Společnost
15/10/2018 Jaroslav Baďura

Rozhodnuto: ostravský komín zvaný Strakáč půjde k zemi!

​Společnost Vítkovice, a.s., které patří komín v lokalitě bývalé tzv. Aglomerace v Ostravě – Vítkovicích, může nechat objekt kontaminovaný olovem, arsenem, polychlorovanými bifenyly a dalšími karcinogenními látkami zbourat.

Ministerstvo kultury neprohlásilo komín za kulturní památku. Zachovalo tak v platnosti původní stanoviska památkářů. Stejně tak rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) je neměnné a nařizuje likvidaci 42 objektů v Aglomeraci, a to včetně komína.

„Stanovisko ČIŽP se nezměnilo. A ani Vítkovice jako vlastník nemění názor, že Aglomerace by bez sanace představovala zdravotní rizika. To znamená, že pokračují přípravy na demolici komína,“ uvedl Jiří Michálek, který se za společnost Vítkovice podílel na přípravě sanace někdejší Aglomerace.

Podle Jana Světlíka, autora vize Dolních Vítkovic a hlavního vlastníka Vítkovic, a.s. je vztah lidí k průmyslové historii Ostravy pochopitelný a cenný.

„Právě proto jsme oživili a dál budujeme Dolní Vítkovice. V Evropě jsou stovky původních hutí a z nich je jen několik památkových miniprojektů. Zatímco Dolní Vítkovice jsou dnes největší industriální památkou na světě,“ konstatoval.

Aglomerace je ale, jak také uvedl, asi nejhorším pozůstatkem centrálně nadiktované spolupráce v rámci někdejší RVHP socialistického bloku.

„Do Vítkovic se vozila zhruba 30procentní ruda z bývalého SSSR a tady se draze a zbytečně přepracovávala. Červený prach z výroby pelet pro vysoké pece z rudy s nižším obsahem železa byl pověstný. Tři miliony tun rudy se na okolí podepsaly všemi negativy, která jsou dodnes patrná v zanesené Aglomeraci, včetně komína,“ komentoval.

Výrok ČIŽP je znám od roku 2005. Ministerstvo financí, které sanaci Aglomerace platí v rámci likvidace starých ekologických zátěží, postupuje podle tohoto názoru odborníků na životní prostředí.

Vítkovice, a.s. jako vlastník areálu stanoviska ČIŽP a ministerstev financí a kultury respektují. Zóna po bývalé Aglomeraci bude v budoucnu, po vyčištění a monitoringu limitů znečištění, jak je určila ČIŽP, vhodná pro lehký průmysl.

Sdílejte článek