Nejnovější zprávy: Senátor Nytra: Ostrava spí, podívejte se, kde je Brno nebo Katowice Policie pátrá po uprchlém vězni z Ostravy

Politika

Soud řeší sledovanou kauzu. Jsi nemocný člověk, napsal Dědicovi v sms Adam Rykala

Radní Ostravy-Jih, poslanec Adam Rykala (ČSSD), který dnes vypovídal jako svědek v případu lobbisty Martina Dědice, řekl soudu, že neví, že by se Dědic snažil ovlivnit chod ČSSD či obsazení dozorčích rad městských firem.

Dědic je obžalovaný z toho, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky ovlivňoval, která firma je získá. Jeho firma tak podle obžaloby získala zhruba 30 milionů korun. Dědic to odmítá. V kauze je obžalováno osm lidí a čtyři firmy.

Rykala v minulosti pracoval jako brigádník pro Dědicovu znaleckou firmu. Řekl, že neví o tom, že by Dědic někdy žádal zmanipulování nebo ovlivnění nějaké zakázky.

„Nebyl jsem, ani nejsem zastupitel města. Nebyl jsem v dozorčích radách, neměl jsem možnost něco ovlivnit,“ řekl Rykala. Uvedl, že například o Dědicových vazbách na ostravský dopravní podnik se dozvěděl až z médií.

Rykala řekl, že si o Dědicovi dlouhou dobu myslel, že je členem sociální demokracie, a i z toho důvodu s ním komunikoval. Chod v ČSSD se ale podle něj Dědic nesnažil ovlivnit.

Rykala řekl, že jednou Dědicovi telefonoval ohledně záležitosti své budoucí tchyně. „Šlo o situaci v sociální demokracii. Někdo podal trestní oznámení na ni a byla snaha ji poškodit. Myslím, že jsem v té době volal v rozčílení mnoha lidem a jeden z nich byl i pan Dědic,“ řekl Rykala. Dodal, že neví, proč volal zrovna jemu, a že si myslí, že mu Dědic nepomohl.

Rykala připustil, že měl někdy s Dědicem osobní konflikt, ale už neví, čeho se týkal. V jedné z textových zpráv, které se dnes u soudu předčítaly, Rykala Dědicovi napsal: „Ty jsi nemocný člověk a měl by ses léčit, jinak to s tebou dopadne špatně.“ Rykala řekl, že si nevybavuje, že by si něco takového posílali.

Foto dne