11/11/2018 Tomáš Svoboda

Slezské derby patřilo Opavě, Baník porazila 2:1

Zaslouženou výhrou domácích skončilo nedělní slezské derby mezi Opavou a Baníkem, které se na úrovni nejvyšší soutěže hrálo po dlouhých 13 letech. Opavané zvítězili 2:1 díky gólům Joela Kayamby a Tomáše Smoly, za hosty v závěru snížil Jakub Šašinka.

Baníkovcům, kteří do Opavy přijeli upevnit svoje postavení v první pětce ligy, se mohlo hned v úvodu vyplatit nasazení Milana Baroše, který se na hřiště vrátil po pětizápasovém trestu.

Kapitán Ostravanů ovšem během 12. minuty své dvě šance neproměnil. Jeho první střelu skvěle vychytal ex-baníkovec Vojtěch Šrom a druhá v podobě akrobatických nůžek skončila těsně vedle.

Pak už ale začala být nebezpečnější domácí sestava, ze které byla cítit přece jen větší snaha a vůle v derby uspět.

Gólově Opava udeřila v 35. minutě, kdy zdánlivě jednoduchý nákop Jana Žídka překvapil celou obranu Baníku. Za beky si naběhl rychlý Joel Kayamba, který překonal Jana Laštůvku povedeným dloubáčkem.

Více než šest tisíc fanoušků si na druhý gól muselo počkat třicet minut a radovali se z něj opět domácí. Volného prostoru na pravé straně využil k průniku před branku soupeře Matěj Hrabina, jehož přesný centr uklidil pohotově do sítě forvard Tomáš Smola.

Jeden z nejaktivnějších hráčů nedělního derby vstřelil svůj čtvrtý gól v této sezóně.

O další změny skóre už pak ani jedno z mužstev příliš neusilovalo. Herní převahu sice měli až do konce hosté, ale povedlo se jim pouze snížit na 1:2, a to když se důraznou a dobře umístěnou hlavičkou po rohovém kopu prosadil střídající Jakub Šašinka.

"První branka ovlivnila ráz utkání. Oboustranně se střídaly lepší a horší pasáže. Ve druhé půli do nás soupeř tlačil a vznikala tím okénka v obraně Baníku, kterých jsme dokázali využít. Měli jsme dobrou přechodovou fázi a Tomáš Smola to po centru Matěje Hrabiny trefil krásně," hodnotil trenér SFC Opava Ivan Kopecký.

"Máme po dnešku hodně o čem přemýšlet. Pět hráčů ze základu bohužel nepodalo svůj standard, Opava asi byla o ten gól lepší," komentoval duel pro změnu kouč Baníku Bohumil Páník.

Opavanům se povedlo doma vyhrát slezské derby po 22 letech. Díky zisku tří bodů se domácí, kteří během patnácti kol získali 17 bodů, poprvé v sezóně vzdálili pásmu sestupu a posunuli se na 9. místo.

Baník, který v předchozích týdnech atakoval nejvyšší příčky, je s 27 body šestý, a to hlavně proto, že v posledních pěti kolech vyhrál jen jednou.

Více o slezském derby napoví fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Lukáše Stona.