elektronický formulář pro sběr konkrétních projektových záměrů.

Sdílejte článek