Společnost
14/09/2016 Tomáš Svoboda

Svátek fotbalu? Výjimečný zápas Ostravy s Opavou si chuligány na hřišti nezasloužil

Více než dvanáct tisíc natěšených fanoušků na tribunách, to je pro tuzemskou druhou ligu ve všedních dnech utopie. Předpoklad, že historická účast ostravského Baníku v ní zásadně zvedne zaběhnuté pořádky, se potvrdil velmi záhy.

Bohužel však také z pohledu očekávaných incidentů baníkovských chuligánů, kteří již po čtvrthodině středečního slezského derby s Opavou vběhli na hřiště ostravského Městského stadionu. Utkání, které přilákalo rekordní návštěvu novodobých dějin celé soutěže, tak bylo hned v zárodku zbytečně na několik minut přerušeno.

Což uškodilo fotbalu i duchu sváteční atmosféry. Těžko říct, zda domácí fans tímto „chytrým“ manévrem chtěli pověstný a velmi hlubokomyslný pokřik „Jebat Opavu!“ povýšit o hrozbu nájezdu na sektor hostí či co bylo vlastně záměrem. Pochopit některé pohnutky je asi nemožné…

Baník vs. Opava na ligové úrovni po 11 letech

Díky středečnímu hitu druholigového podzimu se oba tradiční soupeři střetli po sedmi letech od posledního „setkání“ v rámci poháru, které vyhrál Baník po penaltovém rozstřelu. Na úrovni ligové soutěže se pro změnu utkali po jedenácti letech. Na jaře 2005, kdy Opava naposled hrála první ligu, se ještě na Bazalech hrálo bez branek.

Nynější rekordní zápas samostatné druhé ligy, na který se prodalo při snížené kapacitě všech 12 590 vstupenek (nakonec dorazilo 12 111 lidí, pozn. red.), překonal shodou okolností dosavadní primát Opavy, jejíž domácí duel s Prostějovem v sezóně 1994/1995 navštívilo 10 252 lidí.

Kromě zmíněného incidentu jej oba tábory pojaly s velkým důrazem na vzájemnou prestiž vypjatých soubojů a klubové tradice. Baníkovci, kteří si na úvod připravili unikátní velkoplošné „choreo“, se až na výjimky oděli poctivě do bílého, Opavané naopak svůj sektor zaplnili v tričkách žluté barvy.

Po vyloučení soupeře Baník nakonec jasně vyhrál

Samotný sportovní průběh derby ovlivnilo vyloučení opavského brankáře Viléma Fendricha, který těsně před koncem první půle zahrál rukou mimo pokutové území. Bezprostředně poté šel Baník po brance Marka Hlinky z nařízeného přímého kopu do vedení 1:0. Jinak byl zápas zcela vyrovnaný.

To se změnilo po obrátce stran, kdy domácí využívali převahy jednoho hráče v poli. Jejich vedení vydrželo až do samého finiše, v němž další dvě trefy přidali slovenští hráči Karol Mondek a Tomáš Hučko. Výhrou 3:0 v dohrávaném derby se baníkovci posunuli právě před Opavu a České Budějovice na první místo druhé ligy.

„V první půli jsme byli nervózní a nehráli dobře. Hráli jsme nemyslně nakopávané míče. Pak nám pomohla chyba soupeřova brankáře a červená karta, kterou jsme potrestali. Celou druhou půli už se hrálo na jednu bránu,“ komentoval průběh kouč Baníku Vlastimil Petržela.

A jak to viděl jeho protějšek Roman Skuhravý? „Vyloučení vždy zamíchá kartami, my ale byli do té doby vyrovnaným soupeřem. Myslím si, že první poločas jsme byli herně lepší než domácí. Děkuju našim hráčům i všem fanouškům, kromě těch bláznů, za fantastický zápas. Je to pro nás škola do budoucna.“