Společnost
31/12/2022 ČTK

Před 80 lety vznikl spojením slezského Frýdku a moravského Místku Frýdek-Místek

​Severomoravské město Frýdek-Místek tvořila původně dvě města - moravský Místek ze 13. století a slezský Frýdek, prvně písemně zmíněný ve 14. století.

Před 80 lety, 1. ledna 1943, se tato města spojila a od roku 1955 se používá dnešní název Frýdek-Místek. V roce 2006 se Frýdek-Místek stal statutárním městem. "Brána Beskyd či metropole Lašska", jak se Frýdku-Místku přezdívá, leží na středním toku řeky Ostravice v místě, kde se do ní vlévá řeka Morávka, nedaleko Ostravy a polských hranic. Má 54.000 obyvatel.

Historie města sahá až do 13. století. Ujednáním z roku 1256 mezi českým králem Přemyslem II. Otakarem a opolským knížetem Vladislavem byla stanovena hranice mezi Moravou a piastovským opolským knížectvím podél toku řeky Ostravice. Řeka tvořila zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem až do 1. prosince 1928.

Ves označená jako Friedeberg, pozdější Místek, se objevila v roce 1267 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Naproti tomu přesné založení Frýdku není známo, pravděpodobně někdy v období let 1327-1335 nahradil původní vesnici Jamnici. Oběma městům se nevyhnuly v průběhu let ničivé požáry, morové epidemie či válečné útrapy.

V 19. století byly ve Frýdku i Místku založeny četné textilní továrny, v roce 1833 začala pracovat Karlova huť v Lískovci, pozdější Válcovny plechu Frýdek-Místek, které jsou nyní součástí polské skupiny Stalprodukt. První vlak sem přijel v roce 1871.

Vojáci 3. praporu 8. slezského pluku v Místku se zapsali do dějin jako jediní českoslovenští vojáci, kteří se v březnu 1939 postavili postupujícím nacistickým vojákům se zbraní v ruce.

Dvě samostatná města Frýdek a Místek pak byla mocí nacistických úředníků sloučena k 1. lednu 1943 v jeden celek s názvem Frýdek. Diskuse občanů i úředních orgánů ohledně pojmenování města po osvobození v roce 1945 byly definitivně uzavřeny rozhodnutím ministerstva vnitra o stanovení úředního názvu města Frýdek-Místek s platností od 1. ledna 1955.

Vyhledávanou památkou ve městě je frýdecký zámek, původně gotický hrad s jádrem z první poloviny 14. století. Nyní na zámku sídlí Muzeum Beskyd. Poutní chrám Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, který byl vysvěcen v květnu 1759, je nejvýznačnějším poutním místem českého Slezska a Frýdek-Místek bývá díky poutím k tamní soše Panny Marie označován za "slezské Lurdy". Papež Jan Pavel II. povýšil chrám v roce 1999 na tzv. baziliku minor.

Ve městě se narodil kupříkladu lašský básník Óndra Lysohorský, herec Jaromír Dulava, sociolog a politik Jan Keller, režisérka Irena Pavlásková, písničkář Pavel Dobeš, hokejový brankář Josef Mikoláš či fotbalista Tomáš Galásek.

Město je i sportovním centrem. Místní hokejisté hrají první ligu, v nejvyšších soutěžích hrají házenkáři či volejbalistky. Fotbalisté Frýdku-Místku, kteří hráli v 70. letech jeden rok první ligu, nyní působí v MSFL, třetí nejvyšší soutěži.

Sdílejte článek