Společnost
05/03/2016 Jaroslav Baďura

Staré Hamry před zatopením, stavba dráhy. Krása Beskyd na starých pohlednicích

Když se Pavla Zemaníková z Ostravice podívá po krajině pod Lysou horou, dokáže si vybavit, jak kraj vypadal třeba před sto lety. Pavla Zemaníková má sbírku zhruba tisíce motivů z historie Beskyd a neustále ji rozšiřuje. Exponáty si nenechává pro sebe, dělí se o ně s fanoušky facebookové stránky Dobové motivy z Beskyd.

Jak jste se ke sbírání pohlednic dostala?
Vždycky jsem ráda cestovala a zejména chodila na hory. Zajímá mě místopis a od něj není daleko k pohlednicím. Už kdysi jsem si vždycky z výletů vozila na památku pohlednice. To jsem ovšem neměla jako nějakou systematickou sbírku. K myšlence udělat tématickou sbírku mě přivedly až staré pohlednice. Jelikož bydlím v Beskydech, přímo pod Lysou horou, tak jsem se rozhodla, že vytvořím sbírku motivů z údolí Ostravice, což je oblast od Frýdlantu až po hraniční hřeben se Slovenskem. Základ mé sbírky tvoří přibližně okolo tisícovky motivů, spoustu dalších mám v počítači.

Staré Hamry, Řečice

Staré Hamry, Řečice

Jaká byla vaše první?
První dobové pohlednice jsem objevila právě mezi svými „poklady z cest“, od někoho jsem je tehdy dostala. Bylo to pár klasických motivů s Lysou, Gruní, s Pustevnami a Radhoštěm.

Koupaliště v Bílé

Koupaliště v Bílé

Jak se k pohlednicím dostáváte?
Staré pohlednice se dají získat různými způsoby. Jednak na sběratelských či internetových burzách, v antikvariátech a samozřejmě i případně od známých, kteří vědí o mém zájmu. V návaznosti na pohlednice mám i řadu místopisných knih z naší oblasti, protože v nich je podchycena řada dobových pohlednic či fotografií, které takto prezentují různí sběratelé.

Albrechtova chata na Lysé hoře

Albrechtova chata na Lysé hoře

Vzpomenete si na nejvzácnější či pro vás nejzajímavější nebo nejhodnotnější pohlednici, kterou jste získala?
Těch zajímavých kousků je samozřejmě víc, ale pro mě je takový NEJ úlovek motiv z výstavby železnice z Frýdlantu na Bílou, který zachycuje most v údolí Černé. Pohlednice je datována v červenci 1908, tedy těsně před slavnostním zahájením provozu na trati, kdy pisatel sděluje adresátce Bertě do Kolína, že neví, kdy přijede, protože mu ještě nebyl přesně znám termín otevření trati. Provoz na trati byl pak zahájen 6. srpna 1908.

Nádraží ve Starých Hamrech

Nádraží ve Starých Hamrech

Co pro vás dobové motivy na fotografiích znamenají, co se díky nim o době jejich vzniku dozvídáte?
Staré pohlednice nám samozřejmě dokumentují, jak krajina či jednotlivé objekty vypadaly. A nabízejí tak srovnání se současnou dobou. Řada staveb už dnes neexistuje a tak díky dobovým motivům můžeme vidět, jak vypadaly. Samozřejmě si získané pohlednice doplňuji nejrůznějšími informacemi, které se mi průběžně daří získávat. A jelikož jsem si nechtěla tyto zajímavé motivy nechat pro sebe, založila jsem v roce 2010 na facebooku stránku Dobové motivy z Beskyd, kterou se snažím průběžně a pravidelně doplňovat. A jelikož je zajímavé i srovnání míst na starých pohlednicích se současností, tak jsem začala vyvěšovat i fotografie současné. Dobové i současné motivy mi poskytují i mí přátelé sběratelé a fotografové. Na stránkách bývá řada ohlasů a komentářů a zájem lidí o tyto stránky mě naplňuje.

Ostravice, Mazák

Ostravice, Mazák

Našla jste něco zajímavého i v textové části pohlednice? Našla jste třeba někdy po letech lidi, kteří byli adresáty pohlednice nebo jejich potomky?
Mnohdy jsou právě zajímavé i texty na pohlednicích. Lidé si psali nejen pozdravy z výletů do hor, ale sdělovali si různé zajímavé informace. V místeckém antikvariátu jsem získala pohlednice, které byly adresovány lidem, jejichž potomky znám. Řada pohlednic je i takzvaných „neprošlých“, to znamená, že si je třeba lidé zakoupili na výletě jen tak pro sebe na památku a cestami necestami se ocitly právě v mé sbírce.

Stará škola v Ostravici

Stará škola v Ostravici

Co říkáte na současnou architekturu Beskyd a vůbec dění zde?
Pár desítek let, které dokumentuje má sbírka, je sice relativně krátká doba, ale Beskydy se za tu dobu velmi změnily. Zmizela řada nádherných chalup a na řadě míst se objevuje poněkud různorodější architektura, která už tak oku nelahodí. Naši předkové měli přece jen k přírodě úplně jiný postoj, žili v souladu s ní a tomu odpovídalo i pojetí horské i podhorské architektury. V naší oblasti se stále intenzívněji rozvíjí turistický ruch, do hor chodí stále více lidí, kteří chtějí nejen být v přírodě, ale chtějí k tomu i potřebné zázemí. Proto vznikají nejrůznější projekty na vybudování komplexů, které směřují k uspokojení nároků návštěvníků hor. Ale i přesto lze stále najít řadu kouzelných míst na samotách, kam ještě civilizace moc nepronikla a my si tak můžeme představit, jak to za dávných časů vypadalo. Máme štěstí, že v nedalekém Rožnově máme Valašské muzeum v přírodě, ve kterém se koná řada akcí připomínajících život a tradice našich předků.

Staré Hamry, Švarná Hanka

Staré Hamry, Švarná Hanka

Jaká pohlednice by vám udělalala radost, po jaké toužíte?
Největší radost mám vždy samozřejmě z motivů, na nichž jsou zvěčněna místa, která dnes už v takové podobě není možno vidět. Konkrétně v mém případě jsou to motivy ze Starých Hamer, jejichž centrum i další části obce byly zatopeny vodami vodárenské nádrže Šance, která zásobuje pitnou vodou Ostravsko. Byla zde rozsáhlá zástavba, vily, hotely, řada podnikatelských objektů, železnice a to vše nám připomínají už jen pohlednice či fotografie.

Sdílejte článek