Před 65 lety vznikla v Ostravě samostatná Nová huť

10.1.2017 07:36 Byznys 0

Před 65 lety, v závěru roku 1951, vznikl v Ostravě hutnicko-strojírenský komplex Nová huť.

Před 65 lety vznikla v Ostravě samostatná Nová huť

Josef Veselý, První stavba socialismu NHKG

Továrna, jež byla jedním z největších producentů koksu, surového železa a oceli v socialistickém Československu, patří dodnes k největším hutním firmám v České republice.

U zrodu Nové huti stála společnost Vítkovické železárny. Její tovární areál v centru Ostravy byl už firmě malý, a tak v roce 1942 začala stavět nový závod v Ostravě-Kunčicích. Továrna ještě nebyla dokončena, když v únoru 1948 přišel komunistický převrat a s ním spojené hospodářské změny.

Z rozhodnutí ministra hutního průmyslu získal kunčický hutní kombinát k 31. prosinci 1951 samostatnost. Jako národní podnik Nová huť Klementa Gottwalda (NHKG) pak sehrál důležitou roli při rozvoji československého těžkého průmyslu.

Po roce 1989 se název změnil na Nová huť a firma byla zařazena do privatizace. V jejím rámci byly z některých provozů vytvořeny samostatné podniky, jako například Jäkl Karviná nebo Vysoké pece Ostrava.

Majitelem samotné Nové huti se v lednu 2003 stal indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal, který dal firmě její současný název – ArcelorMittal Ostrava.

Někdejší Nová huť má dnes roční výrobní kapacitu 3,6 milionu tun oceli a je důležitým zaměstnavatelem v Ostravě a okolí. Zároveň ovšem patří k významným znečišťovatelům životního prostředí v ostravském regionu.

Přečtěte si více z rubriky "Byznys", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.