Nejnovější zprávy: K trofeji bylo blízko a přece daleko. Baník se Slavií prohrál 0:2 Ostrava už tomu nevěřila. Po 32 letech byla otevřena budova zvaná skelet

Proměny kraje

​Radní kraje vyjeli do Klimkovic. Diskutovali o klimatu i o problémech místních

Celkem dvanáct bodů řešili krajští radní při výjezdním zasedání do lázeňských Klimkovic, kde přišla na řadu témata jako jsou opatření proti extrémním meteorologickým a hydrologickým jevům v podobě sucha a záplav, zlepšení současné situace kolem Muzea Novojičínska, problémy v dopravě, klimkovickém tunelu, ale také podpora na zkvalitnění života lidí s autismem.

„Velkým benefitem výjezdů krajské rady je možnost setkat se s představiteli obcí regionu, osobně probrat nejrůznější témata od místních úspěchů až k problémům, se kterými se obce potýkají a se kterými bychom mohli pomoci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ilustrační foto: Vladimír Pryček

„Velkým benefitem výjezdů krajské rady je možnost setkat se s představiteli obcí regionu, osobně probrat nejrůznější témata od místních úspěchů až k problémům, se kterými se obce potýkají a se kterými bychom mohli pomoci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Během diskuzí mohou vzniknout nápady či podněty, které by jen z emailové komunikace třeba nevyplynuly,“ dodal.

Hejtman poznamenal, že s vedením Klimkovic krajští radní mluvili například o rekonstrukcích krajských komunikací a problémech v dopravě, klimkovickém tunelu. Probrali také možnosti podpory památek v historické části města nebo střediska volného času Mozaika.

„Děkuji za to, že si vedení kraje vybralo naše lázeňské město. Byla nám přislíbena nějaká pomoc tak, abychom byli schopni podat žádost o dotaci vztahující se ke stavbám, které byly zařazeny do brownfieldu. Byla přislíbena i nějaká pomoc týkající se cestovního ruchu. Jsme totiž lázeňské město, a proto bychom u nás chtěli přivítat i další lázeňské hosty,“ popsal starosta Klimkovic Pavel Malík. „Jsem spokojený, že jsme se tady sešli a mohli jsme tady vedení kraje přivítat a budu se těšit na další spolupráci,“ doplnil.

Ivo Vondrák zmínil i to, že bude probíhat celá řada jednání na téma Muzeum Novojičínska, které podle něj není v optimálním stavu. „Budeme hledat cesty, jak to vyřešit. Jsou tady ale i jiné památky, které se snažíme podpořit, a sice renesanční zámek a kostel Nejsvětější trojice. Radním Klimkovic jsme nastínili naše projekty a vize, které chceme letos proinvestovat,“ řekl Vondrák.

Na výraznou pomoc od kraje se může těšit obecně prospěšná společnost Centrum sociálních služeb Ostrava, které kraj schválil dotaci ve výši 200 tisíc korun.

„Peníze půjdou na nákup dvou nových aut, které pomohou pečovatelkám dojíždět za klienty. V současné době tuto situaci řeší jen jedním autem a hromadnou dopravou, což je velice složité v odlehlejších částech okresu,“ podotkl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Krajská podpora se dostala také autistickým dětem spolku ADAM – Autistické děti a my, kde kraj podpořil projekt Staň se radiotechnikem na VŠB-TU Ostrava, kdy 12 autistických dětí si sestaví vlastní rádio a bude podpořeno tímto kroužkem.

„V kroužku si děti vlastnoručně vyrobí rádio, které bude provozuschopné bez baterií. Jde o rozvoj sociálních i emočních dovedností u dětí s autismem. O užitečnosti tohoto projektu vůbec nelze pochybovat. I když nejde o náročný projekt z hlediska výše podpory - mluvíme ‚jen‘ o 21 tisících korun - přesto svým přínosem patří mezi projekty významné a potřebné. Děti se zdravotním postižením a jejich rodiče ho jistě ocení,“ uzavřel Navrátil.

Foto dne