Společnost
30/11/2018 ČTK

Před sto lety se narodil první sládek pivovaru Radegast

​Sládkovi Bohuslavu Franzlovi, který v carském Rusku pomáhal šířit slávu českého piva, se 30. listopadu 1918 narodil syn Jaromír.

I on pokračoval v rodinné tradici, kterou započal už jeho praděd, a v první polovině 40. let se dal na pivovarnické řemeslo. Původně sice Jaromír Franzl po maturitě koketoval s medicínou, po uzavření českých vysokých škol Němci ale zamířil do Kolína, kde se nakonec vyučil sladovnickým tovaryšem.

Kariéru začal v pivovaru v Hanušovicích, odkud přešel do Karviné, kde se krátce po čtyřiatřicátých narozeninách stal ředitelem, ovšem jen do té doby, než poddolovaný karvinský podnik musel začátkem roku 1954 zavřít své brány.

Severu Moravy zůstal Franzl - s výjimkou krátkého působení v Jarošově - věrný po zbytek své kariéry. Působil v pivovaru v Loučce u Nového Jičína a později v Ostravě, aby v roce 1970 čelil největší výzvě svého profesního života. Dostal totiž nabídku podílet se na stavbě nového pivovaru v Nošovicích.

Do budoucího Radegastu nastoupil v červnu 1970 jako technický náměstek a během půl roku pivovar rozběhl. Právě on také přišel s typickou nahořklou chutí, zprvu to ale neměl lehké.

"Za to nás tehdy štamgasti, zvyklí doposud na sladší pivo, nejdříve ze dvou hospod vyhodili. Za pár měsíců, až si na ně zvykli, nedali na ně dopustit," vzpomínal Franzl, který v roce 1981 odešel do důchodu z ředitelského místa, pivovaru ale pomáhal i později.

Člen síně slávy českého pivovarství a sladařství zemřel 1. října 2013.

Sdílejte článek