Společnost
22/05/2019 Jaroslav Baďura

Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Ministerstvo kultury neprohlásilo budovu bývalé přádelny bratří Neumannů na ulici Staroměstská za kulturní památku.

Řízení k budově dříve známé také jako Slezan 08 probíhalo řadu let. "Slezan Holding je připraven chránit budovu v rozsahu daném memorandem o spolupráci s městem Frýdek-Místek," uvedl mluvčí společnosti Tomáš Fridrich.

Dalším důležitým krokem pro směřování k využití bývalé přádelny je způsob řešení celého území dle studie, která vznikla na popud města.

Ministerstvo rozhodlo v řízení vzniklém na základě podnětu Národního památkového ústavu v Ostravě a následujících vyjádření Magistrátu města Frýdku-Místku, Krajského úřadu a společnosti Slezan holding.

Rozhodnutí zdůvodňuje ministerstvo mimo jiné stavebními a dispozičními změnami v průběhu 20. století, které významně snížily autenticitu budovy bývalé přádelny.

„Jsme rádi, že bylo konečně po tolika letech rozhodnuto. V minulosti nebyla za kulturní památku prohlášena řada dalších objektů naší společnosti,“ uvádí Jiří Karásek, předseda představenstva Slezan Holding.

Rozhodnutí ministerstva může představovat prvotní krok směrem k dalšímu využití bývalé přádelny. „Důsledkem rozhodnutí je, že můžeme konečně smysluplně pomýšlet na různé způsoby využití budovy a přilehlého okolí. Hodnotu může představovat především fasáda, k jejíž ochraně jsme se už před několika lety zavázali v memorandu o spolupráci s městem, a které hodláme dodržet, pokud má stejný záměr i druhá strana. Z tohoto pohledu bylo vedené řízení zbytečné,” říká Jiří Karásek.

Konkrétní plány vzejdou z výsledků dalších jednání a zejména aplikace kroků dle územní studie celé oblasti kolem železničního nádraží, kterou zadalo město. Tato studie zmiňuje mimo jiné možné využití objektu pro muzeum textilního průmyslu, vyšší nebo vysokou školu módy a designu, galerii či místo pro pořádání kulturních akcí.

Této náplni hodlá se má přizpůsobit i nejbližší okolí, jak nabízí například úvaha o demolici a přemístění obchodu Billa do přilehlého areálu skladů na ulici Staroměstská – Tauchmann.

„Takovéto úvahy jsou v zásadě správné, respektujeme je a budeme takovýmto řešením nápomocni. Věřím, že má město zájem, aby se industriální budovy podařilo naplnit novými funkcemi. Proto by mělo v duchu memoranda dojít k dopracování studií využití všech území s těmito stavbami a následně například úpravám územního plánu. Plánované kroky by pak měly být realizovány. Za klíčovou však považujeme oblast dopravy, ve které je potřeba hledat vhodná řešení pro plynulé využití objektů,“ uzavírá Jiří Karásek

Sdílejte článek