Proměny kraje
16/05/2019 Jan Smekal

​Studenti se budou díky kraji učit cizí jazyky od rodilých mluvčích. Hlavně angličtinu

Studenty na osmačtyřiceti středních školách v Moravskoslezském kraji budou učit cizí jazyky rodilí mluvčí.

Půjde hlavně o angličtinu, v některých případech ruštinu. Studenti i pedagogové také vyjedou na jazykové kurzy do zahraničí.

Znalost cizího jazyka je v dnešní době stále důležitější. V současnosti už je poměrně běžné, že firmy hledající nové zaměstnance požadují, aby potenciální uchazeči znali alespoň jeden cizí jazyk, v čím dál více případech pak i ten odborný, takže nestačí umět se „jen“ domluvit německy či anglicky.

Moravskoslezský kraj se tak snaží podporovat jazykové vzdělávání na středních školách, které zřizuje. Nyní přichází s pilotním projektem v podobě rodilých mluvčích, kteří budou vyučovat angličtinu na osmačtyřiceti středních školách v kraji.

„Podařilo se nám do 48 krajských škol získat rodilé mluvčí, což není úplně jednoduché, protože školy se je snaží získat přes Fulbrightovu nadaci, ale je to velice těžké, protože je to vždycky jen na jeden rok. Dále už se pak o rodilého mluvčího nemůže ucházet, takže ve 48 krajských školách budou působit rodilí mluvčí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny.

„Kraj na to vyčlenil 3,7 milionu korun. Zapadá to do koncepce podpory jazykového vzdělávání. Ta zahrnuje jednak odborný jazyk, ale také všeobecnou angličtinu. A zahrnuje jak žáky, tak učitele,“ dodal.

Náměstek hejtmana zdůraznil, že kraj bude pokračovat v úspěšném projektu vzdělávání učitelů cizího jazyka.

„V minulém školním roce vyjeli učitelé na speciální jazykové kurzy do Anglie, v příštím roce pojedou taky. Rozšířili jsme to o další partnerskou oblast v Rusku ve Vologdě, kde učitelé pojedou na speciální kurs pro učitele ruského jazyka,“ nastínil Folwarczny.

„Rozšířili jsme také podporu výuky odborného jazyka, proto žáci odborných středních škol pojedou do partnerských škol. Žáci studující gastronomické obory se budou učit vařit v Koreji. Navíc připravujeme ještě další destinace,“ poznamenal náměstek.

Kraj zřizuje 90 středních škol. Rodilí mluvčí budou působit na 48 z nich. „Do programu se přihlašovali sami ředitelé daných škol. Školy si zajišťovaly rodilé mluvčí přes jazykové školy a peníze jsou určené na odměny rodilých mluvčích,“ popsal Folwarczny.

„Je to první rok, kdy se nám podařilo získat rodilé mluvčí a věřím tomu, že v tom budeme pokračovat. Uvidíme, jaké budou mít školy zkušenosti s rodilými mluvčími, od toho se bude všechno odvíjet. Někteří jsou totiž kvalitnější, jiní méně. Pokud v tom budeme úspěšní, určitě v tom budeme pokračovat,“ předeslal.

Rodilí mluvčí budou studenty vyučovat angličtinu, v některých případech i ruštinu. Kraj se chystá zahájit také projekt zaměřený na němčinu.

Pokud jde o porovnání s ostatními částmi České republiky, nejsou na tom studenti Moravskoslezského kraje nejhůře, co se týče znalostí cizích jazyků.

„Když to srovnáváme podle úspěšnosti u maturitní zkoušky, tak jsme mezi kraji na 5. místě v celé republice. Chceme na tom být ale ještě lépe. Chceme se dostat na stupínek bronzový nebo stříbrný,“ řekl Folwarczny.

„Motivem tohoto projektu je zkvalitnění jazykového vzdělávání, ale také zkvalitnění výuky a zdůraznit odbornou angličtinu, která je potřebná na odborných školách,“ uzavřel.

Sdílejte článek