Společnost
05/07/2017 Jaroslav Baďura

SmVaK mají plán pro případ sucha, zatím ho ale nemusí použít

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, připravila interní Plán manipulací pro zajištění dodávky pitné vody pro období sucha.

V současnosti ale žádný problém týkající se zdrojů pro výrobu pitné vody a jejich vydatnosti nemá, nemusí proto přijímat žádná mimořádná opatření ani omezovat odběry vody pro zákazníky, sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

SmVaK zásobují vodou téměř 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například v pohraniční oblasti Polska.

Plán pro případ sucha společnost připravila v souvislosti se suchem v roce 2015 a na začátku roku 2016 a koordinovala ho se státním podnikem Povodím Odry, který je v kraji správcem vodních toků a vodních děl.

„Plán reflektuje, jakým způsobem využívat jednotlivé vodní zdroje, úpravny, akumulace a systém přivaděčů v případě problému v některé lokalitě v regionu, který zásobujeme. Vše samozřejmě s vědomím, že v západní části regionu je díky velikosti kaskády Slezská Harta a Kružberk v zásobách vždy několikanásobně více surové vody než v beskydských nádržích,“ uvedl Síbrt.

Díky unikátnímu systému Ostravského oblastního vodovodu, což je soustava zdrojů vody zásobující většinu Moravskoslezského kraje, mohou SmVaK v případě potřeby do značné míry kompenzovat problémy s vydatností vodních zdrojů v jednotlivých částech regionu.

„Jsme například schopni zásobovat východní část kraje pitnou vodou z jeho západní části. To jsme si ověřili v druhé polovině roku 2015 a na začátku roku 2016,“ uvedl Síbrt.

Část domácností v kraji, které obvykle mají vodu z beskydských přehrad, tehdy dostávaly vodu z Jeseníků. SmVaK vodu přečerpávaly z Kružberka a dodávaly jí do oblasti jindy zásobované z Beskyd, aby ulehčily beskydské nádrži Šance.

Vzhledem k aktuálnímu objemu vody v údolních nádržích ale podle Síbrta problémy kvůli suchu v nejbližším období nehrozí.

Zdrojem surové vody pro největší beskydskou úpravnu vody SmVaK ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi na Frýdecko-Místecku je přehrada Šance, která podstupuje rozsáhlou rekonstrukci a v níž je nyní hladina vody několik metrů pod úrovní naplněnosti.

Zdrojem surové vody pro druhou největší beskydskou úpravnu vody ve Vyšních Lhotách je přehrada Morávka, jež je v současnosti naplněna na hladinu zásobního prostoru.

„V kaskádě údolních nádrží Slezská Harta – Kružberk v západní části regionu na jesenické straně, která je zdrojem surové vody pro naši největší Úpravnu vody Podhradí, je v současnosti více než 200 milionů kubíků vody, což představuje výrobu SmVaK Ostava zhruba na tři roky,“ uvedl Síbrt.

Sdílejte článek