Gastronomie
03/02/2024 Petr Sobol

Přišly za láskou z dalekého Japonska, v Ostravě je spojila Heiwa kafé

​Foto: se souhlasem Heiwa kafé

Pokud chcete nasát japonskou atmosféru, nemusíte nutně jezdit až do vzdálené země vycházejícího slunce. Stačí navštívit ostravskou kavárnu Heiwa kafé.

Česko-japonské kulturní centrum, jehož součástí je i Heiwa kafé, fungovalo řadu let v prostorech Ostravského muzea. Už rok je ale na nové adrese. Tedy v místech, kde sídlí klub Atlantik. „Naše centrum roste, tady máme větší prostory a nové možnosti,“ zdůvodnil stěhování pro patriotmagazin.cz předseda Česko-japonského kulturního centra Jan Kudla, jenž se snaží do Ostravy přenést kus Japonska, které pravidelně navštěvuje.

Atmosféru Japonska je možné zažít také v Heiwa kafé. „Jedná se o tradiční japonskou kavárnu, ovšem v Ostravě. Konceptem se snažíme kopírovat kavárny z Japonska, máme i stejný sortiment, aby lidé měli možnost srovnání,“ uvedl Kudla. V nabídce jsou menší japonské pochoutky, saláty, polévky nebo malá jídla. Pestrá je i nabídka čajů a káv. Lidé sice mají Japonsko spojeno převážně s čajem, už se ale zapomíná na to, že je také zemí kávy. „Kávu u nás připravujeme jediným způsobem, tradičním japonským, ovšem na výběr je z několika druhů káv. Jsme schopni dodat celé jejich rodokmeny, stupeň kyselosti i informace o tom, kdo je pražil,“ dodal Kudla.


Foto: se souhlasem Heiwa kafé

České speciality v Heiwa kafé nečekejte. Vše, co kavárna nabízí, má co nejvíc připomínat Japonsko. Dokonce tu čepují i nejznámější japonské pivo Asari Super Dry, které má v České republice už jen jeden podnik v Praze. Ostatně, v celé Evropě je jen deset míst, kde se toto japonské pivo čepuje. „Není jednoduché tuto licenci získat, hlídají si kvalitu čepu i skladování. Usilovali jsme o něj dlouho a jsme rádi, že ho tady máme,“ podotkl Kudla. Heiwa kafé má v nabídce taky známé saké, ale i švestkové víno nebo japonskou whiskey, která patří k nejčistším na světě. Sortiment kavárny se navíc stále rozšiřuje. „Spousta našich zákazníků byla v Japonsku, kde ochutnali něco, co by rádi měli i u nás. My se jim snažíme vyjít vstříc,“ prozradil Kudla.

Nebyl by to však autentický japonský podnik, kdyby v něm nepracovali i lidé z Japonska. V Česko-japonském centru jsou takové pracovnice dvě. Tedy, v současné době vlastně jedna. Jedna z Japonek pomáhá v kavárně. Ta druhá, která v centru vyučovala japonštinu, je nyní na rodičovské dovolené. „Obě přijely do Ostravy za láskou, poznaly se ale až u nás. Michiko nám pomáhá v kavárně a má za úkol kontrolovat autenticitu chutí a přípravy. Předává tradiční způsoby, které ji učily její maminka a babička. Některé věci ji musíme ale učit zase my. Čaji nebo wagashi vůbec nerozumí,“ pousmál se Kudla. „Musí se taky naučit česky, aby udělala atestaci. Je totiž zvěrolékařka. Druhá z Japonek, Minori, je v České republice už přes sedm let. Vyučuje angličtinu a korejštinu, v centru pak i japonštinu. A velmi obstojně hovoří taky česky. Potkat ji můžete na našich akcích,“ dodal.

Heiwa v překladu symbolizuje mír, vnitřní klid a pohodu. Přesně tak se taky zákazníci v kavárně cítí. Japonský podnik, který se nachází jen kousek od samého centra Ostravy, má otevřeno ve všední dny od 14 do 20 hodin. Pořádají se tu také různé workshopy, přednášky, besedy či výstavy, které souvisí s Japonskem.


Foto: se souhlasem Heiwa kafé

Kavárna má své stálé hosty, stále ji ale objevují i noví zvědavci. A co Japonci? Těch je v Ostravě v současné době hlášeno 23, působí především na univerzitě a v divadle. „Je pravda, že oni do japonské komunity moc chodit nechtějí. Radši si zajdou na pivo do české hospody, ale jednou za čas se potkáme u nás nebo na nějaké akci. I proto plánujeme dělat pravidelná setkání, aby o sobě věděli,“ nastínil Kudla další plány Česko-japonského centra. „Letos nás opět čeká spousta akcí. Ukážeme se na Ostravském kompotu, Fantastické Ostravě nebo veletrhu Dovolená. U nás zahájíme nové kurzy ikebany či kaligrafie. A taky budeme propagovat EXPO25, které se příští rok uskuteční v Ósace,“ uzavřel.

Sdílejte článek