Nejnovější zprávy: ​Letošní Oktobeerfest je velké lákadlo. První vlna lístků je pryč! Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek

Společnost

Smutné výročí: V roce 1966 připravila povodeň na severu Moravy o život pět lidí

Pět lidských životů si vyžádaly povodně, které před 50 lety poničily část severní Moravy a Slezska. Dlouhotrvající deště, které trvaly již od května, tehdy rozvodnily především řeku Odru a její přítoky.

Povodně začaly 18. července 1966 a skončily po dvanácti dnech. Nejvíce zasaženy byly okresy Nový Jičín a Frýdek-Místek.

Některé řeky v oblasti se sice poprvé vylily z břehů 18. července, první rozsáhlé škody však způsobila až průtrž mračen v Beskydech 22. července a o den později čtyřhodinový přívalový déšť na Novojičínsku.

Výrazně stouply hladiny říček Ondřejnice, Sedlnice, Lubiny a Mohelnice. Voda zaplavila několik desítek domů a také velkou část areálu Tatry Kopřivnice, včetně několika výrobních hal. Živel navíc přerušil dopravu na Novojičínsku.

V Bartošovicích u Studénky hladina tamního potoka stoupla o 2,5 metru a zaplavila celou obec. Povodeň strhla 11 domů a čtyři mosty přes potok, další domy vážně poškodila. Škody na domech byly i v dalších obcích.

Ve Vratimově u Ostravy se dokonce protrhla hráz na Ostravici a povodňová vlna pak zaplavila 45 domů. V Tiché u Franštátu pod Radhoštěm se vylila jindy poklidná Tichávka a zaplavila 83 domů. Zaplavené domy a byty měli také například lidé z Kopřivnice, Příboru či Petřvaldu.

Když už se situace začala 28. července uklidňovat a hladiny klesat, přišly další vydatné deště. O den později se například hladina Odry v Ostravě zdvihla za pouhých šest hodin o 109 cm. Řada obcí v povodí řeky Odry tak byla zaplavena v krátkém čase již poněkolikáté.

Kromě domů napáchaly rozvodněné řeky nejvíce škod na dopravní infrastruktuře. Povodně celkem strhly nebo vážně poškodily na 60 mostů, z toho 18 na hlavních tazích. Za své také vzalo 140 lávek přes řeky a potoky.

Podle Rudého práva z 2. srpna škody přesáhly 500 milionů tehdejších korun československých. Podle deníku bylo zasaženo 250 obcí, z toho 22 těžce, přičemž voda poškodila 2600 domů, z nichž 26 zničila úplně.

Nejhorším dopadem povodní bylo ale pět zmařených životů. Mezi oběťmi byly i čtyřletá holčička, kterou utopila rozvodněná Mohelnice v obci Krásná u Frýdku-Místku, a jedno další dítě.

Krom Odry a přítoků se v červenci 1966 rozvodnila většina moravských řek, mimo jiné Morava, Bečva, Svratka či Dyje.

Nejtragičtější záplavy 20. století postihly Moravu (a východní Čechy) v červenci 1997. Rozvodněné řeky tehdy připravily o život 50 lidí. Nejvíce obětí v jedné obci bylo v Troubkách na Přerovsku, kde při povodni zahynulo devět lidí. Zaplaveno bylo 536 měst a obcí v 34 okresech. Škody přesáhly 63 miliard korun.

Foto dne