Společnost
31/12/2016 Tomáš Svoboda

Sportovní momenty roku 2016: Jubilejní tretra, sestup Baníku či Vůjtkovo „loučení“

Mimořádné sportovní příběhy a výkony jsou ozdobou každého roku, na jehož konci stojí za to bilancovat. Magazín PATRIOT přináší výběr několika událostí, které hýbaly sportovní scénou (nejen) v našem kraji v roce 2016.

Sestup Baníku

Z historického hlediska je to možná vůbec nejzásadnější moment roku, neboť ostravský Baník letos na jaře sestoupil do druhé ligy po dlouhých 50 letech! Vyvrcholily tím dlouhodobé problémy, ze kterých se tradiční a oblíbený klub snaží dostat pod vedením nového majitele Václava Brabce. Po sportovní stránce, kterou má na starost mimo jiné zkušený kouč Vlastimil Petržela, se baníkovcům druhá polovina roku vydařila nad očekávání. Z druhého postupového místa jsou na nejlepší cestě zpět do první ligy, kam bezpochyby patří.

Bazaly bez fotbalu

Rok 2016 byl také vůbec první, kdy se na kultovním ostravském stadionu Bazaly otevřeném na jaře 1959 nehrálo žádné mistrovské fotbalové utkání. Ta hraje Baník od podzimu 2015 ve vítkovické městské aréně, a tak stařičký svatostánek slouží „pouze“ k tréninkovým účelům. Do budoucna by jej chtělo město přestavět na moderní tréninkové centrum. K realizaci toho projektu je však zatím daleko. Největší změnou, které si lze všimnout „na míle“ daleko, byla letní demolice čtveřice stožárů umělého osvětlení, které po desítky let dotvářely panorama Slezské Ostravy.

Postup Karviné

Zatímco Baník smutnil, za humny, tedy v revíru chřadnoucího kolosu OKD se slavilo. A to právem, protože Karviná postoupila do první fotbalové ligy po sedmnácti letech. Navíc si k tomu naložila dárek v podobě zrekonstruovaného stadionu v městské části Ráj. Dočasnou roli lídra fotbalu v našem kraji si „Karviňáci“ užívají plnými doušky. Evidentně paf jsou z jejich prvoligové existence i mnozí soupeři, neboť podzimní 7. místo tohoto nováčka je něco, čemu zřejmě nemohou uvěřit ani ti největší experti tuzemské kopané.

Jubilejní 55. ročník Zlaté tretry

V životě jsou fajn aspoň nějaké jistoty a sportovní fanoušek v našem kraji je určitě rád, že se může každoročně spolehnout na Zlatou tretru, atletický mítink, na který do Ostravy jezdí světové atletické hvězdy včetně superstar zvané Usain Bolt. Jubilejní 55. ročník, který hostil jak jinak než vyprodaný Městský stadion ve Vítkovicích, byl specifický v tom, že se k nám on i všichni ostatní na konci května přijeli tak trochu rozběhat před olympijskými hrami v Riu. Životní formu tak logicky nepřevedl nikdo, ale to rozhodně nikomu nevadilo. Tretra je zážitek i bez světových rekordů.

Vůjtkův konec i comeback

Nejprve se v květnu s mimořádnou kariérou hokejového kouče loučil. Legendární rodák z Klimkovic Vladimír Vůjtek v 69 letech poprvé vedl národní mužstvo, které však na mistrovství světa v Rusku ztroskotalo ve čtvrtfinále po proklínaných nájezdech proti Americe. Následně oznámil konec trenérské dráhy s tím, že nevyloučil spolupráci s mateřskými Vítkovicemi. Oficiálně k jeho osobnímu comebacku došlo v září, kdy byl jmenován do role konzultanta s tím, že se postaví na střídačku, až hlavní trenér Jakub Petr na konci odjede s českým výběrem na světový šampionát do 20 let. Geniální rozhodnutí, chtělo by se říct, když víme, že Vítkovice s Vůjtkem mají už čtyřzápasovou vítěznou sérii. Až tenhle „záskok“ v lednu skončí, bude to zřejmě definitivní loučení velké postavy ostravského hokeje.

Štěpánkova medaile

„Když mám na triku vlajku a českého lva, je to zápas pro naši zemi a všechny lidi doma, jsou to nejkrásnější a nejhlubší emoce, které jdou zažít,“ tak komentoval svůj bronzový úspěch na olympiádě v Riu sedmatřicetiletý tenista a rodák z Karviné Radek Štěpánek. Jeho pozoruhodná kariéra se mohla nachýlit ke konci bez zvláštního vzrušení, jelikož na poslední chvíli před olympijským turnajem odstoupil Štěpánkův parťák Tomáš Berdych, a tak najednou nebylo s kým hrát. Naštěstí se povedlo patovou situaci zachránit díky možnosti startu ve smíšené čtyřhře s Lucií Hradeckou. Jejich „náhodná“ souhra končila euforicky. Štěpánek po vítězném zápase o bronz Hradeckou radostí málem umačkal a svůj „drive“ potvrdil slovy, že by měl energii „ještě na jednu olympiádu“.

Úspěšná stopa ve slavné NHL

Přirovnávají jej k božskému Jágrovi a mnozí v něm vidí jednu z budoucích hvězd světového hokeje. Dvacetiletý útočník a rodák z Havířova David Pastrňák o svých kvalitách postupně přesvědčuje slavnou NHL, v níž od roku 2014 hájí barvy tradičního týmu Boston Bruins. Za „medvědy“ v letošní sezóně nastřílel už 19. gólů, což z něj aktuálně dělá druhého nejlepšího střelce celé soutěže! Jeho cesta na vrchol přitom rozhodně není idylickým příběhem. V dětství se musel vyrovnat s rozchodem rodičů. Spolu se starším bráchou je vychovávala maminka a s tátou Milanem se moc nevídali. Později jej zasáhly předčasné odchody trenérských osobnostní Romana Ciencialy a Jiřího Hudlera staršího, v roce 2013 pak po boji s rakovinou odešel také otec. Dnes by jistě byl na svého syna pyšný.

Sdílejte článek