Společnost
30/05/2016 Tomáš Svoboda

Rok od loučení s Bazaly: ideou zůstává tréninkové centrum za 200 milionů

Přesně před rokem se na ostravském kultovním stadionu Bazaly odehrál zatím poslední ligový zápas. Fotbalisté Baníku v něm remizovali s Duklou Praha 1:1, čímž napsali tečku za jeho bohatou ligovou historií. Nikoli však za celou existencí svatostánku, ve kterém klub stále sídlí a který si od města pronajímá k tréninkovým účelům.

Tak tomu zřejmě bude i v dalších letech. Myšlenky mnoha fanoušků o možném návratu mistrovských utkání Baníku na Bazaly v souvislosti se sestupem do druhé ligy byly sice lákavé, ale využití moderního zázemí Městského stadionu v Ostravě – Vítkovicích, kde baníkovci začali hrát od loňského léta, se ukázalo být logicky silnějším argumentem.

Malou útěchou pro milovníky nostalgie a slavných časů ostravského fotbalu může být městské derby druholigového Baníku a třetiligových Vítkovic, které se má na Bazalech hrát 20. července od 17 hodin.

Hrozbu odchodu vystřídaly smělé vize

Ještě před rokem to vzhledem k nevyjasněným vztahům mezi městem Ostravou a zástupci klubu vypadalo dokonce na úplný odchod fotbalové chlouby regionu z Bazalů, na kterých se začalo hrát v roce 1959 a které zažily mimo jiné čtyři ligové tituly či slavné výhry nad Bayernem Mnichov nebo olympioniky Brazílie.

Smlouvu o nájmu se však nakonec podařilo uzavřít, a tak Baník na Bazalech zůstal a zůstává tam i dnes, kdy klub již od zimy patří majiteli Václavu Brabcovi, který jej koupil od svého předchůdce Petra Šafarčíka.

Nový vlastník brzy po svém lednovém příchodu veřejnost upozornil na počínající snahu o narovnání vztahů s představiteli města a zároveň se svěřil s výhledovým přáním stařičký stadion jednou zrekonstruovat a učinit z něj důstojný domov v posledních letech decimovaného klubu, který takřka „do dne a do roka“ od rozloučení s Bazaly sestoupil do druhé ligy.

Město chce do Bazalů investovat

O tom, do jaké míry za pád po 50 letech mohla faktická ztráta domácího prostředí, by se dalo dlouze debatovat, avšak důležitější je, že mezi Baníkem a zástupci Statutárního města Ostravy se postupně mění atmosféra směrem ke konstruktivním řešením pro fotbalovou infrastrukturu ve městě.

Ještě za bývalého vedení radnice byla na podzim roku 2014 vypracována studie na rekonstrukci stadionu Bazaly na tréninkové centrum fotbalového Baníku s odhadovanými náklady ve výši 240 milionů korun. Volební rošády sice následně silně ovlivnily náklonnost směrem od značky „FCB“, avšak záměr koncepčně se zabývat budoucností celého areálu později potvrzoval jak bývalý náměstek primátora Lumír Palyza, tak jeho nástupce Martin Štěpánek.

„Plán na tréninkové středisko pro mládež trvá, jedná se o něm. V následujících týdnech budeme téma určitě medializovat,“ sdělila Magazínu PATRIOT k tématu „budoucnost Bazalů“ tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Co se týče sportovní infrastruktury jako takové, je město Ostrava prostřednictvím společnosti Vítkovice Aréna vlastníkem prakticky všech velkých ostravských sportovišť, jako jsou například stadion a atletická hala ve Vítkovicích či hokejová Ostravar Aréna, do kterých se v posledních letech investovaly stovky milionů korun.

Takže v tomto kontextu je docela logické, že nyní přichází řada i na Bazaly a na rozhodování o jejich budoucím fungování.

Teď už jen přejít od plánů k činům, protože podobně slibných prohlášení padlo v minulosti mnoho. Moravskoslezská metropole však přesto stále zůstává městem bez odpovídajícího zázemí pro růst (nejen) fotbalových talentů.

Sdílejte článek