Politika
18/01/2017 Jaroslav Baďura

Průzkum: Ano mohutně posiluje, ČSSD ztrácí, ODS je stabilní

Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO nadále posiluje a získává důvěru voličů napříč politickým spektrem. Hnutí ANO se tak nyní těší přízni 28,6% voličů, což je zároveň nejlepší výsledek od sněmovních voleb v roce 2012.

Údajer vyplynuly z průzkumu společnosti Sanep.

Druhá ČSSD, která by aktuálně získala podporu 15,8% voličů naopak oproti svému koaličnímu partnerovi a zároveň největšímu u politickému konkurentovi hnutí ANO, nadále své voliče ztrácí.

K výraznějšímu posilování voličské důvěry u hnutí ANO došlo po krajských volbách, ale zejména pak i v důsledku celkového domácího politického obrazu, který má za následek voličskou bezradnost, z níž nejvíce těží rétorika předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Ten sice nepatří mezi voličský ideál, ale z pohledu vývoje volebních preferencí se ukazuje, že Andrej Babiš na rozdíl od všech svých politických konkurentů, dokáže oslovit voliče napříč celým politickým spektrem.

Voličskou bezradnost pak prohlubuje i propad voličského zájmu o ČSSD, která se rovněž po krajských volbách potýká s vnitrostranickými problémy a hledáním receptu, jak vyhrát letošní sněmovní volby, nebo aktuálně spíš jak zabránit totálnímu volebnímu debaklu. Aktuálně se však stává pro část dřívějšího voličského elektorátu ČSSD nevolitelnou. Svůj významný podíl na této skutečnosti má jak ideová tak i osobnostní vyprahlost, což se ukazuje v případě sociální demokracie i u předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky, který pozbývá u svých voličů důvěry.

Třetí nejsilnější stranou zůstává stále KSČM, která opět zaznamenává pokles voličského zájmu s aktuální hodnotou 11,9 procentního bodu.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se i aktuálně stala s podporou 10,2% voličů ODS, která se znovu etabluje na domácím politickém kolbišti.

Pátou stranou, která by aktuálně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, by byla KDU-ČSL s podporou 6,7% voličů.

Voličský marasmus se významně podílí na stávajícím úspěchu SPD pod vedením Tomia Okamury, která získává stabilní voličskou podporu a je vážným adeptem na získání sněmovních křesel v letošních sněmovních volbách. V lednu by SPD získala podporu 6,3% hlasů a umístila by se tak i před TOP-09, která je s aktuálním ziskem 6,1% poslední stranou, která by v lednu získala své zastoupení v dolní komoře.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Pod pětiprocentní hranicí by v lednu skončila se ziskem 3,5% hlasů Česká pirátská strana.

STAN by aktuálně získal podporu 3,1 % hlasů a SZ 2% hlasů. Úsvit-NK má pak aktuální podporu 1% voličů.

Jistou zajímavostí je pak zjištění, že nová strana REALISTÉ s předsedou Petrem Robejškem, by aktuálně získala 1,3% hlasů. Zda významně osloví tato nová politická strana domácí voliče v tuto chvíli nelze předjímat, ale i tento aktuální zájem může naznačovat, že nelze zcela vyloučit i opětovné voličské hledání alternativ ke stávajícím parlamentním stranám.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

 

Sdílejte článek