Předvolební průzkum: Na čele stále ČSSD a ANO, „probudila“ se ODS

19.11.2015 11:51 Politika 0

Magazín PATRIOT získal základní data průzkumu agentury Respond před krajskými volbami, které se konají na podzim příštího roku. Agentura Respond zveřejnila pouze základní data, další informace bude uvolňovat postupně.

Průzkum prováděli tazatelé agentury v říjnu v celém Moravskoslezském kraji tak, že oslovovali osobně respondenty. Celkem jich oslovili tisíc, čímž se průzkum řadí ke statisticky kvalitativně seriózním výstupům v této oblasti s odchylkou dat +/- 3,2 procenta.

Průzkum navazuje a srovnává v létě provedené dotazování se stejnými otázkami a může tak porovnávat měnící se náladu potenciálních voličů.

A jaké jsou hlavní výsledky průzkumu? „Stejně jako v létě i nyní jsou na čele voličských preferencí ČSSD a ANO. Jejich šance jsou těsně vyrovnané,“ říká zástupce agentury Respond Ondrej Gažík.

Sociální demokraty by nyní volilo 21,4 procenta voličů, ANO by dostalo hlas od 21,2 procenta – obě strany si mírně na rozdíl od letního průzkumu polepšily. Se ztrátou deseti procent na ČSSD a ANO jsou komunisté – jejich volební preference se od letního průzkumu téměř nezměnily.

Kdo si ale polepšil, to je jednoznačně ODS – zatímco v létě by jim voliči v kraji dali jen něco okolo pěti procent hlasů, nyní by jich dostali 8,6 procenta. Mírně ztratili lidovci a TOP 09, kteří se drží okolo pěti procent.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Politika", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.