Společnost
13/04/2017 ČTK

Soud řeší údajný obchod s masem nemocných zvířat

Okresní soud v Opavě řeší ode dneška případ řeznické firmy Jaroslava Klemensová - Masoma z Dolního Benešova, jejíž zaměstnanci údajně opakovaně během roku 2013 poráželi nemocný dobytek.

Jeho závadné a pro zdraví nebezpečné maso podle obžaloby prodávali zájemcům. Za poškozování spotřebitele a ohrožení závadnými potravinami a jinými předměty jim hrozí dva až osm let vězení.

Obžalovaní, mezi nimiž je i syn majitelů dolnobenešovské firmy Karel Klemens mladší, obvinění odmítají.

Podle obžaloby se jednalo o 14 kusů jehněčího či hovězího dobytka. Spolumajitel společnosti Karel Klemens starší, který souzen není, vidí problém na straně zemědělců a veterinářů, kteří v systému mají nepořádek.

„V oboru pracuji od 15 let. Snažím se, aby vždy vše bylo na úrovni. Vidím v tom spíše konkurenční boj,“ uvedl řezník z Opavska.

Na počátku vyšetřování bylo trestní oznámení Krajské veterinární správy Ostrava s podezřením, že pracovníci řeznické firmy a jatek v Melči na Opavsku, které řeznictví patří, dávají do prodeje maso nemocných zvířat, která místo na porážce měla podle obžaloby skončit v kafilerii.

Obžalován je vedoucí jatek Karel Klemens, řidič firmy Masoma Ondřej Fus a pracovník prodejny v Dolním Benešově Karel Vaněk. S Klemensovým vědomím se zvířata na jatkách porážela, Fus je svážel a byl v kontaktu s chovateli. Vaněk pak v jednom případě maso podle obžaloby zpracoval ve firemní prodejně.

Podle státní zástupkyně se jednalo vždy o kusy, které by pro špatný zdravotní stav neprošly veterinární kontrolou. „Vykupovali od chovatelů jateční zvířata, která nechali porazit, aniž by nechali provést veterinární kontrolu,“ uvedla žalobkyně. Podle ní mohlo u konzumentů dojít k šíření nákaz přenosných ze zvířat na člověka či ke vzniku alergií.

Všichni tři obžalovaní odmítli dnes u soudu vypovídat. Nevypovídali ani během výslechu na policii. „Skutek, který je popsán v obžalobě, se nestal. Necítím se být vinný ve smyslu podané obžaloby,“ řekl jen Klemens mladší.

Hlavním důkazem obžaloby jsou odposlechy. V nich se Fus podle obžaloby s chovateli domlouvá na odvozu nemocných kusů. Legálnost jejich pořízení chce ale zpochybnit obhájce Oldřich Beneš.

„Bylo porušeno zákonné právo a navrhujeme, aby tyto důkazy nebyly vůbec použity. Odposlechy probíhaly déle, než umožňuje zákonná lhůta,“ uvedl advokát.

Dodal, že podle posudku zadaného obhajobou zvířata prošla veterinární kontrolou. Posudek obžaloby hovoří o opaku. Je proto pravděpodobné, že si soud nechá vypracovat revizní znalecký posudek, který posoudí, který ze znalců má pravdu.

Hlavní líčení bude pokračovat v květnu.

Sdílejte článek